Czy bedzie zakaz palenia węglem w piecach po 2020 r.?

węgiel

Na jesieni w  mediach pojawiły się informacje, że od 2020 roku będzie obowiązywał zakaz palenia węglem w piecach gospodarstw domowych. Przestawienie z węgla na inne paliwa miałoby się odbyć w ramach rządowego programu antysmogowego, pomysł taki miał być omawiany na posiedzeniu sejmowej komisji ochrony środowiska. Przewodniczący tej komisji Stanisław Żelichowski z PSL zdementował tę informację.  Można się zastanawiać, czy jest to tylko wrzutka medialna mająca na celu wysondowanie reakcji odbiorców, czy zapowiedź rzeczywistego zakazu?

Na chwilę obecną jedynie radni sejmiku małopolskiego zdecydowali, że w ciągu 5 lat mieszkańcy Krakowa mają wymienić piece z paliw stałych (a takim jest węgiel ) na inne – gazowe, elektryczne, czy przyłączyć do sieci ciepłowniczej. Drewnem w Krakowie będzie można palić tylko w kominkach i w ” celach rekreacyjnych”.  Trzeba dodać, że węgiel jako paliwo grzewcze należy do najtańszych w przeliczeniu na metr kwadratowy ogrzewanego pomieszczenia. Zakaz taki uderzyłby zarówno w biedniejszych odbiorców, całą sieć sprzedaży, jak i w polskie kopalnie.

 

Komentarze do: “Czy bedzie zakaz palenia węglem w piecach po 2020 r.?

 1. Greg

  Głupich nie sieją jak mawia ludowe przysłowie (a one podobno są mądrością narodu)
  Raczej w Lubelskim tego nie zrobią – było by to samobójstwo polityczne choć w Krakowie też nie sami krezusi a jednak znalazła się większość
  Przeciwnicy koalicji rządzącej w sejmiku małopolskim będą mieli nowy argument w walce politycznej
  Być może nakaz wyłożenia kilku tysięcy złotych i wzrost opłat comiesięcznych za ogrzewanie zmobilizuje 50% nie uczestniczących w wyborach (w ostatnich wyborach samorządowych frekwencja niewiele ponad 43%)

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *