Dodatkowe 28 mld zł na drogi – głównie Via Carpatia

Rada Ministrów zaakceptowała wniosek resortu infrastruktury i zwiększyła o 28 mld zł limit finansowy na program budowy dróg krajowych. Budżet tego programu na lata 2014-2023 wzrósł w ten sposób do 135 mld zł. Dodatkowe pieniądze mają przede wszystkim przyspieszyć inwestycje we wschodniej Polsce.

Resort infrastruktury stwierdził, że do końca roku przedstawiona zostanie lista inwestycji jakie będą sfinansowane w ramach nowego limitu w formie projektu zmian do Programu Budowy Dróg Krajowych. W komunikacie ministerstwa poinformowano, że przygotowany zostanie odrębny program wieloletni wskazujący zadania dotyczące sieci dróg krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, zapewniające ich dostosowanie do przenoszenia nacisku 11,5 tony na oś.

Zwiększenie wydatków jest niezbędne ze względu na konieczność wzmocnienia inwestycji na terenie wschodniej Polski – przez realizację brakujących odcinków szlaku Via Carpatia w ciągu drogi S19.

„Via Carpatia to kluczowy, transeuropejski korytarz transportowy, który może stać się nowym połączeniem Europy północnej i południowej, integrującym systemy transportowe Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji. Zaletami tej inwestycji będzie m.in. włączenie regionów słabiej rozwiniętych w główny strumień międzynarodowej wymiany handlowej oraz wykorzystanie ich potencjałów rozwojowych” – napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Źródło: http://www.stefczyk.info/wiadomosci/gospodarka/dodatkowe-28-mld-zl-na-drogi-glownie-via-carpatia,20412968605

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *