Rozpoczyna się Wielki Tydzień

DSCN3519

Źródło: Radio Maryja

Dziś Niedziela Palmowa, która  rozpoczyna czas Wielkiego Tygodnia Jest to wspomnienie uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem.

Na godz. 9:30 w Radiu Maryja i TV Trwam planowana jest transmisja z Watykanu. Uroczystości rozpoczną się błogosławieństwem palm i procesją z palmami. Następnie Ojciec św. Franciszek będzie przewodniczył Eucharystii. Podczas uroczystej Mszy św. Papież przekaże polskiej młodzieży Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikonę Salus Populi Romani. WIĘCEJ

Dziś wierni przynoszą do kościoła palmy symbolizujące odradzające się życie. Przybycie Chrystusa do Jerozolimy jest opisywane w Ewangelii jako wjazd Mesjasza, króla – powiedział ks. prof. Henryk Witczyk.

– Pan Jezus przyjeżdża na osiłku, pod jego stopu rzucane są gałązki palmy, rozkładane są szaty. To wszystko znak wielkiej czci i szacunku wobec oczekiwanego Mesjasza. Niedziela Palmowa to wielki dzień, w którym w liturgii odczytuje się Mękę Pańską. Ten dzień otwiera bowiem Wielki Tydzień. Przeżywajmy Niedzielę Palmową w duchu naszego głębokiego i serdecznego zjednoczenia  Z Jezusem wkraczającym do Jerozolimy odważnie, ale i z pokorą i pełna świadomością tego, że przed nim największe wydarzenie w historii świata i zbawienia – powiedział ks. prof. Henryk Witczyk.

Na liturgię Niedzieli Palmowej składa się radosna procesja z palmami oraz odczytanie Męki Pańskiej. Zwyczaj święcenia palm sięga XI wieku. Palmy w Polsce zastępują często gałązki wierzbowe z baziami. Po ich poświęceniu zanosi się je do domu, by go strzegły od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże. Później palmy są spalone na popiół, którym posypuje się głowy w Wielką Środę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *