Radio Lublin: Rolniczy związek chce wstrzymania budowy wiatraków

radio lublin

Wprowadzenia moratorium na budowę na Lubelszczyźnie farm wiatrowych domaga się Lubelski Zarząd OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Zdaniem związkowców budowa ferm wiatrowych oznacza między innymi groźbę dewastacji gruntów, przy jednoczesnym pozbawieniu właścicieli prawa dysponowania własną ziemią wskutek zawarcia długoterminowych umów.

Poza tym wiatraki mają niekorzystny wpływ na zdrowie ludzi. W trosce o środowisko trzeba więc jasno określić w Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 zasady eksploatacji odnawialnych źródeł energii. Mogą one stanowić koło zamachowe naszej lokalnej gospodarki, ale nieodpowiedzialnie użytkowane mogą też być hamulcem zwłaszcza dla rolnictwa Lubelszczyzny – czytamy w stanowisku przyjętym przez kierownictwo związku.
Związkowcy rolnicy podkreślają, że rozwój energetyczny regionu winien odbywać się w oparciu o źródła tradycyjne – jak przede wszystkim zasoby węgla (w rejonie Chełma i Łęcznej), a ponadto wykorzystanie biomasy i solarów. Z wiatrakami na Lubelszczyźnie walczy tez m.in. poseł PiS Małgorzata Sadurska.

Źródło: Radio Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *