O znaleziskach historycznych – wpis Leszka Kozaka

lk3

W ubiegłym roku do moich rąk trafiło kilka zabytków archeologicznych z terenu naszej gminy. Po konsultacji z prof. Jerzym Liberą z katedry archeologii UMCS w Lublinie i zbadaniu artefaktów urządzona została wystawa czasowa w Bibliotece Publicznej w Abramowie. Następnie wszystkie eksponaty zgodnie z prawną procedurą przekazane zostały do rąk konserwatora zabytków w Lublinie.  Kolejnym znaleziskiem jest zbiór kilkunastu monet odnalezionych w lesie za Abramowem pochodzących z XVIII i XIX wieku. Monety podobnie jak zabytki archeologiczne trafiły do archiwum Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

lk2

Zwracam się z prośbą i apelem do wszystkich osób będących w posiadaniu podobnych znalezisk o kontakt ze mną lub przekazywaniu ich odpowiednim instytucjom. Pamiętajmy że wszystkie artefakty historyczne są własnością Państwa a ich miejsce powinno się znajdować w archiwach muzeów do tego powołanych. Zebrane przedmioty wzbogacą stan badań naukowych oraz poszerzą wiedzę historyczną naszych okolic dla nas i przyszłych pokoleń.

Leszek Kozak

lk4

lk

lk1

Foto: Leszek Kozak

Komentarze do: “O znaleziskach historycznych – wpis Leszka Kozaka

  1. Ja

    Wg. tych (niektórych) współrzędnych część znalezisk pochodzi z okolic Radzynia Podlaskiego.
    A tak na marginesie…
    Dawno, dawno temu – chyba w latach 80-tych – kiedy na terenie gminy prowadzono prace melioracyjne na łąkach pomiędzy Wielkiem i Marcinowem, trafiały się zamki skałkowe i kule.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *