Fajsławice24 – Wójt publikuje co mu pasuje

Wójt gminy Fajsławice nie publikuje na bieżąco wszystkich dokumentów, których ujawnienie nakazuje mu prawo. Bez chwili zwłoki opublikował ostatnio w Biuletynie Informacji Publicznej pozytywny protokół kontroli przeprowadzonej w Ośrodku Pomocy Społecznej w Fajsławicach, ale wciąż zwleka z ujawnieniem wystąpienia pokontrolnego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie.

Od początku istnienia naszego serwisu naciskaliśmy na Wójta, aby opublikował zaległości w Biuletynie Informacji Publicznej. Dlaczego to takie ważne? Do wyjaśnienia posłużę się przykładem. Czy powierzyłbyś budowę swojego domu kiepskiemu murarzowi? Zapewne nie. A co zrobić, żeby się ustrzec przed zatrudnieniem partacza? Trzeba się czegoś o nim dowiedzieć. Obejrzeć domy które budował, porozmawiać z ich właścicielami. Trzeba zdobyć wiedzę.

Między innymi od tego jest obowiązek publikowania informacji publicznej. To wiedza na temat tego, jak działa twoja władza. Czy się sprawdza i działa na twoją korzyść, czy myśli bardziej o zapewnianiu dostatku sobie i swoim bliskim. Jeżeli władza pozbawia cię dostępu do wiedzy na temat swojej działalności, utrudnia ci ocenę swoich działań i uniemożliwia podjęcie właściwych decyzji.

U nas do niedawna z dostępem do informacji było kiepsko. W przypadku niektórych dokumentów, zaległości w publikowaniu sięgały kilku lat. Inne dokumenty w ogóle nie były zamieszczane w BIP. Tak właśnie było z dokumentacją kontroli przeprowadzanych w naszym Urzędzie Gminy. Do niedawna Wójt nie ujawniał tych dokumentów wcale. Zaczął to robić dopiero po naszych wnioskach.

Więcej w: Fajsławice24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *