Pamięci Poległych Legionistów… – Fotorelacja z odsłonięcia pomnika w Samoklęskach – 6.X.2015

DSCN5025

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości” – Józef Piłsudski.

DSCN5002

Ten powyższy cytat przywołany przez Janusza Cyfrowicza ze Społecznego Komitetu Organizacyjnego Budowy Pomnika oddaje cały sens i cel tego typu inicjatyw. Sto lat polegli żołnierze legionów Piłsudskiego walczący pod Samoklęskami i Kamionką musieli czekać na upamiętnienie ich ofiary. Ważne, że się doczekali i że jest świadectwo i znak w postaci pomnika dla przyszłych pokoleń. Był ponury okres w historii Polski, gdy żołnierze ci byli skazani na niebyt w naszej pamięci, jednak jak widać dobre czyny i ofiara z życia nie mogą ulec zapomnieniu.

DSCN5033

W uroczystościach udział wzięło wielu mieszkańców oraz osób ze świata polityki, życia społecznego i kulturalnego, organizacje społeczne i patriotyczne, żołnierze, policja, uczniowie szkół, strażacy, media.

DSCN5008

DSCN4998

 

DSCN5011

DSCN5001

DSCN4997

W tym miejscu należy jednak wymienić tych, którzy najbardziej przyczynili się do powstania pomnika – członków Społecznego Komitetu  Budowy Pomnika (alfabetycznie): Krzysztof Banucha , Ryszard Boreczek , Janusz Cyfrowicz , Teresa Daniewska-Zajac , Karol  Ługowski , Beata Małyska , Adam Niećko , Marcin Olejnik , Krzysztof Sienkiewicz , Sławomir Struski .

DSCN5005

DSCN5029

DSCN5030

Obecność żołnierzy WP z lubelskiej Brygady Wielonarodowej (polsko – litewsko-ukraińskiej), oraz orkiestry wojskowej, która wykonała kilka pieśni żołnierskich uświetniło uroczystości.

DSCN4994

DSCN5012

Jeden z poległych legionistów przed stu laty pod Samoklęskami, podporucznik I Brygady Stanisław Długosz ps. „Jerzy Tetera”- należący do  najwybitniejszych poetów legionowych, pisał w jednym z wierszy;

Powiadają, żeśmy są straceńcy.
A nieprawda. Bo my jak królowie
przyodziani we krwi złotogłowie,
jak książęta bez mitry książęcej!

A nieprawda, żeśmy są straceni,
że z nas może pyłu nie zostanie:
nasze ciała – kopiec Zmartwychwstanie,
dzień słoneczny śród szarej jesieni.Myśmy przednie Wielkiej Armii straże
i Nowiny radosnej zwiastuny,
chorążowie płomienistej łuny,
co wam Jutro w blasku Dnia pokaże!

Fragment wierszu „Straceńcy” ( za: //www.niedziela.pl/artykul/77427/nd/Zapomniana-piosenka-gdzies-pod-sercem)

Niech ten wiersz przypomni nam ducha ówczesnego pokolenia, które w chwili ważnej dla naszej ojczyzny nie zawahało się postawić położyć na szali swojego życia.

W.Komsta  Foto: R.Adamczyk

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *