Gmina Fajsławice wolna od wiatraków?

fajsławice 003

W kilku miejscowościach na terenie gminy Fajsławice projektowana jest farma wiatrowa składająca się z ponad 30 turbin o łącznej mocy ok.70 MW. Tak na marginesie,  niemal  tradycją jest, a  wynika to z doświadczeń mieszkańców  wielu miejscowości w lubelskim ( i nie tylko ),  że duża ich część dowiaduje się o planowanej inwestycji na zaawansowanym etapie przygotowywanej dokumentacji. Rzadko zdarza się, żeby inwestor wraz z władzami samorządowymi zorganizowali spotkania przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności z tym związanych.

Ale wracając do Gminy Fajsławice,  mieszkańcy miejscowości, w których miałyby stanąć wiatraki wyrazili swój sprzeciw zbierając podpisy przeciw zbyt bliskiej lokalizacji od zabudowań mieszkalnych, organizują  zebrania wiejskie z udziałem władz gminy,  powstała też strona na facebooku „Gmina Fajsławice Bez Wiatraków”.

Obawy i protesty mieszkańców spowodowały, że stanowisko w tej sprawie zajęła Rada Gminy w Fajsławicach, w którym w ostatnim akapicie stwierdza,  „…wsłuchując się  w zgłaszane przez naszych mieszkańców uwagi i wnioski Rada Gminy Fajsławice sprzeciwia się budowie turbin wiatrowych we wskazanej ilości i odległości od zabudowań”. Tak sformułowane zdanie według przeciwników wiatraków daje duże możliwości interpretacyjne.

fajsławice 002

Poniżej zamieszczamy relację autorstwa Michała Stępniaka („Gmina Fajsławice Bez Wiatraków”)  z zebrania, które odbyło się w Suchodołach  w niedzielę 1 grudnia. W spotkaniu tym uczestniczyli goście  zaproszeni przez przeciwników budowy elektrowni m.in. v-ce prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek, oraz przedstawiciele kilku gmin Lubelszczyzny ( Łopiennik, Abramów, Michów), gdzie również planowane są podobne inwestycji.

 

Michał Stępniak
SUCHODOŁY JEDNOMYŚLNE
Na dzisiejszym spotkaniu we wsi Suchodoły mieszkańcy jednomyślnie podjęli uchwałę, w której stwierdzili, że „nie wyrażają zgody na budowę turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 2 km od zabudowy mieszkaniowej i zagrodowej wsi Suchodoły”. Uchwałę poparli wszyscy obecni podczas głosowania mieszkańcy wsi, w liczbie 50 osób. Jest to chyba najbardziej istotny głos, jaki wyrazili mieszkańcy naszej Gminy do tej pory, ponieważ to właśnie na terenie tej wsi miały pierwotnie stanąć 22 siłownie, otaczając ją z dwóch stron.
Dotychczasowe konsultacje z mieszkańcami, jakie miały miejsce we wsiach Ignasin, Wola Idzikowska i Suchodoły, nie pozostawiają wątpliwości, że mieszkańcy naszej Gminy nie chcą u siebie farmy wiatrowej. Miejmy nadzieję, że dotrze to w końcu do świadomości Radnych i przestaną oni bagatelizować dotychczasowe protesty.
Stanowisko, jakie zajęli w ostatni piątek Radni, w myśl którego „…sprzeciwiają się budowie turbin wiatrowych we wskazanej ilości i odległości od zabudowań”, nie oznacza, że elektrownie wiatrowe nie powstaną na terenie Gminy. Oznacza jedynie, że liczba tych elektrowni zostanie zredukowana o kilka sztuk, a dalsze działania w tym zakresie władze podejmą już po wyborach samorządowych jesienią 2014 r. Mniej więcej tyle czasu zajmie przygotowanie nowej dokumentacji planistycznej.
Szkoda tylko, że Radni załatwiając w ten sposób sprawę nie pomyśleli, że zbliżające się wybory zamienią w plebiscyt dotyczący budowy farmy wiatrowej na terenie Gminy.

 

fajsławice 009

 

Witold Komsta

Komentarze do: “Gmina Fajsławice wolna od wiatraków?

 1. Mietek

  Wydaje się że jest to taka gra aby wiatraki przepchnąć po wyborach.Rada gminy i Wójt nie rozmawiają z ludźmi jak również nie dopuszczają do głosu Stowarzyszenia Przeciwników Wiatraków tylko chcą wszystkich wykiwać. Władzy nie chodzi o dobro mieszkańców gminy tylko jak ” ich” przechytrzyć i potem się z tego śmiać. Tak było i przed ostatnią sesją Wójt ogłaszał że przeciwnicy pospadają z krzeseł a teraz wychwala się jak ich przechytrzył. Dziecinada tylko nie wiadomo jak to odbije się w wyborach na Wójta i radnych.

  Reply
  • robert

   Trzeba pogonić to towarzystwo i tyle. Wojt i spółka moga sobie teraz gadać co chcą. I tak są całkowicie niewiarygodni. Nie wierzcie ludzie ani jednemu słowu, które wypowiadają.

   Reply
 2. Chmiel

  Wieś Suchodoły to duża wieś. Te 50 osób to mała grupka awanturników, zmanipulowanych przez kandydata na wójta pana S.- syna byłego senatora. W poprzednich wyborach kandydowała jego matka, ale przegrała z kretesem.
  Efektem tych działań jest wstrzymanie budowy kanalizacji ze względu na brak dochodów z podatków od wiatraków, jak również prawdopodobne zamknięcie przedszkola i okresowe wyłączenia oświetlenia ulic.

  Reply
 3. ktoś

  Pana post panie Chmiel to czysta demagogia. Pierwsza złotówka do budżetu gminy mogła by wpłynąć za jakieś 3-4 lata. Tyle trwa inwestycja wiatrakowa i dopiero po jej zakończeniu Inwestor musi płacić podatki od nieruchomości. Jeżeli wójt wstrzymuje budowę kanalizacji, jeżeli zamknięto teraz przedszkole albo wyłączono oświetlenie to jest to po prostu złe zarządzanie finansami gminy przez wójta. I niech pan nie zwala za to odpowiedzialności na osoby, które nie maja nic do powiedzenia w zarządzaniu gminą.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *