W końcu jest!!! – długo wyczekiwany Herb Gminy Abramów!!!

herbus
.

.Po cichu i bez większego rozgłosu po ponad dwóch latach od ogłoszenia (luty 2016) przez wójta konkursu, Gmina Abramów doczekała się herbu i innych symboli. Bo to nie tylko herb, ale też flaga, pieczęć, sztandar i łańcuchy:  złocistego koloru łańcuch wójta gminy i srebrzystego koloru łańcuch przewodniczącego rady gminy.

Wszystkie symbole, oraz zasady ich używania zostały ustanowione uchwałą Rady Gminy Abramów z dnia 17 sierpnia 2018 roku. Autorem projektu herbu, który uzyskał pozytywną opinię Komisji Heraldycznej jest Henryk Seroka.

Wybór herbu gminy ma zaskakująco długą historię, którą można prześledzić naszych stronach. Konkurs na herb ogłoszony został w lutym 2016 roku, pierwszy termin ogłoszenia wyniku konkursu był przewidziany na 31 października 2016 r., drugim terminem był  pierwszy kwartał 2017 roku. W końcu w drugim kwartale 2017 r został wybrany (cyt.) – po wnikliwej analizie i konsultacjach z heraldykami – projekt autorstwa Krzysztofa Karczmarza. I po tym nastąpiła cisza i nie było wiadomo dlaczego, a może ktoś wie?

Poniżej fragment uchwały i symbole gminy, więcej na BIP UG w Abramowie – https://ugabramow.bip.lubelskie.pl/index.php?id=ostatnio_zaktualizowane

herb

Więcej na BIP UG Abramów

herb3 herb 2

Dla przypomnienia projekt wyłoniony w kwietniu 2017 roku, który ostatecznie nie został zatwierdzony.

herb 2017

 

 

 

Komentarze do: “W końcu jest!!! – długo wyczekiwany Herb Gminy Abramów!!!

 1. KASIA

  Przed wyborami herb, flaga, łańcuchy, pieczęcie, sztandary, place zabaw, rozbieranie przystanków, dożynki za blisko 100 000,00 złotych. A gdzie były 4 lata pracy w ostatniej kadencji. Nic nie robiono do mieszkańców. Nie przeszedł żaden projekt bo nie było na to czasu. Załatwiano projekty dla siebie i rodzin popleczników – i tu były traktory, sprzęty i dotacje. I pewnie jeszcze na delegacjach płaconych z gminnych pieniędzy. A teraz ruszyła fala zmiany partyjnej.

  Reply
 2. gość1

  Osobiście uważam, że kwietniowy herb Karczmarza był lepszy przynajmniej miał odniesienie do historii Abramowa, zapewne gdyby zaprojektował go heraldyk Soroka to by przeszedł 😉 A teraz mamy w herbie bylinę orlika pospolitego. Samo życie.

  Reply
 3. Ada

  Szczera prawda Kasiu. Dodała bym do tego jeszcze pozatrudnianie znajomych w Urzędzie Gminy i szkołach, wożenie swoim autobusem uczniów szkół na wycieczki. A na deser wnioski suszowe, mało kto wiedział że trzeba je składać a mają dawać za nie spore pieniądze. Chodzą słuchy, że pracownicy gminy i ich przyjaciele wnioski takie poskładali a procent start wyszedł u nich bardzo duży nie taki jak u przeciętnego zjadacza chleba jak my. Mają z tego ubaw w Agencji w Lubartowie – za to powinni dostać przy najbliższej okazji po „tyłku”.

  Reply
 4. kunegunda

  Za wnioski suszowe ,i za kolektory , to naprawdę wyborcy wójta powinni rozliczyć.Gminy Michów i Garbów sobie poradziły, a nasz wójt zajęty sobą i kolesiami.Ogólnie – „roluje”.

  Reply
 5. Leszek Kozak

  Herb naszej gminy ma uwzględniać (jak zostało to przedstawione) kwiat Orlika pospolitego, rośliny która ma od teraz symbolizować i kojarzyć się z obszarem naszej gminy (?) Co ciekawe, nikt do tej pory na wokandzie publicznej nie podejmował podobnej inwencji, polemiki i porównań względem tej rośliny jak i symboliki z nią związanej. Ponadto wizerunek herbowy wpisany jest w figurę geometryczną (wielokąt gwiaździsty) – czyli pentagram dwoma wierzchołkami odwrócony do góry. Tego typu symbol w wielu kulturach uważany jest za symbol magiczny. Pentagram zwrócony dwoma wierzchołkiem ku górze zwany jest pentagramem odwróconym lub czarnym. Tego typu pentagram przedstawia profanum – człowieczeństwo, odzwierciedla on wyższość rządz i emocji nad rozumem i jest powszechnie uważany za znak satanistyczny.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *