Samorządowcy nie chcą dopłacać do darmowych podręczników

Samorządowcy boją się, że reforma ws. rządowego podręcznika obciąży budżety gmin. Uważają również, że przekazywane przez MEN informacje są za mało konkretne i nie pozwalają na stworzenie planu realizacji reformy – informuje miesięcznik „Dyrektor Szkoły”.

Pomysł ministerstwa wzbudza obawy samorządowców, którzy mówią zgodnie, że nie wierzą w zapewnienia, iż wprowadzenie reformy nie obciąży ich budżetów, i przyznają, że dotacje na kolejne zadania nigdy nie pokrywały rzeczywistych kosztów związanych z ich realizacją. – Obawiam się, że będzie tak i w tym przypadku – mówi Marek Olszewski ze Związku Gmin Wiejskich RP, wójt gminy Lubicz. Jego zdaniem w tej chwili największym problemem reformy jest nie tylko to, że darmowy podręcznik jest wciąż niegotowy, ale brakuje też szczegółowych informacji, jak ma wyglądać wdrożenie zmian.
Zdaniem Marka Olszewskiego dotacja na podręczniki i zeszyty ćwiczeń dla uczniów na kolejnych poziomach edukacji jest niewystarczająca. – Już mamy sygnały ze środowiska, że z pieniędzy zaproponowanych przez ministerstwo nie da się pokryć w całości kosztów zakupu części podręczników – mówi wiceprzewodniczący ZGW RP. – Jeśli okaże się, że reforma obciąży nasze budżety, będziemy oponować i domagać się rekompensaty z budżetu państwa. Nie stać nas na finansowanie pomysłów rządu. W tej chwili wygląda to tak, że władze centralne coś wprowadzają, chcą ulżyć rodzicom, a samorząd niech się martwi. Nie mamy budżetów z gumy – dodaje.

Więcej w:http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/samorzadowcy-nie-chca-doplacac-do-darmowych-podrecznikow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *