20 grudnia 2015 Abramów – Poświęcenie pamiątkowej tablicy w kościele parafialnym

tablica

Co prawda przedstawiona poniżej informacja nie jest najnowsza, ale na tyle istotna w historii parafii, że nie można jej pominąć. Otóż w niedzielę 20 grudnia w kościele parafialnym w Abramowie w trakcie Mszy św. o godz. 12.00 została uroczyście poświęcona tablica z okazji jubileuszu 1050 – lecia Chrztu Polski. Na wygrawerowanej w kamieniu tablicy oprócz daty jubileuszu umieszczono nazwiska księży proboszczów posługujących w parafii od początku tj .od 1925 roku oraz lata ich posługi kapłańskiej w Abramowie.

tablica - poświęcenie

Uroczystego poświęcenia tablicy dokonał ks. prof. Stanisław Koczwara, który głosił rekolekcje adwentowe w naszej parafii. Poświęcenie tablicy było jakby dopełnieniem głoszonych nauk w trakcie trzydniowych rekolekcji. W rozważaniach rekolekcyjnych kaznodzieja nawiązując do jubileuszu chrztu, przypomniał historię naszego narodu nieodłącznie związaną z chrześcijaństwem. Na początku padło kluczowe pytanie – czy byłaby  w dzisiejszym czasie Polska i  czy byliby Polacy, gdyby nie było tego doniosłego wydarzenia z X wieku.

Do tematu chrztu i wynikającego z niego dziedzictwa należałoby często powracać, trudno jest bowiem w kilku zdaniach zawrzeć ogrom treści przekazanych niezwykle przejrzyście przez rekolekcjonistę.

PS: Dla przypomnienia – rocznicowe obchody 1050 – lecia Chrztu Polski przypadające w 2016 roku rozpoczną się w połowie kwietnia uroczystościami w Gnieźnie z udziałem Episkopatu Polski .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *