Pamiętamy!!! – Marsz Powstania Warszawskiego – relacja Ryszarda Kozaka

P1360775

P1360739

1 sierpnia 1944.Dokładnie 75 lat temu w w Warszawie wybuchło powstanie – największa akcja zbrojna przeciw Niemcom w Europie. Celem powstania było wyzwolenie stolicy spod terroru brutalnej niemieckiej okupacji. Miało potrwać kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Pomimo słabego uzbrojenia przez 63 dni trwała heroiczna a ostatecznie desperacka i samotna walka z wojskami niemieckimi .Pomijając aspekt polityczny decydujący o o wybuchu powstania i jego konsekwencjach nie wolno pomniejszać i osądzać bohaterstwa i ofiarności tysięcy młodych warszawiaków-żołnierzy AK, harcerzy a także ludności cywilnej. To był ich sprzeciw na wszechobecny terror ,łapanki i eksterminację. To była walka o honor i godność człowieka…

P1360767   P1360781

Sam Marsz był zorganizowany przez środowiska narodowe i pomimo utrudnień ze strony  władz Stolicy (zatrzymanie wozu transmisyjnego z telebimem i nagłośnieniem, zakaz postawienia sceny na występy). Dodatkowym problemem było blokowanie samego marszu przez coraz bardziej wrogie i agresywne środowiska tzw.totalnej opozycji i LGTB.  Dzięki Bogu i zaangażowaniu wielu osób Marsz się odbył .Poprzedziły go przemowy i występy Andrzeja Kołakowskiego i lidera zespołu Contra Mundum. Popłynęły piękne wzruszające patriotyczne i powstańcze pieśni. O 17 minutą ciszy oddaliśmy hołd powstańcom. Odpalono race, zawyły syreny. Kilkutysięczny tłum razem z Contra Mundum odśpiewał Rotę i zmówiono modlitwę za powstańców. I znów wzruszenie ściska gardło, gdy z tysięcy gardeł wyrywa się okrzyk „Cześć i Chwała Bohaterom” .

P1360735

P1360706

Sam marsz przebiegał spokojnie do czasu, gdy prowokatorzy z budynku hotelu Victoria wywiesili tęczową flagę z symbolem Polski Walczącej…Czy te zdegenerowane, dobrze opłacane środowiska są w stanie cokolwiek uszanować… Kipi we mnie złość ale też i smutek. Obok starsza pani w czarnym berecie i opasce z napisem AK zrezygnowana spuszcza zapłakane oczy. Że też przyszło jej dożyć takich czasów.. Idąc Marszałkowską, Krakowskim Przedmieściem, a potem Miodową około godz.19 docieramy na plac Krasińskich przed pomnik Powstania Warszawskiego.

P1360738

P1360773

P1360767

Tutaj też przedstawiciele KOD-u-potomkowie byłych utrwalaczy władzy ludowej ubeków i stalinowców blokują legalną manifestację.

P1360799

Na szczęście policja zadziała nadzwyczaj sprawnie przenosząc (dosłownie!) szanownych proletariuszy i męczenników KODU-u do pobliskiego parku. Po wystąpieniach środowisk narodowych z Grzegorzem Braunem na czele rozpoczął się koncert grup hip-hopowych nurtu patriotycznego.

P1360726

P1360775

Cześć i Chwała Bohaterom!!!

Rysiek Kozak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *