Ludzie jak pająki…

DSCN1419

Działo się na początku sierpnia 2017 roku w Sosnówce…Z daleka wyglądało to jakby ptaki, albo jakaś duża plama pojawiła się na wieży turbiny wiatrowej. Po zbliżeniu ( a wszystkie zdjęcia zrobione są w mniejszym lub większym zbliżeniu) okazało się, że to dwóch ludzi niczym pająki na pajęczynach wspina się wokół wieży.

DSCN1423

DSCN1421

Nie znamy przyczyny działań tych, co by nie powiedzieć, odważnych i wyćwiczonych wspinaczy. Być może był to organoleptyczny przegląd techniczny, lub mała awaria, ponieważ za niedługi czas turbina rozpoczęła znów swój miarowy, jednostajny hałas i znów ciężko się było wyspać przy otwartym oknie.

DSCN1419

DSCN1427

DSCN1424

Przez moment wydawało się, że to może poważniejsza awaria i dłuższy przestój, a więc chwila oddechu od nocnego hałasu, ale to był tylko moment. Turbiny dalej hałasują miarowo…

Komentarze do: “Ludzie jak pająki…

 1. Ann

  Nie przesadzajmy i nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Owszem turbiny hałasują ale nie rozumiem jak ktoś może pokusić się o stwierdzenie, że uniemożliwia mu to sen. Chyba, że jest on tak delikatny, że podczas jego trwania domownicy nie mogą wykonywać żadnych ruchów aby niczym wspomniane wiatraki nie zbudzili autora.

  Reply
  • witold Post author

   Do Ann – w jakiej odległości mieszkasz od wiatraków, że możesz autorytatywnie stwierdzić, czy ten hałas może komuś rzeczywiście przeszkadzać, czy nie? To może mamy jeszcze milczeć w imię jakiejś ideologii, lub czyichś interesów? Chociaż z drugiej strony może jednak masz rację, hałas da się wytrzymać, przy tym nie śmierdzi i chyba nawet nie pluje, a jeśli by nawet, to zawsze można powiedzieć, że pada deszcz…

   Reply
 2. Karolina

  Do Ann – Pewnie masz w tym jakieś interesy, albo popierasz swoich kolesi, na pewno blisko nie mieszkasz. Jeżeli to jest nie prawdą to się podpisz. Może w przyszłości – poprzednia koalicja interesów na ludziach nie będzie mogła już robić.

  Reply
 3. Ja

  Karolino, jeśli masz na myśli tę koalicję o którą wszyscy znają, to ta „koalicja interesów” od lat była, JEST i będzie.

  Ann, jakie skrajności masz na myśli? Jeśli zachwyty nad tym jaki to pozytywny wpływ na rozwój gmin będzie miało pojawienie się wiatraków, że rozwój gminy, pojawią się nowe miejsca pracy, itp. mrzonki to się zgadzam że to mocno przesadzone – żeby nie powiedzieć idiotyczne – teorie.
  Sama przyznajesz że hałas emitowany przez te kilkudziesięcioletnie zabytki jest irytujący. Mieszkam 1 km od najbliższej turbiny i zapewniam cię że ten złom jest wyraźnie słyszalny – w przeciwieństwie do normalnej rozmowy prowadzonej przez domowników za ścianą.

  Post authorze, ludzie spokrewnieni z carem z oczywistych powodów zawsze będą „zachwyceni”. Nawet gdyby mieszkali bezpośredni pod turbiną.

  Reply
 4. Krystian

  Jeżeli Paweł jesteś tak profesjonalny to pokaż co potrafisz. Krytykować jest łatwo. Trudniej coś zrobić. Widać, że trzymasz stronę farmy i tych co sprowadzili ją, a może jesteś jednym z nich.

  Reply
 5. Ann

  Widać, że szkoda tu cokolwiek pisać bo państwo nie wiedzą co oznacza „swoje zdanie” i wszystko zrzucają na wszechobecne koalicje- śmiech na sali! Ja nikomu nie bronię wiary w to, że wiatraki są największym złem tego świata ale zlitujcie się i nie wmawiajcie tego innym bo to lekko żałosne 😉 Co do koalicji to nie, nie jestem w żadnej koalicji w przeciwieństwie do państwa (jak widać)- polityka nie do końca mnie obchodzi i uważam, że nie powinna działać na państwa jak przysłowiowa płachta na byka (o ironio- tak samo działają na państwa wiatraki) 😀 Widzę, że z wiatrakami w naszej okolicy jest jak kiedyś w rolnictwie z nowoczesnymi technologiami- ileż to osób było przeciwnych traktorom i dalej wierzyło w konie- tylko teraz chyba się to lekko zmieniło 😀
  A tak z ciekawości zapytam jaki mają państwo zamiennik dla nieodnawialnych źródeł energii i kończących się złóż węgla? Elektrownie jądrowe, wiatrowe, słoneczne, wodne- wszystko ma swoje minusy moi drodzy 🙂
  Pozdrawiam serdecznie tych, którzy mają odmienne zdanie- super, że jakiekolwiek „swoje zdanie” posiadacie <3

  Reply
  • witold Post author

   https://wpolityce.pl/polityka/353956-zielone-certyfikaty-to-przekret-na-miare-afery-fozz-sieci-ujawnia-skale-patologii-oze-energetyczny-szwindel-wart-miliardy

   Reply
  • Ja

   Nie uczynisz nonsensownego postu sensownym poprzez upstrzenie go emotami. Ile ty masz lat?
   Ale mniejsza o to. Każdy wyraża siebie jak mu w sercu – tu dzież w mózgu – gra.
   Ja od cytatów z filmów klasy D, wolę stare ale doskonale pasujące do sytuacji powiedzenie: „Nie wszystko złoto co się świeci”.
   Twoje porównania są chybione. Mechanizacja usprawniała rolnictwo, zwiększała wydajność zwiększając tym samym rentowność…a te 30-to letnie turbiny wiatrowe z niemieckich złomowisk niedość że niczego nie usprawniają, to jeszcze generują dodatkowe koszty gdyż są nierentowne i wymagają dotowania produkcji z budżetu państwa.

   Ann, nikt nie zabrania ci pisania choćby najbardziej absurdalnych postów. Komentując postaraj się jednak pisać na temat. Wg. najbardziej pesymistycznych prognoz, zapasy paliw kopalnych wystarczą minimum na najbliższe 200 lat – oczywiście prognoza nie uwzględnia jeszcze nieodkrytych złóż. Będąc nawet największą pesymistką, musisz zdawać sobie sprawę z tego że w tym okresie kilkukrotnie będą się zmieniały zarówno źródła jak i system oraz technologie produkcji. Świat nie stoi w miejscu…a Polska dzięki wiatrakom cofa się w rozwoju o 50 lat. Na dodatek Niemcy zapowiadają zamykanie elektrowni atomowych…a to oznacza, że będą musieli gdzieś upchnąć stare reaktory. Radni z Michowa pewnie już zacierają ręce i typują odpowiednią działkę pod kolejne „nowe” technologie. Wprawdzie Lubelszczyzna jest/była brana pod uwagę przy rozważaniu lokalizacji elektrowni atomowej, ale zdaje się przegrała z (chyba)Żarnowcem. Tak więc przynajmniej ta pierwsza nie stanie na Lubelszczyźnie.

   Alternatywne źródła?
   Alternatywą są elektrownie solarne, wodne, geotermia, biopaliwa. W ciągu najbliższych kilkunastu lat zostanie wybudowany pierwszy reaktor fuzyjny (coś jakby nowa wersja elektrowni atomowej). ten ostatni niestety tak jak wiatraki ma pewne minusy – koszty i ryzyko w przypadku konfliktów zbrojnych lub ataków terrorystycznych, oraz ryzyko że awarie będą zdarzały się równie często jak w elektrowniach francuskich. Ale plusem wspomnianego reaktora jest to, że wszystkie turbiny wiatrowe działające dziś na świecie przy jego możliwościach są jak pierdnięcie komara. A koszty utrzymania są niższe niż koszt utrzymania wszystkich wiatraków z samej tylko europy.
   A ty zamiast prawić dyrdymały może wymień wasze „postępowe” prognozy które się spełniły. Gdzie ten rozwój gmin, gdzie miejsca pracy które miały powstać zaraz po tym jak pierwsze zabytkowe turbiny wiatrowe wjadą na pola waszych wujków?
   Budowa dróg nadal jest finansowana przez starostwo, tę instytucję od dróg której nazwy nie pamiętam oraz z funduszy UE.

   Reply
 6. Ann

  Cytując pewien dość znany film: „Moja jest tylko racja, i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza!”. Jak widać w komentarzach nie ma miejsca na dyskusję na pewnym poziomie, a przynajmniej nie tutaj. Pozdrawiam serdecznie.

  Reply
  • witold Post author

   Do Ann – A co to jest, jeśli to nie jest dyskusja? Twoje komentarze z którymi się głęboko nie zgadzam, jednak zatwierdzam, co mogę zrobić jeszcze, przyznać ci rację, wtedy będzie dyskusja? Do twojego poprzedniego komentarza zamieściłem link z tygodnika, który ma dość dużą poczytność i wydaje się, że trudno dyskutować z faktami, które tam przedstawili. Mogłem sam odpisać, bo wiedzę na temat wiatraków nabywaliśmy przez 6 ostatnich lat, ale jako na zadeklarowany przeciwnik zrezygnowałem, bo mógłby mój wpis być postrzegany jako nieobiektywny. Precyzując, realnie chodziło nam o to, aby tak wielkie turbiny nie były lokowane zbyt blisko naszych domów, a sam problem energetyki wiatrowej, polityki i biznesu z tym związanym jest tematem wielowątkowym i warto dyskutować. My w czasie protestu tym się szerzej nie zajmowaliśmy. Dlatego jestem otwarty na argumenty przeciwne moim i możemy dyskutować, ale jest jeden warunek, ja nie kryję się za anonimowym nickiem i tego oczekuję od zwolenników i propagatorów farm wiatrowych, rozmawiajmy otwarcie. Pozdrawiam W.Komsta.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *