W końcu jest!!! – długo wyczekiwany Herb Gminy Abramów!!!

herbus
.

.Po cichu i bez większego rozgłosu po ponad dwóch latach od ogłoszenia (luty 2016) przez wójta konkursu, Gmina Abramów doczekała się herbu i innych symboli. Bo to nie tylko herb, ale też flaga, pieczęć, sztandar i łańcuchy:  złocistego koloru łańcuch wójta gminy i srebrzystego koloru łańcuch przewodniczącego rady gminy.

Wszystkie symbole, oraz zasady ich używania zostały ustanowione uchwałą Rady Gminy Abramów z dnia 17 sierpnia 2018 roku. Autorem projektu herbu, który uzyskał pozytywną opinię Komisji Heraldycznej jest Henryk Seroka.

Wybór herbu gminy ma zaskakująco długą historię, którą można prześledzić naszych stronach. Konkurs na herb ogłoszony został w lutym 2016 roku, pierwszy termin ogłoszenia wyniku konkursu był przewidziany na 31 października 2016 r., drugim terminem był  pierwszy kwartał 2017 roku. W końcu w drugim kwartale 2017 r został wybrany (cyt.) – po wnikliwej analizie i konsultacjach z heraldykami – projekt autorstwa Krzysztofa Karczmarza. I po tym nastąpiła cisza i nie było wiadomo dlaczego, a może ktoś wie?

Poniżej fragment uchwały i symbole gminy, więcej na BIP UG w Abramowie – https://ugabramow.bip.lubelskie.pl/index.php?id=ostatnio_zaktualizowane

herb

Więcej na BIP UG Abramów

herb3 herb 2

Dla przypomnienia projekt wyłoniony w kwietniu 2017 roku, który ostatecznie nie został zatwierdzony.

herb 2017

 

 

 

Komentarze do: “W końcu jest!!! – długo wyczekiwany Herb Gminy Abramów!!!

 1. KASIA

  Przed wyborami herb, flaga, łańcuchy, pieczęcie, sztandary, place zabaw, rozbieranie przystanków, dożynki za blisko 100 000,00 złotych. A gdzie były 4 lata pracy w ostatniej kadencji. Nic nie robiono do mieszkańców. Nie przeszedł żaden projekt bo nie było na to czasu. Załatwiano projekty dla siebie i rodzin popleczników – i tu były traktory, sprzęty i dotacje. I pewnie jeszcze na delegacjach płaconych z gminnych pieniędzy. A teraz ruszyła fala zmiany partyjnej.

  Reply
 2. gość1

  Osobiście uważam, że kwietniowy herb Karczmarza był lepszy przynajmniej miał odniesienie do historii Abramowa, zapewne gdyby zaprojektował go heraldyk Soroka to by przeszedł 😉 A teraz mamy w herbie bylinę orlika pospolitego. Samo życie.

  Reply
 3. Ada

  Szczera prawda Kasiu. Dodała bym do tego jeszcze pozatrudnianie znajomych w Urzędzie Gminy i szkołach, wożenie swoim autobusem uczniów szkół na wycieczki. A na deser wnioski suszowe, mało kto wiedział że trzeba je składać a mają dawać za nie spore pieniądze. Chodzą słuchy, że pracownicy gminy i ich przyjaciele wnioski takie poskładali a procent start wyszedł u nich bardzo duży nie taki jak u przeciętnego zjadacza chleba jak my. Mają z tego ubaw w Agencji w Lubartowie – za to powinni dostać przy najbliższej okazji po „tyłku”.

  Reply
  • Ja

   Herb 1000-krotnie gorzszy od poprzedniej propozycji która też miała wiele wad i mi osobiście niezbyt się podobała. Czy wtedy wypłacono nagrodę? Jeśli tak to typowy przypadek niegospodarności…albo rozrzutności jak kto woli. Ile kosztował ten??? O przepłaconym koncercie chyba już pisałem więc nie będę się powtarzał.
   Ze względu jednak na inklinację lokalnych urzędników uważam że pomysł pana projektanta nowego herbu z tym pentagramem to strzał w 10.

   Faktycznie z tym zlecaniem firmie żony – czy a kogo ona tam teraz stoi – transportu wycieczek to nepotyzm. Standard „nadzwyczajnej kasty” urzędniczej. Ale chyba na jakieś większe zmiany w Abramowie liczyć nie ma co. Parafrazując: człowiek głosuje, diabeł liczy głosy. Kamer nie będzie, komisje pewnie dziwnym trafem przypadkowo tradycyjnie w takim składzie jak zwykle więc… będzie jak zwykle. Czyli „będzie tak jak było”.
   A żeby nie spamić pod innymi artykułami pozwolę sobie odnieść się do poruszonego tu tematu – związanego jednak z gminą – wniosków suszowych. Tajemnicą poliszynela jest że wiadome środowisko (tzn. ZSL) udające pro rolnicze inklinacje we wszystkich zakądkach kraju sabotowało projekt odszkodowań za straty spowodowane suszą. Czasami nawet zniechęcano rolników do składania wniosków (urząd współpracował z obywatelami tak jak przy „referendum” ws zmiany nazwy ulicy). W Abramowie też czekali do ostatniej chwili aż na koniec wysłali jakiś spartaczony raport który wrócił z województwa do gminy do poprawki. Oby komisje wyborcze na swej pracy znały się lepiej niż urzędnicy gminni na swojej. Wprawdzie niektórzy członkowie mają spory staż, można powiedzieć że są zawodowymi komisażami ale…

   A tak na marginesie. Jeżeli jakiś urzędnik nakłaniał i/lub zmuszał rolnika do podpisywania wniosku mimo że gospodarstwo nie było sprawdzane pod koątem strat to rolnik nie musi się obawiać żadnych negatywnych konsekwencji gdyby zgłosił ten fakt odpowiednim służbom. Urzędnik wręcz przeciwnie, ma się czego w takim przypadku obawiać.

   Reply
   • Edek

    Po pierwsze to zauważyłem, że Ty też kolejny raz w komisji i to z częścią swojej rodziny 😀
    Po drugie widzę Ciebie w składzie komisji która ma liczyć głosy i tak myślę, że chyba masz rację, że nadal będzie jak było skoro w kolejnych wyborach liczysz głosy 😉

    Reply
    • Ja

     Edek, ta twoja prowokacja przypomina wizytę Putina w ruskim supermarkecie kiedy to wódz „wytropiwszy przyczyny inflacji” wskazuje jako winnych sprzedawców. Za krótki jesteś więc daj sobie spokój.
     Pewnie chciałeś się podlizać panu wójtowi ale wyświadczyłeś mu niedźwiedzią przysługę sugerując niezbyt konstytucyjne metody doboru członków komisji.

     Reply
     • Edek

      Wiesz wbrew pozorom nie jesteś tu anonimowy. Jeśli chodzi o podlizywanie się komukolwiek to akurat nie trafiłeś, takim zachowaniem się brzydzę. Nie uważam, że mój poprzedni komentarz to jakakolwiek przysługa dla kogokolwiek, po prostu stwierdzam fakty. Nie lubię jak ktoś jest dwulicowy. Pomyślałem, że aby nie być za krótkim to poprzeglądam trochę stronę PKW i jakoś nie znalazłem, żeby to wójt dobierał sobie komisje, cóż może jednak jestem za krótki.

 4. kunegunda

  Za wnioski suszowe ,i za kolektory , to naprawdę wyborcy wójta powinni rozliczyć.Gminy Michów i Garbów sobie poradziły, a nasz wójt zajęty sobą i kolesiami.Ogólnie – „roluje”.

  Reply
 5. Leszek Kozak

  Herb naszej gminy ma uwzględniać (jak zostało to przedstawione) kwiat Orlika pospolitego, rośliny która ma od teraz symbolizować i kojarzyć się z obszarem naszej gminy (?) Co ciekawe, nikt do tej pory na wokandzie publicznej nie podejmował podobnej inwencji, polemiki i porównań względem tej rośliny jak i symboliki z nią związanej. Ponadto wizerunek herbowy wpisany jest w figurę geometryczną (wielokąt gwiaździsty) – czyli pentagram dwoma wierzchołkami odwrócony do góry. Tego typu symbol w wielu kulturach uważany jest za symbol magiczny. Pentagram zwrócony dwoma wierzchołkiem ku górze zwany jest pentagramem odwróconym lub czarnym. Tego typu pentagram przedstawia profanum – człowieczeństwo, odzwierciedla on wyższość rządz i emocji nad rozumem i jest powszechnie uważany za znak satanistyczny.

  Reply
 6. Paweł Ogórek

  Ja jednej rzeczy nie rozumiem… Naprawdę rozmawiałem z dużą grupą ludzi na temat naszego nowego herbu i nie spotkałem się z pozytywną opinią. Przeważały odpowiedzi: „co to k…jest” , „bez komentarza” itd… naszabramów jest ogólnie dostępnym forum, dlatego pytam: Gdzie są głosy aprobaty?! Spotkałem się, nawet z ciekawą sugestią, abym przestał się czepiać herbu bo on jest pewnie wynikiem jakiegoś konkursu dla dzieci z pobliskich szkół i pewnie jakiemuś dziecku będzie przykro (nie, nie ściemniam). Z tego co usłyszałem, heraldyk, który „przepchnął” swoje dzieło miał łatwo, ponieważ był osobą projektującą, a zarazem zatwierdzającą projekt w komisji. Tak naprawdę mógł wymyśleć, że herbem gminy jest jastrząb niosący gałąź oliwną, bo dziad pradziada, syna ciotki byłego sołtysa widział to w XV wieku…. Do jasnej cholery!!!! Chęć zrobienia czegoś przed wyborami, zaślepiła zdrowe podejście do tematu… Projekt Pana Karczmarza podobno miał za mało nawiązania do kościoła… Z tego co wiem, w naszym ukraińskim kwiecie miłości wpisanym w pentagram, kolor niebieski jest nawiązaniem… mi na to wytłumaczenie nasuwa się jeden koment: https://www.youtube.com/watch?v=qy03EDdDsBw Pozdrawiam 🙂

  Reply
 7. Somsiad

  Wnioski suszowe w Gminie Abramów żenada. Zapytajcie jak to zrobili w Kurowie . Komisja przeszła,zaprosili do podpisania protokołu i cześć.

  Reply
 8. Słoik

  Paweł ma rację, kwiatek z pudełka margaryny wpisany w pentagram, żal d… ściska. Lepszy był by szary wróbelek bo miejscowy i ponad czasowy.

  Reply
 9. kunegunda

  I znów,dotyczy programu”Czyste powietrze”,piszą że nabór wniosków rozpocznie się od1pażdziernika 2018 r,a wnioski już są przyjmowane od 19 września 2018 r,przez Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej-/obecni nieprzytomni/ , /dla przykładu Gmina Jeziorzany lepiej sobie z tym poradziła/.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *