Spada sprzedaż ciągników

Ci¹gniki Ursus

W tym roku obserwowany jest spadek sprzedaży ciągników. To w dużej mierze skutek wyczerpania unijnych dotacji na inwestycje w gospodarstwach rolnych i brak kredytów preferencyjnych.

Sprzedaż ciągników spadła w porównaniu do 2012 roku o ponad 20 proc. i to zjawisko jest obserwowane praktycznie od początku roku. Można być więc praktycznie pewnym, że w tym roku nie uda się nam pobić ubiegłorocznego wyniku, gdy w całym kraju rolnicy zarejestrowali prawie 19,5 tys. nowych traktorów.

Tym bardziej że – jak informuje firma doradcza Martin&Jacob – w okresie od stycznia do lipca 2013 roku w Polsce sprzedano 9634 ciągników rolniczych. Co prawda w samym lipcu liczba zarejestrowanych ciągników była niemal taka sama, jak w czerwcu (1438 sztuk), ale i tak w porównaniu do lipca 2012 roku mamy do czynienia z 22 proc. spadkiem sprzedaży.

To świadczy o tym, że koniunktura na tym rynku znacznie osłabła, choć Polska jest cały czas w unijnej czołówce państw pod względem wielkości rynku traktorów. – Główną przyczyną spadku sprzedaży jest zakończenie unijnych programów wspierania inwestycji w gospodarstwach rolnych – mówi Andrzej Stachowiak, współwłaściciel firmy zajmującej się sprzedażą maszyn rolniczych.

Czytaj: Nasz Dziennik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *