Ulica 22 lipca w Abramowie – co dalej?

DSCN3369

  Rozpoczynamy dyskusję na temat istnienia w naszej gminie ulicy 22 lipca . Być może większości ona nie przeszkadza, być może nie kojarzą jej z niczym, albo dali sobie wmówić, że upamiętnia ona Napoleona i konstytucję nadaną przez niego Księstwu Warszawskiemu.

Tymczasem już 27 kwietnia czeka nas kanonizacja papieża Jan Pawła II. Jako kardynał wiele wycierpiał z rąk komunistów, jako papież przyczynił się do upadku tego zbrodniczego systemu. Jak będzie prezentować się Gimnazjum im, św. Jana Pawła II przy ulicy 22 lipca?

Oto pierwszy głos w dyskusji – uczennic Gimnazjum im. Jana Pawła II Sylwii Zlot i Magdaleny Próchniak

 

Abramów na Lubelszczyźnie jest jednym z niewielu miejscowości, w której można znaleźć ulicę 22-go lipca. Jest ona główną ulicą Abramowa, przy której znajdują się m.in. kościół, gmina i gimnazjum im. Jana Pawła II.
22-go lipca w Chełmie (woj. lubelskie) ogłoszono z tą właśnie datą manifest PKWN. W rzeczywistości dwa dni wcześniej podpisał go i zatwierdził w Moskwie Józef Stalin. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego powstał bowiem  20 lipca 1944 roku w Moskwie. Józef Stalin zgodził się go utworzyć, gdyż chciał, by na zajmowanym terenie Polski objął rządy ktoś, kto wykona wszystkie jego rozkazy. PKWN miał być konkurencyjną władzą w stosunku do władzy tworzonej przez Polskie Państwo Podziemne. Warunkiem utworzenia PKWN i ogłoszenia jego manifestu było podpisanie przez polskich komunistów zgody na uznanie najwyższej władzy Stalina na terytorium Polski w sprawach dotyczących prowadzenia operacji wojskowych i podporządkowania polskiej ludności radzieckim sądom wojennym.
Tak naprawdę manifest miał pozbawić racji bytu jedyną, prawdziwą i legalną władzę, jaką stanowili prezydent i rząd Polski w Londynie.
Co nam do tego? Otóż to, odwołując się do słów z artykułu Ks. Adama Romana Kneblewskiego: ,,Czcij ojca swego i matkę swoją! Polska jest naszą Matką..! Toteż dopóki nie robisz niczego, zwłaszcza, jeśli to trwa w twojej okolicy, na twoich oczach, by haniebne nazwy ulic, jak, za przeproszeniem, ’22 lipca’, “Hanki Sawickiej”, “Janka Krasickiego” i całe to plugastwo raz na zawsze zniknęło z naszych oczu i z naszej ziemi, dopóty – niejako godząc się na bezustanne poniżanie, wręcz policzkowanie naszej Matki – popełniasz grzech zaniedbania przeciw IV Przykazaniu…” Nasuwa się pytanie, czy postępujemy zgodnie z naszym sumieniem? Czy nie razi nas to, że mamy taką ulice?
Czy należy coś zmienić ? Czy zostawić tak jak jest? Jak uważasz, Czytelniku drogi?

Komentarze do: “Ulica 22 lipca w Abramowie – co dalej?

  • AT

   Czy ty potrafisz czytać ze zrozumieniem?
   Jeśli ktoś jest idiotą któremu tatuś pracujący w MO przynosił zabawki kradzione podczas rewizji to nazwa mu nie przeszkadza.
   Parę dni temu Kraśko w tvp promował powstającą właśnie PPK, tak więc pewnie władze gminy niezbyt przychylnie odnoszą się do pomysłów zmiany nazwy. TYLKO JAK TO SIĘ MA DO POSTĘPOWEJ EUROPY I WALKI Z TOTALITARYZMEM??? Brakuje tylko jeszcze ulicy Stalina, Hitlera, Che Guevary albo jakiegoś innego zbrodniarza.

   Reply
   • Realista Post author

    To było pytanie retoryczne. Były już próby zmiany nazwy i stale okazywało się, że mało którego mieszkańca Abramowa to obchodzi. Tym bardziej, że trzeba by zapłacić za zmianę dokumentów. Przecież nasze władze posunęły się nawet do wymyślenia zupełnie absurdalnego wyjaśnienia genezy tej nazwy i ośmieszył nas w całej Polsce, bo do Abramowa z tej okazji zjechała nawet telewizja…

    Reply
    • AT

     1.Władze robią co mogą/potrafią (czyli niewiele), a że z logiką są na bakier…

     2. Ciekawe co za idiota wpadł na pomysł by w miejscowości posiadającej raptem 2…, a właściwie to 2,5 ulicy nadawać im nazwy?
     Nie zwróciłem jakoś uwagi na to czy każda ulica posiada własną numerację.
     Jeśli nie… (patrz pkt 1)

     Reply
 1. Greg

  Zmiana nazwy powinna nastąpić podczas wymiany dowodów
  Nie wiązało by sie to z większymi komplikacjami (przeceiż i tak następowała wymiana- prawo jazdy tez trzeba było wymienić a czas był nie odległy)
  Powinien to zrobić poprzedni wójt
  Może miał jakiś sentyment do tej daty?:)

  Reply
 2. Realista

  Ks. proboszcz podsunął dobry pomysł na nową nazwę ulicy, myślę że można w tym miejscu składać inne propozycje , które by zastąpiły obecną 22 lipca. Ulica Gminna to niezły pomysł, jednak bardziej pasuje do Marcinowa, wszak tam mieszka obecny wójt (poprzednicy też ), zresztą terytorialnie to jest też chyba ziemia należąca do Marcinowa. Zaproponuję swój pomysł na nową nazwę, który mam nadzieję nie będzie jątrzył, a jednoczył mieszkańców – aleja Kozłka Lekarskiego. Co wy na to?

  Reply
  • JA

   Ja proponuję nazwę ul. Krowia albo ul. Krowiego Placka.
   Jeśli ktoś będzie negował pomysł to proponuję przejechać się w lecie tą ulicą samochodem i przyjrzeć się potem autu 🙂
   PS ul. Krowiego Placka będzie też jakimś nawiązaniem do 22-lipca więc sympatycy obecnej nazwy powinni być zadowoleni.

   Reply
 3. Maria

  Ty nie bądź taki mądry. Pewnie z pod tej krowy się wywodzisz. A teraz udajesz chojraka. Jeżeli ci śmierdzą krowy to kup sobie samolot i nie jeździj po śmierdzącej i brudzącej twój wóz ulicy. Jeżeli nie te krowy to Abramów by był na skaraju bankructawa i nędzy jak Polska za żadów Tuska i jego ekipy.

  Proponuję nazwę ulicy Ks. Czesława Pulińskiego. Tyle zrobił dla Abramowa i nie tylko.

  Reply
  • JA

   A ty hejterko od siedmiu boleści zamiast wyładowywać tu swoje frustracje pomyśl zanim coś napiszesz.
   UNO: Stwierdziłem tylko, że ulica często i gęsto bywa zasrana przez krowy „żywicielki” i że nazwa będzie jak najbardziej adekwatna.
   Nie twierdzę że nienawidzę krów…swego czasu miałem z nimi do czynienia i doskonale wiem że mają w zwyczaju ekskrementować w najmniej odpowiednich miejscach 🙂 ale nie jestem krezusem i nie mogę sobie pozwolić na auto z klimatyzacją a jazda główna ulicą z opuszczonym oknem bywa ryzykowna.
   DUE: Nie kompromituj się tu z tą lansowaną przez niektóre środowiska ulicą Pulińskiego. Niby czego takiego dokonał poza rozbiórką zabytkowego kościoła?
   Tak jak inni mieszkańcy parafi zastanawiam się co się stało z meblami czy kosiarką zakupionymi za kadencji ks. Pulińskiego przez parafian.
   Nie chcę powtarzać plotek ale wieść gminna niesie że zostały rozparcelowane pośród obecnych orendowników nazwy przy której się upierasz.

   Reply
   • JA

    A co do nazwy, to wcale nie trzeba daleko szukać.
    Jest wiele osób które zasłużyły się dla Abramowa i gminy znacznie bardziej niż ks. Puliński i wszystkie abramowskie krowy razem wzięte.
    Ja proponuję nazwać ulicę imieniem któregoś z partyzantów tu walczących i stąd pochodzących.
    Mam oczywiście na myśli walczących o niepodległość Polski a nie czerwonych.

    Reply
    • Redakcja Post author

     Prosimy o bardziej merytoryczne wpisy, bez niepotrzebnej napastliwości oraz o mniejszym zabarwieniu emocjonalnym.

     Reply
     • JA

      Czy redakcja pisząc o napastliwości miała na myśli użyty przez @Maria zwrot: „Wywodzisz się spod krowy.”?
      Jeśli tak to ta nieco spóźniona reakcja wydaje się zbyteczną gdyż po mnie takie chamskie teksty spływają jak po Kaczyńskim.

      Moim zdaniem moje komentarze są merytoryczne i w przeciwieństwie do wspomnianej wcześniej użytkowniczki nie są napastliwe.
      Fakt że redakcja nie zareagowała wcześniej na agresywne zachowanie Marii zmusił mnie do zamieszczenia kilku niemerytorycznych zdań w odpowiedzi na jej niemerytoryczny komentarz.

 4. Redakcja

  To była uwaga do wszystkich użytkowników i nie dotyczy tylko wpisów na temat ulicy 22 lipca, przecież można swoje argumenty dobitnie przedstawić w sposób logiczny a przy tym kulturalny, bez zbędnej złośliwości. Staramy się nie cenzurować ani nie ingerować w komentarze, chyba że zawierają treści obraźliwe lub pomówienia osób wymienionych z nazwiska.

  Reply
 5. Mieszkaniec Abramowa

  Jeżeli chodzi o drogę w Abramowie to ktoś zapomniał, ze krów po ulicy teraz się nie gania. Wydaje mi się, że jest jak na wiejskie warunki zupełnie przyzwoita. Odnośnie mebli parafialnych, to jak ktoś chodzi do kościoła to wie, ze ołtarze zostały, a reszta jest na wyposażeniu wcześniej spalonego kościoła w Motyczu. Bardzo źle jest się wypowiadać o rzeczach zakupionych do Parafii, jeżeli się nie chodzi do kościoła i nie składa ofiar. Odnośnie kosiarki – ile lat może ona służyć. Zużywa się po jednym lub dwóch sezonach. Chyba,że jej się nie używa.

  Ulica Partyzantów ? , też nie wiadomo, który jak walczył i też nie wszystkim dogodzi.
  Porównanie KS. PULIŃSKIEGO do wszystkich krów razem wziętych, źle świadczy o człowieku.

  Reply
  • JA

   Kurde, przepraszam wszystkich urażonych.
   Wychodzi na to że te placki ktoś musi podkładać.

   Ludzie, czy wy faktycznie jesteście tacy niekumaci, czy tylko usiłujecie robić jakąś dywersję przy próbie zmiany obecnej nazwy?

   1. NIE MIAŁEM NA MYŚLI ŁAWEK Z KOŚCIOŁA. Zainteresowani wiedzą o o co chodzi.
   2. GDYBYŚ BARDZIEJ INTERESOWAŁ/A SIĘ SPRAWAMI PARAFI A NIE TYLKO OGRANICZAŁ/A SIĘ DO NIEDZIELNYCH WYPADÓW DO KOŚCIOŁA TO TEŻ BYŚ WIEDZIAŁ/A
   3. OŁTARZ TO NIE MEBEL pani/e katolik… TO TEŻ POWINIENEŚ/NAŚ WIEDZIEĆ.
   4. NIE MAM NIC PRZECIWKO KROWOM.
   5. TO CO KROWY ZOSTAWIAJĄ NA ULICY – pomimo tego iż rzekomo po niej nie chodzą – OBCHODZI MNIE TYLE
   CO MARKA KALESON Leonarda DiCaprio.
   6. W PIERWSZYM POŚCIE POSŁUŻYŁEM SIĘ IRONIĄ I CHCIAŁEM TYLKO ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA TO ŻE NADAWANIE
   NAZW ULICOM W TAK MAŁYCH MIEJSCOWOŚCIACH BYŁO/JEST NIEUZASADNIONE.
   7. JAK JUŻ KTOŚ LEPIEJ SIĘ BĘDZIE CZUŁ MIESZKAJĄC NA ULICY Z NAZWĄ, TO NIECH NAZWA BĘDZIE
   PRZEMYŚLANA.
   8. SUGEROWAŁEM NAZWANIE ULICY IMIENIEM KTÓREGOŚ Z PARTYZANTÓW A NIE NAZWĘ UL. PARTYZANCKA
   (chociaż patrząc na obecną sytuację polityczną to ul. Pratyzancka wydaje się dobrym pomysłem, przynajmniej za 10 lat nie będzie trzeba znowu zmieniać).
   9. W PRZECIWIEŃSTWIE DO @Maria NIE PORÓWNYWAŁEM NIKOGO DO KRÓW.

   Widzę że albo zmieniłaś nick, albo jesteś kolejną osobą która nie potrafi czytać tekstu ze zrozumieniem.
   To raczej twój post jest oszczerstwem.

   NO OWER

   Reply
 6. Michael

  Witam. Generalnie nazwy ulic w mniejszych miejscowosciach , no i tych wiekszych wskazuja glowny kierunek wyjazdu. No nie ma potrzeby za bardzo szukac patrona ulicy bo to sie generalnie robi w duzych miastach gdzie tych ulic jest bez liku. Glowna ulica Abramowa wskazuje kierunek Pulawy – Lubartow, a wiec moze ul.Lubartowska ? Abramow lezy w powiecie Lubartow przeciez w wiec taka nazwa nikomu by nie przeszkadzala ? Jesli ul. Lubartowska jest za dluga to mozna zaproponowac ul.Lubelska i wszyscy beda szczesliwi ?

  Pozdrawiam i przepraszam za wpis bez polskich znakow .

  Reply
 7. Ola

  Dlaczego na stronie niema jeszcze informacji o tym, że mieszkańcy nie wyrazili zgody na zmianę nazwy ulicy?

  Reply
  • Redakcja Post author

   Na stronie internetowej Urzędu Gminy nie ma informacji o wynikach ankiety ,a jeśli Ty już znasz oficjalne wyniki to napisz, zamieścimy na pewno.

   Reply
  • Andrzej

   Pewnie dlatego że to MNIEJSZOŚĆ mieszkańców głosowała za dalszym gloryfikowaniem totalitaryzmu.
   Ta mniejszość zastraszona jakimiś niebotycznymi kosztami zapewne po konsultacjach z niechętnymi zmianie urzędnikami głosowała jak głosowała.

   Na szczęście w państwach demokratycznych to nie mniejszość decyduje…na nieszczęście my nie żyjemy w państwie demokratycznym tylko w Drugiej Irlandii.

   Reply
 8. Ola

  Wyniki tej ankiety widziałam na stronie http://www.lubartow24.pl dlatego zajrzałam tu a że niema ich na stronie gminy to wiem, bo sprawdzałam.

  Reply
  • Redakcja Post author

   Zamieścimy wyniki ankiety jeśli będą oficjalnie ogłoszone przez Urząd Gminy w Abramowie, nie chcemy posiłkować się akurat w tej sprawie informacjami z innych portali.

   Reply
 9. ks. z Abramowa

  Dlaczego wszyscy zamilkli w Abramowie, w sprawie zmiany ul.22 lipca- czyżby widmo wyborów; ostatnio widzimy plakaty i fotografie utrwalaczy PRl- u w Abramowie, okazuje się, że to kandydat do powiatu Lubartowskiego was tak ochrzcił w latach 80-tych XX wieku ! Wątpię aby 100 nr z 22lipca wystarczyło na ponowną elekcję Pana Marka .K. z Marcinowa. W 2015 r. parafia Abramów, obchodzi 90-lecie swego istnienia, dlatego zaraz po wyborach wystąpię do Rady Gminy Abramów, o zmianę zbrodniczej nazwy ul. 22 lipca na odcinku od kościoła do gimnazjum Św.Jana Pawła II, i nadanie jej imienia pierwszego proboszcza i organizatora parafii ks.Piotra Stokrockiego. Myślę,ze nowy wójt i rada gminy będzie bardziej światła i odważna by pojąć te decyzję. Reszta ul,może pozostać lub się nazywać im. Bochaterów ORMO.

  Reply
  • Ja

   Myślę że wystąpienie po wyborach do rady gminy będzie rzucaniem grochu o ścianę.
   Zwłaszcza że ew nowemu wójtowi ta nazwa gloryfikująca azjatyckich zbrodniarzy (autorów tego pożal się Boże manifestu) nie przeszkadzała gdy był on „starym” wójtem.

   Uważam że ostra agitacja – nie wiem z jakiego powodu – na rzecz jednego z kandydatów bynajmniej nie służy sprawie w którą ksiądz się zaangażował.

   Módlmy się o to by uczciwych – o ile tacy będą – obywateli zasiadających w komisjach i którzy zostali wyłonieni w jakimś tajnym głosowaniu w UG, Bóg obdarzył siłą woli nie mniejszą niż ta którą posiadają ci odchyleni na lewo…. to może wybory będą uczciwe.

   Reply
 10. mieszkaniec 22Lipca

  Nazwy ulic nie zmienia się na odcinku do Gimnazjum i już.Najwiekszym błędem było nadanie imienia Gimnzjum Jana Pawła II.Teraz nie było by problemu.Zresztą problem ma tylko ksiądz. Ci utrwalacze PRL zrobili dla naszej społeczności dużo więcej niż widać gołym okiem.Oni mieszkają tu od dawna.Pracują, poświęcają swój czas nieraz kosztem własnej rodziny, żeby wszyscy mieli lepiej. Po wyborach nowy wójt będzie „starym wójtem” bo każdy z kandydatów był już wójtem tej gminy. Rada Gminy prawie w tym samym składzie. Mieszkańcy ci sami tylko …………księża się zmieniają.
  A dlaczego ks.Piotra Stokrockiego?
  Może być Bohaterów ORMO ( TYLKO PRZEZ SAMO H).

  Reply
  • Ja

   Tak, ta okropna demokracja. Jak oni mogli nadać imię J.P. ll? I to bez konsultacji z rosyjskimi placówkami??!!
   A może zmienicie nazwę gimnazjum na im. Ławrientija Berii albo Putina?
   Albo…, skoro wy, lewicowi fanatycy, aż tak lubujecie się w zbrodni, to jest taki jeden… znany wynalazca naszyjnika z opon, Nelson Mandela.
   Będzie poprawnie politycznie i lewicowo, a jak Rosjanie znów „wkroczą” z kolejnym manifestem, to nie będzie trzeba zmieniać.
   Jak widać, można znaleźć złoty środek.

   Jeszcze jedno.
   Cóż takiego zrobili ci utrwalacze PRL-u poza tym co musieli i co zrobiłby każdy inny utrwalacz?
   Co zrobili dla społeczności, bo dla ciebie najwyraźniej zrobili wiele???
   Dostali ci przydział cegły po znajomości czy co???
   A może byłeś zwolniony z obowiązkowych dostaw dla żywca ZSRR???

   Nadawanie nazw ulicom podobnie jak budowa na austriackim cmentarzu pomnika poświęconego polskim żołnierzom było szczytem głupoty.

   Reply
 11. Maria

  Nie można twierdzić, że ktoś robi dlatego, żeby wszyscy mieli lepiej. Decydenci z czasów przeszłych mieli dobrze z częścią swojej ekipy. Decydenci pracujący obecnie mają dobrze z ekipą obecną. Najgorzej mają Ci co nie potrafią się przekształcić na stronę wiejącą od stolicy. Pracujący pracują i otrzymują odpowiednie wynagrodzenie. Czas pracy jest raczej określony. Praca kosztem własnej rodziny polega już tylko na zbytkach i własnych używkach. Każdy normalny pracownik wraca do domu o odpowiednim czasie.

  Reply
  • Ja

   Nie wiem w jakim kontekście to piszesz Mario, ale zdaje się że obecny wójt nie ma swojej ekipy. Odziedziczył stanowisko z dobrodziejstwem inwentarza, tzn. dostał ekipę w spadku po poprzednich wójtach.

   Reply
 12. Maria

  Była to odpowiedź dla piszącego ze skruchą – mieszkańca 22 Lipca z dnia 4.listopada 2014 at 11:19.-
  Odnośnie dziedziczenia stanowiska z dobrodziejstwem inwentarza i ekipy w spadku – to zawsze na tym stanowisku jest możliwość zmiany i wskazania odpowiedniego kierunku pracy.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *