Posłowie przeciw wiatrakom. Prace nad projektem PiS hamującym energetykę wiatrową będą trwały

Źródło:reo.pl

Posłowie zdecydowali o skierowaniu przygotowanego przez PiS projektu nowelizacji Prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym do ponownego rozpatrzenia w komisjach. Zgodnie z projektem elektrownie wiatrowe o mocy powyżej 500 kW miałyby być lokalizowane min. 3 km od zabudowań mieszkalnych.
W piątek, 10 stycznia, w Sejmie odbyło się głosowanie nad odrzuceniem poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o który apelowała wczoraj Komisja Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość projekt zakłada minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań mieszkalnych wynoszącą 3 km i działa wstecz, obejmując wszystkie instalacje wiatrowe wybudowane przed wejściem w życie powyższej ustawy, dając obligatoryjny okres dostosowania się do przepisów do 31 grudnia 2017 r……….

….Przeciwny odrzuceniu projektu był premier Donald Tusk, który potwierdził swoje negatywne stanowisko wobec energetyki wiatrowej. Premier stwierdził m.in., że przedłużające się prace nad ustawą o OZE uchroniły Polskę przed nadmiernym udziałem w strukturze rynku energetycznego instalacji takich jak turbiny wiatrowe. Zdaniem premiera pojawienie się tej ustawy w najbliższym czasie będzie dla interesu kraju lepsze, niż gdyby była ona gotowa kilka lat temu. Jednocześnie Tusk powtórzył po raz kolejny, że udział energii odnawialnej w energetyce kraju będzie tylko na takim poziomie, do jakiego jesteśmy zobligowani, a miks energetyczny będzie wolny od drogiego prądu [czyt. prądu z wiatraków], do którego wszyscy dopłacamy….

Całość artykułu na:http://www.reo.pl/poslowie-przeciw-wiatrakom-prace-nad-projektem-pis-hamujacym-energetyke-wiatrowa-beda-trwaly

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *