32 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Radio Maryja

Uhonorowanie opozycji demokratycznej w PRL, akcja IPN “Zapal Światło Wolności” i organizowany przez PiS Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości to tylko niektóre wydarzenia zaplanowane w ramach obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Dziś mijają 32 lata od tamtych wydarzeń.

Prezes IPN dr Łukasz Kamiński, o godz. 11.00 w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki wręczy jedenastu, zasłużonym osobom Krzyże Wolności i Solidarności. Instytut zachęca także do upamiętnienia ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie 13 grudnia o godz. 19.30 w oknie świeczki lub kliknięcie na miniaturkę świecy na stronie internetowej IPN. Akcja po raz drugi odbywa się pod hasłem: “Zapal Światło Wolności”.

Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy IPN podkreśla, że akcja ma na celu upamiętnienie oraz przypomnienie o ofiarach stanu wojennego.

Przypominamy również o sprawcach, bo trzeba nazwać po imieniu tych wszystkich, którzy doprowadzili do wprowadzenia stanu wojennego. Tych wszystkich, którzy przyczynili się do tego, iż w tamtym czasie nic nie działało.(…) Akcja ma na celu przede wszystkim przypomnienie o ofiarach stanu wojennego. Stąd też pomysł na zapalanie świec, bo świece zawsze symbolizują pamięć o tych, którzy zginęli – zwrócił uwagę Andrzej Arseniuk.

IPN przygotował też wystawę plenerową przed stołecznym kościołem św. Stanisława Kostki, dzięki której będzie można poznać sylwetki 56 ofiar z okresu stanu wojennego.

O wydarzeniach sprzed 32 lat przypomni także III Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości, który w Warszawie zorganizuje Prawo i Sprawiedliwość.

Marek Jurek, były Marszałek Sejmu, który jest w komitecie honorowym marszu podkreśla, że 22 lata temu Jan Paweł II w encyklice „Centesimus Annus” przypomniał, że to od Polski zaczęło się zwycięstwo wolnego świata w walce z komunizmem.

Dziś to my powinniśmy przypomnieć całej Europie i młodemu pokoleniu Polaków, że to nasza Ojczyzna otworzyła narodom Europy drogę do wolności, a tym narodom, które korzystały z wolności drogę do bezpieczeństwa.

Dzisiaj, kiedy widzimy, jak Ukraińcy walczą o desowietyzację, Węgrzy o dekomunizację, a Chorwaci o wartości chrześcijańskie powinniśmy jeszcze raz pokazać, że Polska może umocnić swoją niepodległość i może mieć władzę. Powinniśmy pokazać, że my – Polacy możemy budować taką Europę, która będzie bezpieczna dla naszej niepodległości – zwrócił uwagę Marek Jurek.

III Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości, wyruszy o godz. 19:00, z Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Transmisję przeprowadzi TV Trwam.

Komentarze do: “32 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

 1. Greg

  Czy powinniśmy to nazwać sprawiedliwością po Polsku?
  Jak za dawnej Polski pisał Mikołaj Rej „Prawo jest jak pajęczyna, bąk ją przebija a na muchę wina”

  Reply
  • robert

   To nie jest sprawiedliwość po polsku. To „sprawiedliwość” postkomunistyczna ludzi, którym się wydaje, że za nic nie odpowiadają.

   Reply
 2. Witold Komsta

  Nie wielu teraz obchodzi rocznica ta, czy inna. Jaruzelski do dzisiaj, wbrew faktom, dla wielu jest pozytywną postacią polskiej historii. Jeśli historia jest nauczycielką życia, to bardzo słabo korzystamy z jej nauk. Jaruzelski i jego ekipa w innym kraju ponieśliby odpowiedzialność przed Narodem, u nas robią za autorytety.

  Reply
  • Greg

   Panie Witku mając media rządzi się światem :))
   W domenie publicznej krążył taki kawał Jak to w piekle spotyka się Jaruzelski z Hitlerem i ten drugi pyta tego pierwszego jak to sie stało że mając taką propagandę odsunięto go od władzy ? Na to pierwszy a jak mogłeś przegrać z taką armią? Hitler na to jak bym miał taką telewizje jak ty to do tej pory nikt by sie o tym nie dowiedział (albo jakoś podobnie choć wersji było wiele zapewne art-poetica)

   Reply
 3. Greg

  Czy aby to sprawiedliwość „komunistyczna”?
  Pewien poseł z Biłgoraja otrzymał wyrok w którym w ustnym uzasadnieniu sędzia uznała iż jako filozof ma „filozoficzne podejście do pieniędzy”:))) Co to oznacza nie muszę tłumaczyć Wielka szkoda że humaniści nie mogą użyć takiego argumentu w sporach z fiskusem
  Czy pewna redaktorka telewizji mówiącej całą prawdę całą dobę, złapana pod wpływem zwymyślała policjantów Prokuratura składa wniosek o umorzenie postępowania
  Sadzę iż nie można tego wszystkiego zwalić na „komunizm” To duże uproszczenie które mogło by z nas wszystkich zdejmować odium obecnego stanu rzeczy
  Nomen omen Sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało:))))

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *