Niezwykłe znalezisko w Abramowie

toporek 2

 

Kamienne toporki odnalezione w Abramowie

 

Oba toporki zostały znalezione przypadkowo przez mieszkańców Abramowa. Pierwszy z nich został wydobyty z ziemi jesienią ubiegłego roku przez Pana Andrzeja Pytkę, który wykonując prace polowe natrafił na kamień o nietypowym kształcie. Był to spiczasty przedmiot z owalnym wgłębieniem na jednym z końców. Po bliższym przyjrzeniu się, nie było wątpliwości, że jest to toporek kamienny. Narzędzie zostało znalezione na polu za wsią zwanym „lesiną” w miejscu lekkiej wyniosłości terenu.

toporek 1

Drugi toporek został odnaleziony wiosną br. przez Leszka Kozaka na podwórku w trakcie kopania zagłębienia  przeznaczonego pod oczko wodne. Zabytek był umiejscowiony płytko, 20 cm pod powierzchnią ziemi. Kształt kamienia, jak i wywiercony w nim otwór wskazywał, że i tym razem jest to prehistoryczny toporek, którym posługiwano się tysiące lat temu.

Oba eksponaty trafiły do Wydziału Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Badanie artefaktów przeprowadził prof. Jerzy Libera – specjalista w dziedzinie narzędzi kamiennych.

toporek 2

Z badań wynika, że pochodzenie pierwszego z nich można łączyć z osadnictwem wczesnego neolitu (na terenach Polski neolit trwał w latach 5200-1900 przed Ch.) w okolicy Lubartowa (słabo jak do tej pory rozpoznanego), ewentualnie kultury łużyckiej (późna faza epoki brązu lub wczesna faza epoki żelaza); stanowiska tej kultury są bardzo liczne również w okolicach Lubartowa.

Drugi z toporków może stanowić fragment topora związanego z późno neolityczną kulturą ceramiki sznurowej (słabo poznaną na Lubelszczyźnie), jej główne znaleziska to właśnie topory. Problem z dokładnym datowaniem wynika z braku kompletnego ich zachowania. Trudno jest ocenić, czy zostały zniszczone w trakcie użytkowania w pradziejach, czy jest to wynik współczesnych prac rolnych (jeżeli zostały znalezione na polach). Nie znamy też ich funkcji – możne być to zarówno broń, jak i funkcja prestiżowa.

Po zbadaniu i sklasyfikowaniu zabytki powróciły tymczasowo do znalazców. Będzie je można obejrzeć podczas  wystawy w  Gminnej Bibliotece Publicznej w Abramowie, na którą wszystkich serdecznie zapraszamy. Następnie toporki zostaną przewiezione do muzeum w Lublinie.

Jak widać ziemia skrywa jeszcze wiele pamiątek z przeszłości. Ciekawostkę stanowi również fakt, że oprócz toporka podczas kopania zagłębienia pod oczko wodne odnaleziono dwa inne przedmioty z okresu  I wojny światowej, tj. żelazny ząb z drewnianych bron oraz tylną część pocisku moździerzowego  z charakterystycznymi lotkami.

Drodzy mieszkańcy! Proszę o zgłaszanie  wszelkich historycznych znalezisk  do odpowiednich instytucji,  lokalnego urzędu, bądź bezpośrednio do mnie. W tym celu podaję nr tel.: 600263745 oraz adres email: l-kozak@tlen.pl

 Leszek Kozak


 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *