Mocno wieje – ofiary smiertelne i zniszczenia

Źródło: Radio Maryja

4 ofiary śmiertelne, 5 rannych, 2,7 tys. interwencji straży pożarnej

Radio Maryja

fot. PAP

Cztery ofiary śmiertelne i pięciu rannych, 400 tys. gospodarstw domowych bez prądu i prawie 2,7 tys. interwencji straży pożarnej od północy – to bilans skutków silnego wiatru, który wieje w Polsce – wynika z danych straży pożarnej i MAC. Uszkodzone zostały 32 budynki. Dane te są wciąż aktualizowane.

Trzy osoby zginęły w Poraju w woj. pomorskim, gdy na samochód spadło powalone przez wiatr drzewo. Kolejne  osoby zostały poszkodowane w Śląskiem, w Wielkopolsce i Mazowieckiem.

Uszkodzenia budynków, to głównie zerwane dachy. Jak poinformowało MAC, służby na bieżąco usuwają skutki silnego wiatru i zabezpieczają uszkodzone budynki, a wojewódzkie służby zarządzania kryzysowego monitorują sytuację hydrometeorologiczną w kraju.

Bez energii elektrycznej jest ponad 400 tys. odbiorców. Najwięcej w woj. zachodniopomorskim, mazowieckim i wielkopolskim. Najtrudniejsza sytuacja jest woj. zachodniopomorskim w powiatach: kamieńskim, gryfińskim, gryfickim i wałeckim. Czas usunięcia awarii na tamtym obszarze szacowany jest na kilkanaście godzin.

W woj. pomorskim Energa ogłosiła trzy powiaty i rejon Słupska jako tereny sytuacji kryzysowej. Czas usunięcia awarii na tamtym obszrze szacowany jest na kilka godzin. W portach Darłowo, Kołobrzeg, Dźwirzyno wstrzymany jest ruch statków.

Według IMGW silny wiatr przechodzi przez Wybrzeże oraz centrum kraju i przemieszcza się na Wschód; siła wiatru w granicach 90 km/godz. będzie utrzymywała się do soboty do wczesnych godzin porannych.

– Byliśmy pod oddziaływaniem głębokiego niżu w centrum nad Bałtykiem. Przyniósł on nam silne porywy wiatru, miejscami powyżej 100 km/h, a także przelotne intensywne opadu śniegu. Zdarzały się też burze śnieżne, podczas których opady były bardzo intensywne. Pojawiła się również pokrywa śnieżna. Warunki na drogach pogorszyły się, nastąpił atak zimy. Na szczęście sytuacja z każdą godzina będzie się poprawiać. Wiatr stopniowo powinien słabnąć, chociaż do wieczora porywy mogą być silne. W nocy wiatr będzie stopniowo słabł, opady będą coraz mniej obfite, chociaż opady śniegu przelotnie mogą być intensywne – powiedział Rafał Maszewski, z IMGW w Toruniu.

W sobotę wiatr osłabnie, natomiast na niedzielę zapowiadane są opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

– W sobotę temperatura miejscami nie przekroczy 0 st. w ciągu dnia, chociaż na Zachodzie będzie lekko powyżej zera. Wiatr nadal będzie słabł, ale będzie jeszcze dokuczliwy, dość silny, porywisty. Opadów będzie mniej, pogoda będzie nieco lepsza,  niebezpieczny niż przesunie się Wschód, osłabnie. W niedzielę wiatr będzie coraz słabszy, przeważnie umiarkowany, jednak w drugiej części dnia z Zachodu nadejdzie pogorszenie pogody, opady śniegu przechodzące w deszcz, z zachodu zacznie napływać nieco cieplejsze powietrze – wyjaśnił Rafał Maszewski, z IMGW w Toruniu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *