Kiedy I sesja nowej Rady Gminy w Abramowie?. Kto będzie przewodniczył radzie?

eoto na c

Od razu odpowiem na drugie pytanie, że nie wiem (może czytelnicy wiedzą),  ale sytuacja jest ciekawa i jeszcze do tego wrócę. W komentarzach pojawia się pytanie, kiedy nowo wybrany wójt obejmie władzę w gminie? Na pewno nie wcześniej niż  po 16 listopada, ponieważ właśnie do tego dnia trwa poprzednia kadencja Rady Gminy. Czyli do 16 listopada możliwe jest zwołanie sesji w starym składzie. A wybrany wójt, aby objąć władzę musi złożyć ślubowanie przed nową radą. Oto treść ślubowania: Obejmując urząd wójta (burmistrza, prezydenta) gminy (miasta), uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy (miasta)”. Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: „Tak mi dopomóż Bóg”.  (źródło: portal samorządowy)

Zwołanie pierwszej sesji nowej rady należy do obowiązków komisarza wyborczego. Według zapisów ustawowych pierwsza sesja ma być zwołana w ciągu 7 dni, po upływie poprzedniej kadencji. Jako że 16 listopada wypada w piątek, sesje będą zwoływane między 19 a 23 listopada, czyli w tych dniach nowy wójt rozpocznie urzędowanie. I teraz wróćmy do sprawy wyboru przewodniczącego, który będzie wybrany też na na pierwszej sesji.

Każdy z kandydatów na wójta proponował swoją listę kandydatów do rady. W wyniku głosowania, żaden z komitetów wyborczych nie zdołał uzyskać większości i nie będzie rządzić w Radzie samodzielnie. Dlatego też są możliwe różne warianty, ale wydaje się, że najwięcej będzie zależeć od poparcia kilku radnych niezwiązanych (przynajmniej formalnie)  z żadną opcją „wójtowską”. Widzę trzech takich radnych, dwóch z Wielkie – Izabelmont oraz z Marcinowa. Jak będzie w rzeczywistości,  przekonamy się niebawem.

 

Komentarze do: “Kiedy I sesja nowej Rady Gminy w Abramowie?. Kto będzie przewodniczył radzie?

  1. Marek

    https://www.abramow.pl/aktualnosci/sesje-rady-gminy/n,48938,zawiadomienie-o-i-sesji-rady-gminy-abramow-z-dn-09-2018.html

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *