Kaplica w Wielkolesie – odpust ku czci Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia

kaplica w Wielkolesie

DSCN3687Obraz który znajduje się w kaplicy w Wielkolesie jest wizerunkiem Matki Bożej Miłosierdzia-Królowej Korony Polskiej. Oryginał tego obrazu znajduję się w Ostrej Bramie w Wilnie i powszechnie znany jest jako obraz Matki Bożej Ostrobramskiej. Ten Cudowny obraz ( autor  nieznany) prawdopodobnie z XVII w. jest od kilku stuleci symbolem chrześcijaństwa w Polsce i na Litwie.W 1993 roku przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej modlił się Papież Jan Paweł II. Od tego krótkiego, historycznego przypomnienia, poprzedzającą Msze Św., rozpoczęła się akademia zaprezentowana przez uczniów szkoły podstawowej w Wielkolesie i gimnazjum w Abramowie. Rys historyczny przeplatany był poezją związaną z Ostrą Bramą autorów znanych (Władysław Syrokomla -Hymn do Najświętszej Maryi Panny) i mniej lub w ogóle nieznanych.Akademię przygotowała Anna Firczuk,katechetka pracująca w naszej parafii ( także autorka  fotografii występującej młodzieży)

IMG_0896

IMG_0897

Msza Święta odpustowa rozpoczęła się o godz.12, a że pogoda dopisała, to na uroczystości przybyli nie tylko mieszkańcy Wielkolasu. Wraz z naszymi kapłanami posługę sprawowali księża z innych parafii-posługę spowiedzi – ksiądz Roman Bednarczyk z sąsiedniej parafii Dęba, a kazanie wygłosił ks. Mirosław Bielecki, dyrektor domu rekolekcyjnego w Kaliszanach nad Wisłą ( parafia Józefów).

Przechwytywanie.PNks. Bednarczyk

IMG_0899

Ewangeliczna przypowieść opisująca wesele w Kanie Galilejskiej stała się tematem rozważań kaznodziei. Pytanie jakiej mądrości szukamy? Czy takiej, jakiej uczy nas Maryja, mądrości Bożej, gdy wskazując na swego Syna mówi: uczyńcie cokolwiek wam powie? Czy mądrości medialnych „zbawców”, którzy proponują nam inne rozwiązania. Rozwiązania, które pozornie mają uczynić nas szczęśliwymi, a które w rzeczywistości przynoszą gorzkie owoce- alkoholizm, narkomania, rozwiązłość, aborcja, rozwody. Czy sytuacja jaką mamy obecnie w Ojczyźnie (rodzi się mało dzieci, likwidowane są szkoły, młodzi wykształceni Polacy masowo opuszczają kraj), nie jest pokłosiem takich  wyborów, gdzie zabrakło mądrości Bożej?

Procesja i uroczyste odśpiewanie Te Deum zakończyło uroczystości odpustowe.

DSCN3689

DSCN3686

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *