Ile Gmina Abramów pobiera podatku za turbiny wiatrowe?

DSCN1423

Ciekawa informacja dotycząca wpływów z podatku od nieruchomości za turbiny wiatrowe ukazała się na stronach BIP UG w Abramowie (data utworzenia 2017-08-18, Tytuł wpisu na BIP – Objaśnienia). Deklaracja złożona przez farmę wiatrową za rok 2017 przewiduje wpływ do budżetu gminy w wysokości 500 000.00 zł. (słownie pięćset tysięcy zł.). Przypomnijmy, że w ubiegłym roku deklarowana kwota wynosiła ponad 70 tyś. mniej – 429 551. 00 zł. Pod koniec roku zapytamy UG w Abramowie, ile rzeczywiście wpłynęło na konto gminy z deklarowanej kwoty.

Z perspektywy mieszkańca Sosnówki, myślę, że również mieszkańców Ciotczy, dobrze byłoby, aby Rada Gminy w Abramowie „zainwestowała” te pieniądze (jeśli już wpłyną) na naprawę dróg w tych miejscowościach. Chcę w tym miejscu przypomnieć propagatorom budowy wiatraków, jak miało być pięknie – nowa nawierzchnia oraz dodatkowo chodniki. Co jest, każdy wie, na razie jest hałas z wiatraków, dziury w drodze, a pomiędzy Sosnówką a Ciotczą mamy przykład drogi „ekologicznej”, bo w pęknięciach rośnie trawa.

Odnośnie dróg – 4 sierpnia wojewoda lubelski ogłosił kryteria naboru wniosków na realizację w 2018 r. zadań w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019. Nabór wniosków o dofinansowanie zadań prowadzony będzie w okresie od 1 do 15 września 2017 r. (jest to informacja zacytowana wprost ze strony Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego – całość tej informacji w dziale – Nasze wieści)

W tym wyżej wymienionym wpisie na BIP-ie jest więcej ciekawych informacji dotyczących budżetu gminy, dlatego dajemy skan tego dokumentu w całości.

 

wiatraki budżet

Źródło: https://ugabramow.bip.lubelskie.pl/index.php?id=62&p1=szczegoly&p2=1191808

Komentarze do: “Ile Gmina Abramów pobiera podatku za turbiny wiatrowe?

 1. KASIA

  Ciekawe jakie koszty poniosła gmina z tytułu spraw sądowych kierowanych przez wójta z Farmą wiatrową. To też powinno być wykazane.

  Reply
 2. M

  Energa,jeden z większych koncernów energetycznych w Polsce ,zrywa umowy i przestaje płacić, za nie przewidywalną i drogą energię z farm wiatrowych. może u nas będzie inaczej.

  Reply
 3. M

  Jak szacują eksperci spółki Energa dotacje do wiatraków w formie wykupu tzw.zielonych certyfikatów to ok.600 mln zł.do chwili obecnej
  utrzymywanie umów to koszt nawet 30 mln. miesięcznie.

  Reply
 4. Ja

  Podejrzewam że remont dróg w Sosnówce i Ciotczy będzie finansowany – o ile będzie jakiś remont – z innych środków.
  Te 500 tys. z „nowych technologi” to co najwyżej wystarczy na uzupełnienie ubytków żwirem i zalanie smołą.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *