Końskowola, awaria przepompowni – czy czerwony wyciek to krew z ubojni?

zielone powisle

 

W Końskowoli miała miejsce awaria, prawdopodobnie z powodu niewydolności sieci kanalizacyjnej i na posesje wylała się czerwona ciecz, mieszkańcy uważają, że to może być krew z pobliskiej ubojni. Na końcu tekstu zamieszczamy link do nagrania na ten temat ze strony Stowarzyszenia Zielone Powiśle.

Poniżej dla „Naszego Abramowa” mówi Janusz Próchniak, radny z Sielc, Przewodniczący Komisji Oświaty, Zdrowia i Spraw Socjalnych w Radzie Gminy Końskowola.

Wola Osińska 9.11.2013 r. 007

O wycieku, który miał miejsce w sobotę w Rudach, zostałem poinformowany przez koleżankę, radną z naszej gminy. Po przyjechaniu na miejsce okazało się, że czerwona śmierdząca ciecz rozlała się na kilka posesji, okropny widok, a w dodatku straszny fetor. Wylewającą się cieczą został skażony dość duży teren, a trzeba tu podkreślić, że na tych posesjach znajdują się studnie, z których mieszkańcy czerpią wodę i teraz jest obawa, czy ta woda nie jest zanieczyszczona. Mieszkańcy skarżą się, że od chwili, gdy do lokalnej sieci kanalizacyjnej została podłączona ze swoimi ściekami ubojnia, w domach pojawił się fetor wydobywający się z kanalizacji. O zaistniałej sytuacji zostały poinformowane służby m.in przez tel. 112 oraz lokalne władze. Próbki skażonej gleby pobrał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, m.in na obecność krwi, na dzień dzisiejszy nie są znane wyniki. Co do reakcji służb i władz lokalnych, moim zdaniem można mieć duże zastrzeżenia, ale to odrębny temat.

W najbliższą środę 21 października ma być na ten temat program TV Lublin, prawdopodobnie na żywo z Końskowoli.

Link do nagrania – https://www.facebook.com/Zielone-Powi%C5%9Ble-1000407409981211/

W. Komsta

Komentarze do: “Końskowola, awaria przepompowni – czy czerwony wyciek to krew z ubojni?

 1. mm

  Czy w naszej gminie nic się nie dzieje o czym warto pisać? Dlaczego ważniejsze są inne gminy? Czy ktoś wie gdzie został sprzedany gimbus który dzieci mogły po podpisywać i czy odjechał na lawecie a może był dobry i przegląd stanu na to pozwalał by dalej służyć w innej gminie.Dlaczego w nowym gimbusie dzieci nie mogą nic zjeść ? Po co był kupowany nowy gimbus jak na wycieczki jedzie autobus Chomiuka .Czy w naszej gminie musimy zgadzać się na wszystko co władza wymyśli ? Czy innym autobusem dzieci mogą gdzieś pojechać czy tylko pana wójta ?

  Reply
  • Redakcja Post author

   Sprawy naszej parafii czy gminy są dla nas priorytetowe, ale nie możemy się zgodzić z zarzutem mm, że ważniejsze są inne gminy. Piszemy o tym co dzieje się w sąsiednich gminach z wielu powodów, nie mieszkamy przecież w getcie, a to co się tam dzieje, często jest nie tylko ciekawe, ale w jakimś sensie dotyczy też nas. Choćby Końskowola, tam tez chciała bodajże ta sama firma budować wiatraki i co?, nie buduje, bo opór społeczny i zorganizowanie się lokalnej społeczności było dużo większe niż na naszym terenie. Teraz 25 października odbędzie się referendum w sprawie biogazowni z odpadów poubojowych. Część radnych, powstałe stowarzyszenie i duże zaangażowanie mieszkańców doprowadziło do tego, że to ludzie zadecydują o swojej przyszłości, a nie tylko lokalne kacyki. To jest przykład dla naszych radnych i mieszkańców. O tym, ze piszemy o sąsiedniej gminie Michów, to chyba oczywiste.
   Jeśli ktoś ma wiedzę o sprawach gminy, czy chce wyrazić jak funkcjonuje wybrana i opłacana przez nas władza samorządowa i nie boi się pisać, zapraszamy do działania. Jeśli mm masz wiedzę na temat gimbusa o którym wspominasz, możesz się nią podzielić z mieszkańcami naszej gminy. Wymóg jest taki, że potrzebne są wiarygodne dokumenty, albo pisanie pod własnym nazwiskiem, anonimowo to można napisać wszystko.
   Mimo wszystko należy się cieszyć z takich krytycznych ale sensownych wpisów jak mm, najgorsza jest obojętność i tumiwisizm.

   Reply
   • Ja

    To nie do końca tak że wszystkim to wisi.
    Ja bym powiedział że to realizm, instynkt samozachowawczy (syndrom Drugo-Irlandzki).
    Jak już ktoś ma oberwać po łbie, to niech to będzie ktoś inny.

    Stawianie wymogów typu: „tylko pod własnym nazwiskiem” może zostać uznane za jakiś przejaw dyskryminacji osób które wolą udzielać się anonimowo….ktoś może stracić pracę itd.
    Zawsze można zamieścić informację że redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.
    Z tym że taka wolna amerykanka pociąga za sobą ryzyko że zrobi się tu chlew taki jak np. w przypadku Super Ekspresu.

    A teraz na poważnie…
    Jeśli poprzedni autobus nie został sprzedany, to gdzie jest przechowywany?
    Jeżeli gdzies jest przechowywany, to ile to mieszkańców kosztuje?

    Reply
    • Redakcja Post author

     W odpowiedzi do Ja – Jak widzisz komentarze zamieszczamy anonimowe, rzadko kto podpisuje się z nazwiska i nie ma żadnej dyskryminacji. Strach i obawy, że jeśli coś ktoś napisze pod własnym nazwiskiem, to go zaraz zwolnią, albo coś mu zrobią, jest typowy niestety dla tutejszej mentalności. Różnej maści lokalne kacyki mogą oddziaływać za pomocą strachu na dość duże grupy społeczne, widząc jak co niektórzy drżą ze strachu, ale chyba do czasu, czuć już pewną zmianę. Pozdrawiam

     Reply
 2. M

  Autobus pojechał do GMINY FIRLEJ dalej będzie jeszcze dobry. Będzie można nim jechać. bo jego stan techniczny nie jest tragiczny

  Reply
 3. MM

  Przy takiej postawie i jak to ktoś napisał ,,tumiwisizmie”mieszkańców nic dziwnego że właśnie tu powstają tego typu inwestycje, dlaczego farma ,,Lubartów „nie powstaje pod Lubartowem ?może dlatego że tam by ludzie skutecznie taki pomysł oprotestowali . Tylko patrzeć jak za chwilę ktoś wpadnie na pomysł wybudowania jakiejś spalarni śmieci albo innej śmierdzącej inwestycji ,instynkt samozachowawczy będzie kazał wtedy milczeć bo przecież od smrodu jeszcze nikt nie umarł .

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *