Portal Samorządowy – Od 2019 r. nowe dowody osobiste

Informację podajemy za: www.portalsamorzadowy.pl

Od marca 2019 r. będą wydawane nowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną, czyli tzw. e-dowody.

Sejm znowelizował w piątek (9 listopada) ustawę o dowodach osobistych, przesądzając, że od marca 2019 r. rozpocznie się wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną, czyli tzw. e-dowodów.

Za nowelizacją było 413 posłów, jedna osoba była przeciw, jedna wstrzymała się od głosu.

MSWiA, które przygotowało projekt ustawy, zapewnia, że dotychczas posiadanych dokumentów nie trzeba będzie wymieniać – zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych (chętni będą jednak mogli wymienić dowód wcześniej).

Nowy dowód będzie bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. E-dowód w sposób jednoznaczny będzie potwierdzał tożsamość obywatela. Ma służyć do jego uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej i do podpisywania dokumentów elektronicznych.

Nowy dowód będzie wyposażony w środek identyfikacji elektronicznej (tzw. profil osobisty), zapewniający wysoki poziom zaufania, który umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online.

źródło; https://www.portalsamorzadowy.pl/spoleczenstwo-informacyjne/e-dowody-od-2019-r-nowe-dowody-osobiste,116577.html

Komentarze do: “Portal Samorządowy – Od 2019 r. nowe dowody osobiste

  1. Kazimierz N.

    Bezpieczna komunikacja elektroniczna z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi oraz szybsze odprawy na lotniskach – to niektóre z ułatwień e-dowodu

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *