Zdrojewski: Wójt maksymalnie na dwie kadencje. Wybory rzadziej

Kadencja samorządu powinna wynosić 5 lat, a nie 4, a prezydent czy burmistrz powinien pełnić swoją funkcję maksymalnie dwie kadencje – uważa minister kultury Bogdan Zdrojewski, który przez 11 lat był prezydentem Wrocławia.

O pomysłach na zmiany funkcjonowania samorządu Zdrojewski mówił w czwartek w Kudowie Zdrój podczas XV Dolnośląskiego Forum Samorządu Terytorialnego – dorocznego spotkania samorządowców.

Zdrojewski jest zwolennikiem wydłużenia trwania kadencji samorządu terytorialnego do pięciu lat. „Każde wybory to jest koszt polityczny, finansowy i motywacyjny. W najbliższych kilkunastu miesiącach nałożą się na siebie wybory europejskie, samorządowe, parlamentarne i prezydenckie.

To spowoduje, że Polacy będą pogruchotani bardzo często niskim poziomem walki politycznej (…). Niestety od pewnego czasu kampanie wyborcze nie rozwijają się na lepsze z punku widzenia walki na argumenty czy programy” – mówił Zdrojewski.

Polityk uważa też, że w Polsce należałoby ograniczyć do dwóch kadencje prezydentów i burmistrzów miast. „Pięć lat to czas wystarczający do podjęcie decyzji o inwestycji i jej zakończenie, a 10 lat to okres, w którym jest możliwość pozostawienia po sobie trwałych śladów” – argumentował Zdrojewski.

Zdaniem ministra powinny zostać również zreformowane powiaty, ponieważ – jak mówił – to najsłabsze ogniwa struktury samorządowej. Jak dodał, nie twierdzi, że należy zlikwidować wszystkie powiaty. „Nie może być jednak tak dużej ilości powiatów, o tak zróżnicowanej jakości” – mówił.

Reformy wymagają również – zdaniem Zdrojewskiego – samorządowe kolegia odwoławcze. „Blokują one w tej chwili wiele inwestycji. Nie może być tak, że pozwolenia na budowę rozpatrywane są przez pół roku” – mówił. Polityk postuluje też usprawnienie działalności regionalnych izb obrachunkowych.

Więcej w:http://fajslawice24.pl/?p=14554

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *