Ekologia w naszej gminie?

fot. R. Kozak

Na oficjalnej stronie gminy Abramów w zakładce „ekologia w gminie” widnieją następujące słowa:

Ze względu na swoje położenie gmina jest uprzywilejowanym obszarem do rozwoju energetyki wiatrowej (szczególnie w miejscowości Marcinów) i słonecznej.

Jest to stwierdzenie bardzo śmiałe, choć chyba nie poparte żadnymi badaniami. Z opracowań Ministerstwa Gospodarki wynika, że w Polsce istnieją znacznie korzystniejsze dla energetyki wiatrowej tereny  (Wybrzeże Bałtyku, Suwalszczyzna, Bieszczady).  Problemem jest również nazwanie tego typu sposobu uzyskiwania energii ‚ekologicznym’.  Wiatraki nie wytwarzają co prawda dwutlenku węgla, ale powodują  zmiany w strukturze fauny i flory danego obszaru (funkcjonowanie wiatraków powoduje na przykład wypłaszanie drobnych gryzoni i ptaków), co jest dużą ingerencją w ekosystem. Prawdziwą szkodę może powodować jednak w zdrowiu ludzi, co potwierdza pismo Ministerstwa Zdrowia z dnia 27 lutego 2012., zalecające odsunięcie turbin wiatrowych na minimum 2-4 km.

Zobaczmy jak wyglądają wiatraki w Orzechowcach, trzeba dodać, że są dużo mniejsze od tych, które są planowane w naszej gminie.

filmy i foto Orzechowce 008

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *