Solidarnościowy protest rolniczy w Bogucinie – relacja

DSCN3630

Pewnie duża część uczestników i zainteresowanych protestem rolniczym w Bogucinie czytała bądź oglądała relacje z tego wydarzenia, bo przedstawicieli mediów była znaczna ilość.

DSCN3614

DSCN3659

 

To, jak wyglądały ich relacje i na czym koncentrowali swoja uwagę, pozostawiam ocenie czytelników.  Nie mniej jednak warto kilka słów napisać z naszej, lokalnej perspektywy, ponieważ znaczna część uczestników była z naszej gminy i sporo z sąsiedniej, michowskiej.

1

DSCN3626

 

2

 

DSCN3639

 

Z gminy Abramów praktycznie z każdej miejscowości byli rolnicy, część przyjechała ciągnikami, część samochodami. Z sąsiedniej gminy Michów można było zauważyć rolników z Elżbietowa, Gołębia, Wypnichy, Rudzienka, wymieniam tylko tych, których widziałem, a zapewne byli też inni.

DSCN3645

DSCN3611

Przypomnijmy o celach protestu, o których mówił na naszym portalu organizator Gustaw Jędrejek –

DSCN3652

..”celem protestu jest zwrócenie uwagi mieszkańcom regionu na obecną, trudną sytuację w polskim  rolnictwie i nie chodzi tu tylko o spadek cen skupu, czy trudności ze zbytem w ogóle. Problem jest szerszy, brak jest bowiem rozwiązań  systemowych, rozwiązań, które w innych krajach funkcjonują od lat. Mowa tu m.in o sprzedaży bezpośredniej przez rolników produktów przetworzonych takich jak: sery, wędliny, dżemy itp. czy o sprzedaży ziemi obcokrajowcom….Protest ma mieć charakter pokojowy i jednocześnie informacyjny, nie chodzi przecież tylko o to, aby utrudniać kierowcom przejazd na ruchliwej trasie”.

DSCN3638

 

DSCN3625

Rzeczywiście tak było, protest był pokojowy, solidaryzujący z rolnikami z innych części kraju. Kierowcy raczej nie odczuli utrudnień, a to z tego względu, że sam przejazd ciągników był krótki,a zapewne część kierowców ominęła rondo w Bogucinie (co słychać było przez CB-radio).

DSCN3630

DSCN3627

Pewną nowością, być może w skali kraju był poczęstunek protestujących rolników produktami i wyrobami z własnych gospodarstw. Większość mediów swoją uwagę zwróciła na dwa okazałe pieczone prosiaki, porcjami z których częstowani byli przejeżdżający kierowcy i uczestnicy protestu.

DSCN3612

DSCN3646

Spadek cen spowodowany m.in. embargiem Rosji na polski eksport rolny to jedna, a brak zdecydowanych działań rządu to druga strona medalu, ale są też inne problemy i ograniczenia z jakimi spotykają się rolnicy w zależności od profilu gospodarstwa.

DSCN3648

DSCN3615

DSCN3654

Z czym obecnie borykają się np. producenci mleka mówi Krzysztof Szymanek z Dębin:

DSCN3644

„Chciałbym zwrócić uwagę na kilka aspektów, jednym z nich jest system sprzedaży produktów, w tym również z mojej branży. W Polsce dominującą rolę w handlu mają wielkie sieci zagranicznych koncernów i to one narzucają swoje warunki. Na przykład nasze sery w wyniku embarga nie idą do Rosji, a sieci handlowe w Polsce do swojego obrotu sprowadzają produkty mleczne, bo przecież nie tylko sery z zagranicy. Najczęściej z kraju swojego pochodzenia, dotyczy to m.in sieci z Niemiec, ale nie tylko. A jakość tych produktów, no cóż, ich cena jest atrakcyjna, bo często to tak naprawdę nie są sery, tylko wyroby seropodobne, analogicznie jak do wyrobów wędliniarskich o których mówiono w trakcie protestu. Inną kwestią są warunki jakie stawiają Polskim producentom wielkie sieci handlowe, ale to szerszy temat. Drugim takim czynnikiem powodującym obniżenie dochodów są kwoty mleczne, czyli limit tego, ile mleka można wprowadzić do obrotu. Przekroczenie tego limitu mocno odczułem na własnej skórze a raczej … kieszeni. Za ubiegły rok zapłaciłem 20 tysięcy kary, za obecny rok też zapłacę, ponieważ do końca marca znacznie przekroczę limit, a, że jest to ostatni rok kwotowy, to nie ma sensu ich dokupować”

W.K        Foto: R.Adamczyk

Komentarze do: “Solidarnościowy protest rolniczy w Bogucinie – relacja

  1. Maria

    Brawo Panowie! Popieram Was. Więcej odwagi, nie ma się czego wstydzić. Obecna koalicja zapewnia tylko Posady Swoim Ludziom. Rolnik polski to musi siedzieć cicho. Trzeba go sprowadzić do kosy i sierpa. Wtedy nie będzie nikomu przeszkadzał, a koalicja będzie bezpieczna. Minister Sawicki więcej dostanie należności. Więc dalej się brońcie przed tymi draniami.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *