Rolnicy: polskie gospodarstwa rodzinne są niszczone

Źródło:Radio Maryja

Rolnicy wciąż protestują przeciwko wyprzedaży polskiej ziemi tzw. słupom. Rolnicza „Solidarność” domaga się powołania Komisji Dialogu Społecznego ds. Rolnictwa, na szczeblu krajowym.

fot. PAP

Główne protesty odbywają się w woj. kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim. Rolnicy alarmują, że proceder wyprzedaży polskiej ziemi może mieć znacznie szerszy zasięg niż do tej pory informowano. Gospodarze podkreślają, że gospodarstwa rodzinne w Polsce są wręcz niszczone.W Szczecinie przed Urzędem Wojewódzkim trwa protest pod hasłem “Dość lekceważenia społeczeństwa”. Związkowcy z „S” domagają się dialogu społecznego, podwyższenia płacy minimalnej i ograniczenia umów śmieciowych. Podobne protesty są również na Wałach Chrobrego w Szczecinie. Ok. 40 ciągników stoi przed urzędem wojewódzkim. Rolnicy mają zgodę na protest do 24 stycznia.

– Protesty trwają, przed Urzędem Wojewódzkim stoi około 40 ciągników. Rolnicy przybywają na zmianę, przebywają również przez całą dobę w budynku Agencji Nieruchomości Rolnej. Rozmawiają oni z dyrektorem i pracownikami agencji, wyjaśniają pewne sprawy. Te spotkania naświetlają rolnikom, jak też agencji te wszystkie niedociągnięcia, i powiedzmy, te zmiany, które powinny być w obrocie ziemią, żeby ta ziemia rzeczywiście trafiała na powiększenie i tworzenie nowych gospodarstw, a przede wszystkim przeciwdziałała koncentracji gruntów – mówi Edward Kosmal, przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” w Zachodniopomorskiem.

Solidarność interweniowała w sprawie polepszenia sytuacji w rolnictwie nie jednokrotnie. Niestety – jak alarmuje Edward Kosmal – do tej pory dialogu nie ma, a rządowe obietnice są łamane.

30 stycznia podpisano ustalenia z panią wiceminister Szalczyk, które mówiły o kontynuowaniu w ciągu miesiąca rozmów na szczeblu ministerialnym ws. nowych regulacji obrotu ziemią i realizacji pozostałych postulatów. Rząd nie podjął rozmów choć wcześniej się zobowiązał. Oceniliśmy, po tym rocznym okresie, jak są realizowane te ustalenia i mamy do nich zastrzeżenia. Przede wszystkim chodzi tutaj o przetargi ofertowe, które miały być panaceum na rozwiązanie problemu słupów i ta ziemia miała być kierowana do rolników – nie są one realizowane, ponieważ agencja wbrew ustaleniom kryterium cen uznała, za najważniejsze – podkreśla Edward Kosmal.

28 i 29 stycznia w Szczecinie odbędzie się posiedzenie Komisji Krajowej “S”.

RIRM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *