Ciepła woda z ziemi

 

Jednym z alternatywnych źródeł energii odnawialnej jest geotermia, czyli pozyskiwanie wody z ciepłych źródeł z głębi ziemi do celów gospodarczych (np. ogrzewanie, ciepła woda, rekreacja). Woda po oddaniu ciepła jest z powrotem zatłaczana do ziemi. Polska według naukowców ma prawdopodobnie największe zasoby wód geotermalnych w Europie. Jednak ten temat nie jest podejmowany szerzej przez media głównego nurtu, ani przez polityków. Lansuje się energię wiatrową, kolektory słoneczne, czy biomasy. Trudno znaleźć powody tak nikłego zainteresowania tym źródłem energii odnawialnej.

Co prawda jest w Polsce kilka miejscowości, które z powodzeniem wykorzystują ten dar ziemi, ale jest to niewielki procent w stosunku do naszych możliwości. Jedną z tych miejscowości jest Toruń, gdzie z wielkim sukcesem przeprowadzono odwierty i uzyskano bardzo dobre wyniki: woda ma 65-70 stopni. O tym można jednak usłyszeć tylko w mediach związanych z Radiem Maryja. W innych cisza.

24 września w Parlamencie Europejskim została zaprezentowana toruńska geotermia, konferencja prasowa i wystawa może przyczynić się do spopularyzowania geotermii w Polsce.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *