Garbów: arogancja władzy…

Arogancja władzy c.d. Wyzwiska w odpowiedzi na pytania obywateli. Kilka słów bezpośrednio do pana wójta.

Podczas zeszłotygodniowej sesji Rady Gminy, pan wójt, przy okazji dyskusji na temat stawek podatkowych ujawnił nam nieoczekiwanie swojego nowego wroga. Otóż dowiedzieliśmy się, że istnieje jakiś “awanturnik internetowy” bo “to jest teraz modne”, który śmie panu wójtowi zadawać pytania. Otóż ten obywatel “awanturnik”, którego imienia i nazwiska pan wójt Firlej przezornie nie wymienia, śmie zadawać Szanownemu Panu Wójtowi Kazimierzowi Firlejowi pytania!! I to jakie pytania? Pytania o to komu i ile przyznał on ulg podatkowych w poszczególnych latach! Cóż za straszne awanturnicze pytanie! Co to za okropny obywatel, który śmie pytać władzę o takie sprawy?

Wyzwiska podczas sesji Rady Gminy. Czy to będzie już standard?

Z tego “awanturnika”, ale też z innych wyzwisk, będzie się musiał pan wójt kiedyś wytłumaczyć. Wszak zdarzało mu się już wcześniej wyrażać lekceważąco i obraźliwie w stosunku do obywateli, którzy nie byli czcicielami jego linii zarządzania gminą. Analizując sposób reagowania wójta i jego otoczenia na wszystkie tematy, w których prezentują oni z jakichś nieznanych powodów zdeterminowane stanowisko, widzimy często irytację i lekceważące odnoszenie się do ludzi, którzy próbują zadawać pytania, aby zdobyć potrzebną wiedzę, która umożliwi realną ocenę danej sytuacji. Mieliśmy przykład takiego zachowania przy okazji dyskusji na temat farm wiatrowych, których budowy obok swoich wsi nie chce 98 % mieszkańców. Mieliśmy irytację przy okazji forsowania przez wójta bezprzetargowego trybu przedłużenia umowy dla Polkomtela. Mieliśmy niewłaściwe reakcje na wnioski o udostępnienie informacji publicznej czy wnioski o na przykład ujawnienie umów cywilno prawnych zawieranych przez gminę Garbów i jej jednostki pomocnicze z podmiotami zewnętrznymi. Mieliśmy i mamy wyzywania przy okazji rozmowy o zakupach wody od zewnętrznych spółek oraz przy okazji ulg podatkowych, jakie są udzielane w gminie Garbów. Cechą wspólną tych wszystkich spraw jest to, że chodzi w nich o takie czy inne pieniądze i że wójt forsując swoje rozwiązania, nie posługuje się żadnymi sprawdzalnymi i jawnymi obliczeniami. Wszystko mamy przyjmować na wiarę a kto chce zdobyć realne parametry i wskaźniki gospodarcze stojące u podstaw poszczególnych działań ten “nawiedzony człowiek”, albo “awanturnik internetowy” albo jeszcze gorzej w innym miejscu “awanturnik internetowy w rękach Niedbały”. To ostatnie nawet na swój prehistoryczny sposób zabawne. Sprawa jednak nie jest błaha. Historia, która jest słusznie nazywana nauczycielką życia mówi, że władza, która zaczyna od wyzywania wybranych obywateli, tzw. „wrogów ludu”, gdy się jej nie powstrzyma, kończy na ich mordowaniu.

Kilka słów bezpośrednio do Pana Wójta. O jedności, zgodzie, jątrzeniu i wyzywaniu obywateli…

Szkoda nam Pana Panie Wójcie, że nie potrafi Pan podjąć otwartej dyskusji i że musi Pan uciekać w obrażanie mieszkańców, a tym samym „zieje Pan nienawiścią”, “wprowadza podziały” i co najgorsze “jątrzy” Pan. To Pana często stosowane wyrażenia. W naszej opinii stosuje je Pan jak pałkę, aby zabić dialog i rozumną refleksję. Zresztą robi to w dzisiejszej Polsce bardzo wielu. Czy te ostatnie wyzwiska to jest Pana wizja budowania “jedności” i “zgody”, o których tyle ciągle słyszymy, a które to słowa wypowiadane w oderwaniu od prawdy i sprawiedliwości już prawie nic nie znaczą.  Widzi Pan, tutaj się radykalnie różnimy. My chcemy otwarcie rozmawiać, a jako obywatele mamy też prawo pytać Pana jako urzędnika o wszystko, o co zechcemy w ramach ustawy o dostępie do informacji publicznej. Pan Panie Wójcie ma obowiązek rzeczowego udzielania każdemu obywatelowi wnioskowanych informacji, ale też gdy obywatele, a tym bardziej radni uznają, że to jest ważne, ma pan obowiązek spokojnego i rzeczowego dialogu. Powtarzam. MA PAN OBOWIĄZEK. Niedopuszczalne jest stosowanie w stosunku do obywateli czy przedstawicieli organów prasowych jakichkolwiek inwektyw. To, że się Pan tego dopuszcza to rzecz niesłychana. Proszę się potem nie dziwić, że to się komuś kojarzy z Gomułką czy stylem “dyskusji” z obywatelami, jakie były praktykowane w PRL.

Jeżeli dla Pana dialog obywatelski i zgodne z prawem próby uzyskania dostępu do informacji publicznej to zbyt wiele, to dla nas jest to zbyt wiele, aby nadal był pan wójtem! I proszę się nie dziwić ani gniewać. Mówimy jak jest, ale nie posługujemy się wyzwiskami, tak jak Pan to robi. Może nasze wypowiedzi są czasem wyraziste, a dla Pana bolesne. Coż, to część “uroku” bycia urzędnikiem publicznym. Mamy ustawowe prawo do krytyki i z tego prawa korzystamy. W tych czasach telewizyjnego bełkotu bez znaczenia i zważania na prawdę ta wyrazistość jest zaletą. Proszę jednak zwrócić uwagę, że zawsze podnosimy konkretne problemy, których Pan wydaje się nie dostrzegać lub próbuje pan powiedzieć, bez przeprowadzenia rzetelnej dyskusji, że te problemy nie istnieją. Proszę się nie łudzić, że dana sprawa, którą próbuje się forsować z pominięciem dialogu społecznego, czy jak w przypadku wiatraków, wbrew mieszkańcom, ucichnie i zostanie zapomniana. Nie ma mowy! Jeżeli nadal będzie Pan tak postępował, będziemy o tym pisać i wskazywać te karygodne zachowania urzędnika, który ma służyć, “z ludźmi i dla ludzi…”., a nie “wbrew ludziom i nie dla ludzi…”. I żadne fałszywe argumenty, na przykład o rzekomych zyskach z wiatraków, tutaj nie pomogą. Przecież forsując wiatraki, nawet Pan nie przedstawił obliczeń ile utracimy subwencji wyrównawczej, tzw. “janosikowego”. A to jest sprawa zupełnie podstawowa. Przykładów jest więcej i zaprezentujemy je w innym miejscu.

Nazwał Pan tu kogoś „awanturnikiem internetowym”. Cóż, jak Bóg da, to „awanturnik” niedługo będzie też „gazetowy”, „telewizyjny” i „radiowy”. Ile nowych możliwości konstruowania wyzwisk Panu to przyczyni. Oczywiście wszystko w imię serwowanej z góry polityki „miłości” „jedności” i „zgody” bez grama „jątrzenia”. Będzie miał Pan szansę rozwinąć swoje zdolności słowotwórcze.

Proszę się nie martwić. Nie odpowiemy w tym samym stylu, co Pan Panie Wójcie. A może to było Pana celem, aby nas sprowokować? Próżny trud. Może Pan tymi wyzwiskami co najwyżej umocnić naszą wytrwałość w działaniu. Jesteśmy tym typem patriotów, którzy bardzo lubią systematyczną i metodyczną pracę. Będziemy więc spokojnie robić to, co zamierzyliśmy, czyli audyt obywatelski gminy Garbów. Realizując swoją misję będziemy posługiwać się argumentami, a nie wyzwiskami.

Osobiście nawet Pana lubimy. Co bardziej „moherowi” z nas nawet się za Pana jako człowieka wytrwale modlą i zgodnie z nakazem ewangelicznym, błogosławią Panu. Przebaczamy Panu nieustannie to, co Pan robi. Modlitwa daje nam właśnie tę potrzebną przewagę i zwycięstwo nad światową logiką odwetu. Dzięki niej nie żywimy do Pana osobistej urazy i zachowujemy stosowny dystans oceniając i karcąc Pana jedynie jako publicznego Urzędnika, nie sądząc jednak przy tym człowieka – bo jak wiemy, tak sądzić może jedynie Bóg.

„Awanturnikiem” w obywatela i dziennikarza

W nagraniu poniżej widzimy, jak pan wójt odnosi się do niewymienionego z imienia i nazwiska „awanturnika internetowego”. Dodatkowo należy dodać, że zarówno pan wójt, jak i przewodniczący Zenon Koput, dopuszczają się manipulacji twierdząc, że niejako domagaliśmy się informacji o rolnikach i konkretnych osobach. Zwyczajnie pytamy jak jest? Niech się pan wójt nie dziwi, że jesteśmy dość zasadniczy jeżeli chodzi o publikację tego typu danych w Biuletynie Informacji Publicznych. Mieliśmy już braki w publikowaniu oświadczeń majątkowych  oraz zupełne zignorowanie obowiązku publikowania wyników kontroli zewnętrznych od roku 2007, które zostały upublicznione dopiero po kilku tygodniach interwencji. Teraz też zwyczajnie pytamy jak to jest? Nikt jeszcze o nic pana wójta Kazimierza Firleja w sprawie ulg podatkowych nie oskarżył, a już padły z jego strony wyzwiska – drugi wybuch był przy okazji dyskusji o zakupie wody od zewnętrznych spółek. Zresztą styl i supozycja wypowiedzi obu panów są z punktu widzenia obywateli i dojrzałego obyczaju demokratycznego niedopuszczalne. Czy jest to skutek nerwowości w trzymaniu się władzy, czy też wynik skumulowanej złości w obliczu nieprzewidzianych trudów w budowaniu „jedności” bez „jątrzenia” i oczywiście bez dialogu i swobodnego dostępu do informacji publicznej? Niech Państwo ocenią sami.

W imieniu Zespołu Redakcyjnego “Nasz Garbów”

Robert Fiutek

Źródło: Nasz Garbów

Komentarze do: “Garbów: arogancja władzy…

 1. Greg

  Może coraz lepsze wyniki w wyborach rozzuchwaliły władzę?
  Może uważa że i tak nikt go nie zastąpi gdyż jak mówi klasyk „nie ma z kim przegrać”?
  W gminie Abramów o nieprawdziwości ufania w swoje zdolności i niezachwiana poparcie elektoratu przekonało już się dwóch wójtów
  A może ludziom w gminie Garbów się to podoba?
  Zobaczymy za rok:))))

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


dziewięć − 2 =

070-410 exam JN0-102 exam 70-411 exam C_TADM51_731 exam C4090-958 exam 70-483 exam EX300 exam 070-461 exam MB2-702 exam MB7-702 exam 220-802 exam 400-101 exam 646-206 exam 700-501 exam 70-480 exam C4040-108 exam MB2-701 exam 070-411 exam 100-101 exam 640-554 exam 700-505 exam 70-457 exam 70-460 exam C2150-197 exam EX0-001 exam 070-243 exam 70-466 exam C_THR12_66 exam C4040-225 exam 1Z0-061 exam 70-347 exam C4090-452 exam VCP-550 exam 070-177 exam 070-412 exam 70-417 exam 70-463 exam 70-488 exam C_HANATEC131 exam C2090-303 exam C2090-614 exam 70-331 exam MB5-705 exam 070-247 exam 070-347 exam 070-463 exam 300-206 exam 70-243 exam 74-325 exam C2020-622 exam C2030-283 braindumps C2090-540 braindumps C2180-278 braindumps HP0-J73 braindumps ICBB braindumps 070-246 braindumps 070-341 braindumps 070-417 braindumps 070-457 braindumps 070-458 braindumps 1Z0-481 braindumps 1Z0-599 braindumps 300-207 braindumps 70-246 braindumps 70-414 braindumps A00-240 braindumps C_TAW12_731 braindumps C4030-670 braindumps C4040-224 braindumps C4090-450 braindumps C4120-783 braindumps EX200 braindumps MB2-700 braindumps MB3-700 braindumps MB6-869 braindumps OG0-093 braindumps VCP-510 braindumps VCP550 braindumps 070-178 braindumps 070-331 braindumps 070-467 braindumps 070-667 braindumps 070-684 braindumps 070-687 braindumps 1Z0-051 braindumps 1Z0-060 braindumps 1Z0-478 braindumps 1Z0-485 braindumps 1Z0-897 braindumps 200-120 braindumps 220-801 braindumps 500-201 braindumps 70-346 braindumps 70-412 test 70-458 test 70-486 test 820-421 test 820-422 test C2170-008 test C2180-275 test C2180-276 test C4040-123 test JN0-343 test M70-201 test M70-301 test NS0-504 test 70-410 test PW0-204 test 3001 test 050-720 test 070-480 test 070-487 test 1Z0-062 test 1Z0-597 test 1Z0-899 test 250-310 test 350-018 test 400-051 test 70-178 test 70-331 test 70-413 test 70-465 test 70-467 test 70-484 test 70-485 test 74-338 test 74-344 test 810-420 test 98-367 test C_HANASUP_1 test C_TSCM52_66 test C2010-571 test C2040-988 test C4040-226 test C4120-782 test CISSP test CPCM test M70-101 test MB6-700 test MB7-701 test VCAD510 test 3605 test 7303 test 000-563 test 070-337 test 070-414 test 070-459 test 070-460 test 400-101 test 70-410 test 050-SEPROAUTH-02 test 200-120 test MB2-703 test 070-462 test 70-462 test 70-461 test 070-410 test JN0-102 test 70-411 test C_TADM51_731 test C4090-958 test 70-483 test EX300 test 070-461 test MB2-702 test MB7-702 test 220-802 test 400-101 test 646-206 test