„Chodziły tu Niemce…” czyli „Nihil novi…”

IMG_1893
Chodziły i chodzą i czują się świetnie,  jak u siebie.. Przysłowia są mądrością narodów a wiersze czasami czyta się jak proroctwa..  Łacińską sentencję – „Nihil novi sub sole” czyli „Nic nowego pod słońcem” można odnieść do treści wiersza napisanego przez Marię Konopnicką pod koniec XIX wieku i do obecnej sytuacji, gdzie różni chodzą, jeżdżą, namawiają i robią co chcą.
 DSCN4735
Chodziły tu Niemce,
Chodziły odmieńce:
„Sprzedaj chłopie, rolę,
Będziesz miał czerwieńce!
Zapłacimy chatę,
Zapłacimy pole…

 

Będziesz miał talarów
Na caluśkim stole!”
– A mój Niemcze miły,
Idźże, kędy raczysz,
Ale mojej roli
Równo nie obaczysz!
Schowaj se czerwieńce
I białe talary…
Kto przedaje ziemię,
Nie naszej ten wiary!
Bogatyś ty, Niemcze,
I trzos twój chędogi,
Ale na tę ziemię
Jeszcześ za ubogi!
Pójdą twe talary
Za rolę, za płoty;
A kto mi zapłaci
Ten miesiączek złoty?
A kto mi zapłaci
Za tę jasność bożą,
Co w moje okienko
Idzie z każdą zorzą?
Za ten dach słomiany,
Co mi głowy strzeże?
Za ten dzwon, co dzwoni
Rankiem na pacierze?
Za te lasów szumy,
Za te polne kwiaty,
Za ten krzyż pochyły,
Co mi strzeże chaty?
A kto mi zapłaci
Za te jasne rosy,
Co się srebrem sypią
Na łąki, na wrzosy?
Za wiosenny klekot
Naszego bociana?
Za tę pieśń spod lasu:
„Oj dana!… oj, dana!…”
A kto mi zapłaci
Za tę modrą wodę?
Za ciepło słoneczne,
Za cichą pogodę?
Za ten piasek biały,
Gdzie się trzpioczą dzieci?
Za tego skowronka,
Co nad głową leci?
Za ten wiatr, co wieje,
Za fujarki granie?
Za tego świerszczyka,
Co tam świerka w ścianie?
Za palmę, co pęka
W kwietniową niedzielę?
Za gruszę tę polną,
Co długi cień ściele?

A kto mi zapłaci
Za słodkość tę miodu,
Co pszczoły ją niosą
Do ula z ogrodu?
Za cmentarz rozkwitły
W głóg dziki, jak sady,
Gdzie leżą w mogiłkach
Ojcowie i dziady?

 A toćże i mnie tam
Gospody potrzeba,
Gdy Pan Bóg zawoła:
— „Chodź, chłopie, do Nieba!”
A toćby mi dzieci
Po nocach tęskniły,
Nie wiedząc, gdzie szukać
Ojcowej mogiły!

Jakże aktualna treść wiersza…, jeno wydaje się, że nasi przodkowie byli rozważniejsi.

Komentarze do: “„Chodziły tu Niemce…” czyli „Nihil novi…”

 1. Marcin

  I bardzo dobrze! Chcieliście to macie! Teraz idźcie podziękować tym co podpisali umowy i Kowalskiemu, który wydał pozwolenie. A przy okazji zapytajcie jaką kwotę przytulił.

  Reply
  • Ja

   Jeśli chodzi o przytulanie to tzw. inwestor przysylał do gminy przedstawicieli jeszcze przed kadencją Kowalskiego.
   Poza tym to RADNI, tzn. część radnych podjęła decyzję.
   Że nie wspomnę o totalnej olewce problemu przez społeczeństwo.

   Gdyby komuś z Ciotczy lub Czcińca przeszkadzały wiatraki to niech pogada z panią sołtys z Glinnika. Pani sołtys jest fanatyczną zwolenniczką wiatraków i jeśli nie jest hipokrytką to powinna się zamienić działkami. 😀

   Reply
 2. Karol

  Teraz aktualne było by: „Dajże Niemcze swe talary i zabieraj wszystkie hektary…:” Niektórym wystarczy widocznie te kilka tys. za bezpowrotną utratę gruntu.

  Reply
 3. mm

  Bardzo dobrze tylko umowę ma p. CHOMIUK a pozwolenie wydaje powiat Czy ktoś coś przytulił trzeba mieć dowody bo niewiedza jest gorsza od faszyzmu.Wiatraki do nas sprowadził wójt JANKOWSKI I CHOMIUK w 2008r czyli wtedy rządzili MICHOWEM I ABRAMOWEM .Trzeba tylko trochę czasu i u jednego z nich może być wiatrak i nikomu nie będzie przeszkadzał.W naszej gminie wszystko tajne i poufne sesje nieme ,festynu brak, tylko wójt z proboszczem nadają na jednej fali

  Reply
  • bono

   „Pozwolenie” o którym wspomina Marcin, to zapewne DECYZJA O WARUNKACH ZABUDOWY. Tę decyzję wydał wiatrakowcom KOWALSKI. I to właśnie ta decyzja przesądziła o budowaie farmy wiatrowej na terenie gminy Abramów.
   Chomiuk niedawo zablokował budowę wiatrak nr 13 w Wielkolesie. Gdyby miał on umowę z wiatrakowcami, to z pewnością nie przeszkadzałby im w tej inwestycji.
   Radzę, kolego, się doinformować, bo niewiedza jest gorsza od faszyzmu 😉

   Reply
   • Ja

    Sam się doinformuj w kwestiach prawnych i się nie kompromituj.
    To nie Chomiuk tylko Kowalski składał odwołanie od decyzji podjętej przez PSL i PO na szczeblu powiatu i województwa.
    A ponieważ większośc radnych przyklasnęła pomysłowi ściągnięcia tu „eksmitowanych” z niemiec inwestorów to Kowalski raczej nie miał wyboru.

    Zamiast Drugo-Irlandzkim zwyczajem wysuwać bezpodstawne oskarżenia o przytulaniu rozejrzyj się i sprawdź do kogo należą działki na których stoją wiatraki…wtedy wraz z Marcinem będziecie mieli odpowiedź.
    A pan Chomiuk to co najwyżej zablokował remont drogi w Wielkolesie a nie budowę wiatraka poprzez podejęcie wraz z częścią radnych niekorzystnej pod względem finansowym decyzji ws. wydatków na dowozy dzieci do szkół. Co ciekawe, jak można przeczytać w „IG Abramów”, nie wszystkie dzieci mają prawo korzystać dowozu autobusem.

    A wiatrak w Wielkolesie nie staną bo zabrakło państwowej kasy aby dociągnąć im tam szerokopasmowy internet.

    Reply
 4. pp

  Przestrzegało się ludzi i władze gminy[ przed dobrobytem wiatraków] nikt nie wierzył i do tej pory nie wierzy!Co będzie gdy wejdzie prawo budowlane na wiatraki? A wejdzie na pewno tylko po wyborach i co wtedy ? Gdy [nie daj Boże] wiatrak będzie mógł stać 5km od zabudowań ? Wiatraka nie rozbiorą! Tylko nikt nie dostanie żadnego pozwolenia na budowę! I Takim to sposobem kilkadziesiąt lat i gmina znika z powierzchni mapy!

  Reply
 5. xyz

  Z tego, co wiem to obecność wiatraków na terenie gminy poparła Rada Gminy lat temu kilka. Także żalu do wójta, czy to Kowalskiego, czy Chomiuka nie miejmy. Od urzędników Starostwa też nie mogła wypłynąć żadna inna decyzja niż zgoda, bo takie mamy prawo. Teraz tylko cieszmy oczy oglądaniem podstaw i śmigieł.
  PS. Może nie w temacie, ale wielki szacun dla sołtysa Marcinowa, Krzyśka Kozdrunia, który mości wójtowi pokazał, że o ludzie zapominać nie wypada i dożynki dla wsi zorganizował.

  Reply
  • bono

   Rada Gminy nigdy nie głosowała nad „poparciem dla obecności wiatraków na terenie gminy”. To wójt Kowalski wydadał decyzję o warunkach zabudowy, która była wymagana do budowy farmy wiatrowej.

   Reply
   • Ja

    Mniejsza o tytuł wniosku dzięki któremu radnym udało się przepchnąć wiatraki.
    Interesującym wydaje się być fakt że wszędzie gdzie radni odrzucają propozycje zmiany waruków zabudowy – ostatni znany mi taki przypadek to Serniki – są zwoływane sesje dopóki większośc radnych nie zgodzi się na wprowadzenie przepisów umożliwiających budowę wiatraków. W Abramowie było podobnie.

    Reply
 6. SOMSIAD

  Wiersz na czasie ale,ludzie patrzący z perspektywy np. drugiego końca Polski mówią tak.Wszyscy was oszukują i manipulują wami.Modelowym przykładem na to jest fakt ,że wasze władze mówią o budowie 16 wiatraków ,a inwestor w mediach przynajmniej o 24 .To wójt wydaje decyzję o warunkach zabudowy . Władza lokalna jednocześnie bierze odpowiedzialność za dalszy rozwój inwestycji. Patrząc z boku to np.taka wieś jak Sosnówka Gminie Abramów do niczego nie jest potrzebna . Może powinniście gdzieś wyjechać całą wsią jak w latach 40 tych,ubiegłego wieku ludzie z tych terenów i przynajmniej częściowo problem ,gdzie na tak gęsto zaludnionym terenie poupychać wiatraki sam się rozwiąże.

  Reply
  • Redakcja Post author

   Cała Sosnówka raczej nie wyjedzie ,ale w pewnym sensie zaczęło się wstępne odliczanie, trudno oczekiwać aby ludzie zaczęli osiedlać się pod wiatrakami. Przez prawie 5 lat mówiliśmy mieszkańcom naszej gminy, że farma wiatrowa, jej bliskość i inne problemy z nią związane dotyczą nie tylko Sosnówki, ale wręcz całej okolicy. Często słyszeliśmy – to nie nasz problem, my mieszkamy daleko, po postawieniu pierwszego wiatraka wiele osób przekonało się, ‚że daleko” to rzecz względna. A stwierdzenie z wpisu Somsiada – taka wieś jak Sosnówka Gminie Abramów do niczego nie jest potrzebna – można przerobić na pytanie – czy mieszkańcom Sosnówki potrzebna jest Gmina Abramów wraz z naczalstwem, „dzięki” któremu powstaje swoisty rezerwat.

   Reply
 7. mm

  bono jeśli budujesz dom to pozwolenie wydaje powiat i z wiatrakami było tak samo doinformuj się bo niewiedza jest gorsza od faszyzmu na wiatrak w Wielkolesie trzeba poczekać bo blokowany nie jest tylko jeszcze troszkę

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *