„Doświadczenie Powstania Styczniowego ukształtowało szwajcarską doktrynę obronną funkcjonującą do dzisiaj”

Ignacew

Doświadczenie Powstania Styczniowego ukształtowało szwajcarską doktrynę obronną funkcjonującą do dzisiaj.

My, Szwajcarzy, mieliśmy wcześniej zupełnie inne spojrzenie na Rosję niż Polacy, ponieważ tak się złożyło, że to Rosjanie wyzwolili nas od Francuzów, a nie Francuzi od Rosjan.

powiedział płk dr Juerg Stuessi-Lauterburg, dyrektor Szwajcarskiej Biblioteki Wojskowej, podczas konferencji zorganizowanej przez ambasadę Szwajcarii.

Do przyjęcia takich rozwiązań przyczyniła się obecność w Polsce w czasie powstania szwajcarskiego obserwatora Franza von Erlacha (1819-1889)

Jak pisze Nasz Dziennik:

Jego raport, a następnie książka „Prowadzenie wojny przez Polaków w 1863 roku” wpłynęły na planowanie obrony Konfederacji Szwajcarskiej.

W dalszym ciągu konferencji płk dr Juerg Stuessi-Lauterburg dodał:

Polska była w Szwajcarii popularna. To nadzwyczajne uznanie powstało najpierw za sprawą godnej pochwały Konstytucji z 3 maja 1791 roku. W 1863 r. 3 maja odbywały się w miastach szwajcarskich ogromne demonstracje organizowane spontanicznie przez ludność, ale z udziałem oddziałów wojska, powstawały komitety poparcia dla Polski

Von Erlach, który przebywał w Polsce od marca do września 1963 roku:

Podziwiał niezwykłe poświęcenie i upór w boju Polaków, połączone z ich wysokim wykształceniem i kulturą. Zauważył też wyjątkową rolę kobiet, biorących na siebie codzienne obowiązki idących do walki mężczyzn, a nierzadko angażujących się w działania zbrojne. Opisał też niespotykaną solidarność i zgodę grup wyznaniowych katolickiej, protestanckiej i żydowskiej we wspieraniu narodowej sprawy. Wyjątkiem byli polscy duchowni i wyznawcy prawosławia, z reguły niechętni powstaniu

Należy pamiętać, że po upadku powstania, Szwajcaria była bardzo gościnna dla polskich emigrantów politycznych.

 

Komentarze do: “„Doświadczenie Powstania Styczniowego ukształtowało szwajcarską doktrynę obronną funkcjonującą do dzisiaj”

  1. KL

    Chyba komuś coś się pomyliło?

    To raczej Żydzi nie popierali powstania gdyż było im nie na rękę.
    Był niby Berek ze swoim oddziałem, ale to nie to powstanie.
    Poza tym jedna jaskółka wiosny nie czyni, a gdyby ktoś twierdził inaczej proponuję zapoznać się z biografią ks. Brzóski (imienia nie pamiętam a nie chce mi się teraz sprawdzać).

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *