11 Listopada 2014 – Obchody Dnia Niepodległości w Warszawie. Zdjęcia i tekst Leszek Kozak

38

Bieg Niepodległości, uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, prezydencki marsz „Razem dla Niepodległej”, organizowany przez narodowców Marsz Niepodległości, koncerty i spektakle – to wszystko, co wydarzyło się w Warszawie w Święto Niepodległości.

Przed południem ok. 15 tys. biegaczy w białych i czerwonych (czy biało-czerwonych?) koszulkach wzięło udział w XXVI Biegu Niepodległości. 10-kilometrowa trasa wiodła al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego, Al. Niepodległości. Tegoroczny bieg poświęcony został pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego – dobrowolnego więźnia Auschwitz, zamordowanego po wojnie przez władze komunistyczne.

1

 

2

 

3

Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza

4

5

6

7

Prezydencki marsz „Razem dla Niepodległej” przyciągnął tłumy warszawiaków głównie swą oprawą. Uczestnicy marszu przystrojeni w biało-czerwone kotyliony mogli zobaczyć kilkanaście grup rekonstrukcyjnych (ok. 180 rekonstruktorów w mundurach jednostek z okresu m.in. powstania styczniowego, listopadowego, wielkopolskiego i warszawskiego oraz obu wojen światowych),

8 12

 

oraz grupy paradne (ok. 700 żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy wcześniej wzięli udział w uroczystości na pl. Piłsudskiego). Atrakcjami marszu był historyczny czołg Renault FT-17 z 1920 r. oraz odrestaurowany cadillac marszałka Piłsudskiego, w postać którego wcielił się aktor Daniel Olbrychski.

14

26

W obchodach Święta Niepodległości brali udział również najmłodsi

27

28

29

Oprócz prezydenckiego marszu „Razem dla Niepodległej” odbył się Marsz Niepodległości, który tak jak w poprzednich latach był największą manifestacją. Jego organizatorami są osoby związane z Ruchem Narodowym. Demonstracja pod hasłem „Armia patriotów” rozpoczęła się o godz. 15 na rondzie Dmowskiego. Trasa marszu była inna niż w ub. latach –przebiegała Al. Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, i dalej na błonia Stadionu Narodowego przy al. Zielenieckiej.

-„WSZYSCY NA MARSZ”- t.j. na Marsz Niepodległości

30

– demonstranci zbierający się wokół ronda Dmowskiego

31

obcokrajowcy idący na Marsz z Polską flagą

32

– Aleje Jerozolimskie po zamknięciu ruchu tuż przed przemarszem

34

36

czoło pochodu Marszu Niepodległości

37

38

motocykliści biorący udział w Marszu Niepodległości

39

40

grupa rekonstrukcyjna oddziału AK

41

„brygada lubelska” narodowców zmierzająca na Marsz Niepodległości

42

Funkcjonariusze Policji na stanowiskach w pobliżu tras przemarszów

44

45

46

47

Dodatkowe demonstracje i formy protestu

49

50

51

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *