O odpuście lipcowym przed świętem narodowym

DSCN2104

Takie tytułowe zestawienie i czas opublikowania tego wpisu może wydawać się czytelnikom zaskakujące. Ale jest dobra okazja, aby oderwać się od tematów związanych z wyborami i zwrócić uwagę na inne ważne wydarzenia. W tym roku 11 listopada będziemy obchodzić 100 letnią rocznicę odzyskania niepodległości. Dla podkreślenia tego doniosłego wydarzenia w naszej parafii w trakcie uroczystości odpustowych, które trwały od 14 do 16 lipca została poświęcona tablica pamiątkowa. Znajduje się ona po prawej stronie głównego ołtarza.

DSCN2104

Kazania w trakcie tych trzech dni głosił ks. prof. Stanisław Koczwara, który dokonał także poświęcenia tej pamiątkowej tablicy.

DSCN2087

Wracając do kazań, nie po raz pierwszy mieliśmy okazję posłuchać tego wybitnego kaznodziei. Niektórzy do dziś wspominają kazanie wygłoszone w maju 2015 roku z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej poległym w czasie wojny i w okresie powojennym. Trudno w krótkim wpisie streścić choćby jedno z kilku kazań wygłoszonych w ciągu tych dni.

DSCN2089

Jedno z kazań dotyczyło patronki naszej parafii – Matki Bożej z góry Karmel i niezwykłej historii, jaką przedstawia obraz w głównym ołtarzu. Na obrazie widać generała karmelitów o.Szymona Stocka, któremu Maryja ukazała mu się w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. Wtedy przekazała płócienną szatę, nazwaną później szkaplerzem, jako znak schronienia pod Jej macierzyńską opieką. Z noszeniem szkaplerza związane są tzw. przywileje szkaplerzne. Warto się z nimi zapoznać, warto też poznać historię związaną z górą Karmel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *