Fotorelacja: 11 Listopada 2018, Warszawa – Warto było tam być…

DSCN2493

Warto było być w tym dniu w Warszawie i poczuć się częścią tej polskiej wspólnoty. Tego samego zdania było setki tysięcy Polaków, którzy przyjechali z całej Polski i nie tylko. Było też wiele osób z zagranicy i o różnym kolorze skóry, jakby wbrew twierdzeniu pewnej gazety o „marszu białej rasy”.  W kontrze do tego co przekazują wrogo nastawione do polskiego patriotyzmu antypolskie media, była spokojna i podniosła atmosfera. Niezliczone ilości biało-czerwonych flag, ale też flagi innych państw, chociażby nieopodal nas flagi węgierskie i amerykańskie. Podobno były próby prowokacji, ale się nie udały. Media nagłośniły spalenie unijnej flagi, robiąc z tego wydarzenie, gdy w innych krajach w czasie podobnych uroczystości palone są setki samochodów (np; Francja) i co? I nic, taka lokalna paryska tradycja, gdy my tymczasem jesteśmy uderzani obuchem nietolerancji, ksenofobii, a nawet faszyzmu i nazizmu.

Ta fotorelacja zaczyna się od zdjęć wykonanych przed polskim Sejmem, gdzie Krucjata Różańcowa za Ojczyznę kolejny już rok zaprosiła ludzi dobrej woli na modlitwę i różaniec święty w intencji, aby Polska była wierna Bogu, Krzyżowi i Ewangelii… W tym roku miała być również uroczysta Msza św., jednak Kuria Warszawska nie udzieliła zgody na celebrację. Było tylko piękne kazanie ks. Tomasza Jochemczyka, następnie modlitwy, część radosna różańca i ruszyliśmy w kierunku Ronda Romana Dmowskiego.

DSCN2452

DSCN2454

DSCN2450

DSCN2456

DSCN2466

Do miejsca, z którego miał ruszyć marsz, patrioci z flagami zbliżali się pojedynczo, w małych grupach, w grupach różnych organizacji, były grupy rekonstrukcji historycznych, bractw religijnych..i inne..

DSCN2449

DSCN2467

DSCN2464

DSCN2472

DSCN2474

DSCN2476

Około godz. 15.00 przed wyruszeniem marszu, krótkie przemówienie wygłosił Prezydent Andrzej Duda, następnie został odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego i zapłonęły race…To był bardzo podniosły moment…

DSCN2485

DSCN2487

DSCN2488

Początek marszu ruszył…

DSCN2493

DSCN2494

….ale liczba uczestników była tak ogromna, że przez 1.5 godz. zrobiliśmy może 100 metrów…

DSCN2495

DSCN2496

DSCN2497

…gdy doszliśmy do Rotundy, doszła do nas wiadomość, że początek marszu jest już przed Stadionem Narodowym…

DSCN2499

DSCN2501

…a za nami z tyłu były jeszcze nieprzebrane tłumy… Zaczęła się już robić noc, kiedy ruszyli  uczestnicy będący na wysokości Pałacu Kultury  … Wydaje się, że oficjalnie podana liczba uczestników została zaniżona..

DSCN2502

W. Komsta

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *