I sesja Rady Gminy w Abramowie w kadencji 2014 – 2018

Przechwytywanie

1 grudnia odbyła się inauguracyjna sesja nowo wybranej Rady Gminy w Abramowie. Pierwsza sesja Rady Gminy ma szczególne znaczenie, gdyż to w jej trakcie zostają powołane władze rady i poszczególne komisje, a także ustala się wynagrodzenie dla wójta i radnych.

Przewodniczącym Rady Gminy został Marcin Mazur radny z Abramowa, startujący w wyborach z komitetu „DLA GMINY”( z tego samego z którego został wybrany obecny wójt A. Chomiuk). Został wybrany większością 9 głosów, kontrkandydatka, przewodnicząca poprzedniej kadencji Beata Łysiak – radna z Dębin (KKW Marka Kowalskiego) otrzymała 6 głosów.  Zastępcą Przewodniczącego Rady Gminy został Leszek Ogórek – radny z Marcinowa (KKW Marka Kowalskiego). Ustalono wynagrodzenie dla przewodniczącego w wysokości 1000 zł miesięcznie. Radni dla siebie ustalili ryczałt miesięczny w wysokości 400 zł miesięcznie, pomniejszany o 200 zł za brak obecności na sesji i komisji.Pełne wynagrodzenie wójta podamy w następnym wpisie, ponieważ w chwili obecnej nie dysponujemy precyzyjnymi danymi ( z tego co udało się ustalić, to w przedziale 7.3 – 8 tys. zł miesięcznie). Składy komisji funkcjonujących w ramach Rady Gminy podamy również w następnym wpisie.

Komentarze do: “I sesja Rady Gminy w Abramowie w kadencji 2014 – 2018

 1. Ryś

  Pozorna satysfakcja wygranych wyborów p.Chomiuka. Pozorna- jeśli to prawda co piszą i mówią ludzie, jakich używano sposobów aby zachęcić do oddania głosu na wybranego kandydata- to rzeczywiście satysfakcja jest to żadna. Sądząc po pierwszej sesji 1.12.2014 możemy się domyślać, że już pierwsze obietnice dane radnym spełniły się. Radni będą otrzymywali ryczałt w kwocie 400 zł miesięcznie. Przewodniczący 1000 zł miesięcznie . Przewodniczącym został młody, niedoświadczony człowiek którym bardzo dobrze będzie kierować p.Chomiukowi. A i o sobie nie zapomniał, bo skoro miał więcej głosów niż Pan Wójt Kowalski, to i pensja musi być wyższa i od razu otrzymał 8 000. A jak jest gest dla radnych, jest gest dla p. Chomiuka. Najwyraźniej pierwszy dzień w pracy dla p. Chomiuka był nużący, bo już po 13 wyszedł z urzędu żeby odwieźć swoje dzieci ze szkoły do domu. Następnie wyjechał swoim autokarem w celach zarobkowych. Wszystko w godzinach pracy.
  Celowo nie piszę wójt Chomiuk, bo myślę , że jak opadną emocje, jak p.Chomiuk usiądzie w swoim wygodnym fotelu w urzędzie i pomyśli czy rzeczywiście zrobił wszystko zgodnie z przepisami, z godnością bez kłamstw i poniżania innych i będzie mógł spojrzeć w lustro i powiedzieć sobie bez zakłamania „wygrałem uczciwie”. Wtedy może powiedzieć „ jestem wójtem gminy”.
  Bo wójtem się bywa , a człowiekiem się jest.
  4 lata szybko zlecą i co później p.Chomiuk?

  Reply
 2. Karol

  Radze pogodzic sie z faktami i nie oczerniac czlowieka nawet jesli jest to trudne do przyjecia.
  Moze trzeba byloby przypomniec ile zarabiali co niektorzy urzednicy w gminie i co robili w godzinach pracy, sadzili drzewka, czytali prase z nudow w bibliotece publicznej?Tylko ze o takich rzeczach przecietny wyborca nie wie bo o tym sie nie mowi a mozna byloby podawac rozne przyklady. Wojtem sie bywa to prawda, rachunek sumienia powinni zrobic sobie przede wszystkim poprzednicy, jesli wogole znaja znaczenie slowa „sumienie”.

  Reply
 3. Ja

  Panie Karolu, sam pan nie możesz pogodzić się z faktami więc nie pouczaj pan innych.
  Wg. pana wizyta w bibliotece na drugim końcu korytarza to to samo co bujanie się swoim autokarem (w godzinach pracy) w celach zarobkowych?
  A zwolennicy p. Chomiuka piali z zachwytu że porządek pan Ch. zaprowadzi i skończy się bumelka… a tu proszę, taka wpadka pierwszego dnia.

  A jeśli chodzi o zarobki to wynagrodzenie p. Kowalskiego było znacznie niższe od wynagrodzenia p. Chomiuka w czasie poprzedniej kadencji.
  Że już nie wspomnę o trwonieniu kasy na bezowocne delegacje.

  Widząc pana hipokryzję, to pewnie musi być pan z PSL-u.

  Reply
 4. kali

  Ciężko pogodzić się z takimi faktami. Rys opisał prawdziwą rzeczywistość. Ludzie widzieli, słyszeli, mówią i będą mówili jak wyglądała kampania wyborcza pana Chomiuka. Nikt sobie tego z palca nie wyssał. Gdyby było uczciwie wójtem został by pan Kowalski. Teraz mówi się trudno. Zobaczymy za 4 lata.

  Reply
 5. Paweł

  Akurat byłem na tej sesji z kalkulatorem;) co do wypłaty Pana wójta to będzie ona wynosiła 7250 zł brutto. Z tego co pamiętam składa się ona z 4300 zł podstawy, 1500 zł dodatku (nie pamiętam nazwy) oraz procentowego dodatku funkcyjnego który wynosi 25 % całości. Co do uchwał zarobkowych podniesiono jeszcze wynagrodzenie sołtysom do 100 zł za sesję. Taki osobisty komentarz…6600 zł miesięcznie za radę gminy to dużo bez względu na ilość sesji…zwłaszcza, że poprzednia otrzymywała ok 3600 zł za sesję. (pomijam, że wynagrodzenie przewodniczącego 800 zł było w postaci ryczałtu miesięcznego)

  Reply
  • Redakcja Post author

   Uwaga do wpisu Pawła – chodzi o wyjaśnienie fragmentu twojego komentarza – „Taki osobisty komentarz…6600 zł miesięcznie za radę gminy to dużo bez względu na ilość sesji…zwłaszcza, że poprzednia otrzymywała ok 3600 zł za sesję. (pomijam, że wynagrodzenie przewodniczącego 800 zł było w postaci ryczałtu miesięcznego)”- jak to rozumieć?

   Reply
   • Paweł

    hmmm…w skrócie: wcześniejszy radny z tego co wiem brał 200 zł za sesję plus 800 zł przewodnicząca (to 800 zł było kwotą wypłacaną miesięcznie). Jeżeli się mylę proszę o poprawienie:) Nowa rada będzie kosztować gminę 6600 zł miesięcznie, niezależnie od liczby sesji.

    Reply
 6. Paweł

  Co do ciekawostek z sesji rady gminy można zaliczyć ciekawy spór o wypłatę dla panującego wójta. Radni, którzy są zwolennikami Pana Artura chcieli poddać do głosowania dużo wyższe wynagrodzenie miesięczne wójta, np 5500 podstawy i wyższe dodatki. I wydawałoby się, że mając większość w radzie spokojnie to osiągną….ale niektórzy radni z „koalicji”:) głosowali przeciwko wysokiemu wynagrodzeniu dla wójta. Przeważnie głosy były 8 do 7 na niższe wynagrodzenie. Proszę się nie obrażać o moje wpisy, nie chcę nikogo obrażać swoimi wypowiedziami i będę się starał opisywać ciekawsze i bardziej istotne głosowania na łamach tego forum. Chyba że w przyszłości zaistnieje możliwość nagrywania sesji z możliwością upublicznienia. pozdrawiam

  Reply
 7. pis

  Z osądami zaczekajcie cztery lata.Przez ostatnie cztery trzy km. dróg asfaltowych na rok to trochę za mało , a miało być tak kolorowo ,pieniądze unijne same miały pchać się do p. Kowalskiego , a tym czasem wszystko wspólnie z powiatem i innymi instytucjami. A do wynagrodzeń to sobie przeczytajcie paragrafy i będziecie wiedzieć że jest to z góry ustalone progami od do.P Kowalski nie miał tak mało,wystarczy przeczytać oświadczenie majątkowe . na swych ulotkach cztery lata temu pisał że nic nie będzie robił i tak wyszło. Ile projektów po pieniądze unijne wyszło za tej kadencji nie licząc tych które były z poprzednich lat?Przyda się w naszej Gminie trochę dyscypliny ,bo w ostatnim czasie to lait jak za Komuny ,a te czasy już minęły…….

  Reply
  • xyz

   Panie pis , z mojej perspektywy, jako mieszkańca gminy Abramów, niekoniecznie bywającego w urzędzie , widzę że p. Marek Kowalski przez jedną kadencję zrobił dla gminy więcej niż p.Artur Chomiuk przez dwie. Podejrzewam, że nawet ta trzecia kadencja proporcji nie zmieni. I tłumaczenie, że lwią część inwestycji realizował wspólnie z powiatem jest nielogiczne. Chyba właśnie o to chodzi, żeby się dogadywać i działać razem. Z ludźmi, którzy mają władzę w starostwie p. Chomiuk nie miał ,nie ma i nie będzie mieć takich kontaktów jak p. Kowalski. I jego tłumaczenie na spotkaniach przedwyborczych; że gdy on był wójtem władza powiatowa (Starownik) była przeciwna inwestycjom dotyczącym infrastruktury drogowej, a teraz p. Kowalski miał łatwiej, bo Puła chce budować w porozumieniu z gminami, jest albo naiwne albo w co bardziej byłbym skłonny uwierzyć kłamliwe. Ale nie oceniajmy kadencji na jej starcie. Poczekajmy na kanalizację w Wielkolesie, Michałówce i gdzieś tam jeszcze, na remonty świetlic wiejskich,.na chodniki, na nowego gimbusa (czyżby jakiś kolega pracy nie miał?). Na rozliczenia czas przyjdzie później.

   Reply
   • .....

    Kowalski Nic nie zrobił dla gminy tylko 1 drogę w pełni i tyle zresztą on i tak był kierowany Zaworskim bo sam nic nie umiał zrobic….

    Reply
    • xyz

     Jaki jest koń, każdy widzi… Dyskusja z idiotą z góry skazana jest na porażkę; najpierw zrówna cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem… Tak więc: no comments…

     Reply
  • Ja

   A co tu czekać? Jak już wspominaliśmy @xyz i ja, Kowalski zrobił więcej w czasie jednej kadencji niż Chomiuk przez dwie.
   Poza tym p. Kowalski nie zostawił pustej kasy tak jak poprzednio p. Chomiuk więc w pierwszym roku p. Chomiuk nie będzie się musiał jakoś specjalnie wysilać – będzie miał czas na przejażdżki w godzinach pracy, choć za tę pensję spokojnie może sobie pozwolić na opiekunkę dla dzieci jeśli opieka nad nimi koliduje z pełnioną przez niego funkcją. Nie zapominajmy tez że jego firma (mniejsza o to czy oficjalnie do niego należy czy nie) też przynosi jakiś dochód więc może zatrudnić kierowcę i nie zrywać się z pracy (o czym pisał @Ryś).
   Pytanie tylko czy nie będzie oszczędzał na jakości inwestycji w obawie że teraz zabraknie na pensje i różne inne diety.

   A szopka dla tv w której obecny wójt stwierdza że nie ma wpływu na radnych to by może zrobiła wrażenie w Kongo bo tu tajemnicą poliszynela jest kto co komu i za kim. Przecież przynajmniej połowa radnych jest „jego”.

   Reply
 8. Ryś

  Akurat za projekty unijne odpowiedzialny jest pracownik zatrudniony do pozyskiwania środków unijnych. Zatrudniony jeszcze za poprzedniej kadencji p.Chomiuka. (Kolega)W swoim dorobku ma jeden projekt(raczej współprojekt) na zakup traktora. W innej gminie już dawno by wyleciał, w naszej uchodzi za szpeca od projektów.

  Reply
 9. vc

  obecnie
  14radnych x400zł miesięcznie= 5600zł miesięcznie
  przewodniczący rady 1000zł miesięcznie

  5600=1000zł=6600zł miesięcznie
  6600x48miesięcy(jedna kadencja wójta)=316800zł

  Przedtem:

  ”Według oficjalnych danych radni w poprzedniej kadencji zbierali się na sesjach 39 razy, czyli około 10 razy na rok[…]Radni w poprzedniej kadencji otrzymywali 110 złotych za każde posiedzenie rady[…]Także przewodniczący otrzymał podwyżkę. Jego dieta wzrosła z 900 do 1000 złotych miesięcznie.”

  cytat z źródła : http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20141203/LUBARTOW/141209895

  czyli:
  14 radnych x110zł miesięcznie =1540
  przewodniczący rady 900zł miesięcznie
  1540+900= 2240
  2240×39 sesji( tyle było w poprzedniej kadencji)= 95160zł

  Reasumując.

  na obecną Rade gminy w najbliższej kadencji wójta wydamy:

  316800-95160=221640 zł więcej!!!

  słownie: dwieście dwadzieścia jeden tysięcy więcej!

  Reply
 10. vc

  mała poprawka
  14 radnych x 110zł za sesje a nie jak napisałem miesięcznie
  i 900zł za sesje dla przewodniczącego

  Reply
 11. Karol

  Widze ze zebral sie tu klub niepocieszonych zwolennikow p M. Kowalskiego. Zamiast rozpaczac trzeba przyjac do wiadomosci kto jest wojtem i skonczyc z chamskimi komentarzami czy obliczeniami bo zal to czytac. Jesli wysokosc wynagrodzenia wojta czy Rady Gminy kogos boli to dlaczego nie odzywal sie na posiedzeniu RG Kazdy moze tam pojsc i zabrac glos. Za 4 lata kolejne wybory i kolejna szansa dla M. Kowalskiego czy innych kandydatow.

  Reply
  • iza

   Czyli według ciebie nie ma o co robić hałasu że gmina wyda w najbliższych 4 latach ponad 300tys zł na posiedzenia RG? w poprzednich 4 latach wydała niespełna 100tys.

   żal czytać?Żal to spokojnie patrzeć jak nasze pieniądze są dzielone miedzy rządzących…
   Za mało im było 110zł to won na ich miejsce przyjdą inni.

   Reply
   • Ja

    Daj sobie spokój. Z zielonymi nie ma co dyskutować, przecież jak powiedział ich pryncypał osadzony przy korycie w Wa-wie… oni szanują tylko biznesmenów.

    Reply
 12. Greg

  No i jesteśmy sławni
  Pisze o naszej choćby wPolityce.pl
  Chyba powinniśmy podziękować nowemu wójtowi i radzie?
  Miejmy nadzieję że nie ma w planach podwyżek opłat i podatków?
  Jeśli się z tego nie wycofają może nie głupim pomysłem było by ich wszystkich odwołać?
  Jak mawiał klasyk „zawrót głowy od sukcesów” ?
  Jeśli dla nich diety i pensa są za małe nie koniecznie muszą być radnymi czy wójtem
  Nie ma przymusu zawsze można zająć się własnym biznesem a tam wiadomo zarabia się krocie
  Greg
  Ps. Jeśli szanowni włodarze to czytacie polecam dłuższą chwile na refleksję Choć mleko już sie rozlało

  Reply
 13. Redakcja Post author

  Rozumiemy emocje ale jeszcze raz zwracamy się do komentujących o rzetelne sprawdzanie informacji czy to z BIP-u, czy np. robiąc wyliczenia diet. W poprzedniej kadencji, jeśli ktoś chce dobrze policzyć, to należy doliczyć również te diety wypłacane radnym za posiedzenie komisji, skorygują one w istotny sposób wyliczenia. Dla rzetelności wyliczenia można również poczytać oświadczenia majątkowe radnych, o ile dobrze sprawdziłem, to w przypadku poprzedniej kadencji rady, nikt z radnych nie przekroczył za diety 2000 zł w skali roku, średnio było to nieco więcej niż 1500, oczywiście podwyżka procentowo w skali roku jest znaczna.

  Reply
 14. Karol

  Tak to sie dzieje ze ktos pisze o jakichs sumach niewiadomo skad wzietych a reszta sie tym ekscytuje uznajac to za prawde. Pora sie ogarnac i zejsc na ziemie bo to naprawde staje sie zalosne.

  Reply
 15. Maria

  Odnośnie niektórych wypowiedzi – sesja rady gminy powinna być nagrywana przez samych włodaży i umieszczona na naszej stronie Abramowa oraz na forach wójta lub urzędu. Wtedy wyborcy mieli by wgląd na kogo głosowali. Tak było robione w innych Gminach. Czy ich wybrani radni dbają o dobro ludzi, czy chcą się skryć pod stół, ażeby sesja była krótsza, a wynagrodzenie wysokie i tak otrzymają. Pracownik – KOLEGA do projektów unijnych – jest ciągle chory. Zdrowy jest tylko do roboty w gospodarstwie, wtedy w ciągniku na polu nogi go nie bolą. Chociaż teraz ma duże plany i ambicje.
  A sumując to, wszystkim wybranym zależy widać na pieniądzach, a nie na wyborcach.

  Reply
 16. kali

  Teraz przynajmniej mamy pewność, że pensja pana Chomiuka nie zostanie podniesiona, bo inaczej gminę odwiedzi TVN 24:)

  Reply
 17. Marek

  Bylem radnym poprzednich kadencji P. Chomiuka i wtedy wójt zarabiał najniższe pieniądze gwarantowane ustawowo podejrzewam ze teraz jest tak samo a radni zarabiali 80 zł za sesje .O tym wszystkim decydują radni , ci obecnej kadencji są bardziej pazerni . Nikt dzisiaj nie chce pracować społecznie . Mój ojciec kiedyś kilka kadencji był radnym właśnie społecznie . ale to były inne czasy.

  Reply
 18. Bolek i Lolek

  Witamy wszystkich
  O co ta wojna, która niczego nie wskóra? Przecież podwyżkę dla członków RG i przewodniczącego nie zaproponował p. Chomiuk tylko radna z Glinnika startująca z komitetu p. Kowalskiego. Dla zainteresowanych czasem pracy p. Chomiuka jako wójt ma nienormowany i nie musi od 7.30-15.30 siedzieć w urzędzie.
  Do Rysia
  P. Kowalski miał całą swoją kadencję na zwolnienie Kolegi p. Chomiuka, ale widocznie był mu potrzebny skoro przez 4 lata tego nie zrobił . Na remonty wszystkich” Świetlic wiejskich „(tzn. budynków OSP) napisał projekty i je rozliczył nie wspominając o budowie ujęcia wody w Wolicy i projektach realizowanych we wszystkich szkołach na terenie gminy .

  Reply
 19. AbramówSłynny

  Brawo jesteśmy tak słynni że mówią o nas nie tylko na portalu wPolityce.pl ale również w telewizjach Polsat News oraz TVP Lublin. Takie rozgłosu to gmina już dawno nie miała 😀

  Reply
 20. Greg

  Sądzę że „Redakcja” jest w mylnym błędzie
  Podnoszenie diet i pensji które nie są złe jest przynajmniej nierozsądne (eufemizm)
  W obecnym czasie „kryzys” dotyka większości mieszkańców
  i myślę że będę wyrazicielem większości jeśli napiszę iż dużo lepiej gdyby wójt i rada
  wymyślili choćby sposób ograniczenia opłat za śmieci
  Podniesienie diet powiedzmy o 40 zł może było by do strawienia
  Jednak nie ma ludzi niezastąpionych jeśli komuś nie odpowiada gratyfikacja zawsze może zrezygnować na pewno w prywatnym biznesie dziennie zarobi dużo dużo więcej (albo i nie:)))

  Reply
 21. AAAA

  Szanowni Państwo,

  a kto wybrał Radnych którzy podnieśli te stawki? Możemy mieć sami do siebie pretensje, było rozsądniej wybierać. Tak samo jest z wójtem- nikt inny tylko my sami wybraliśmy Pana Chomiuka w demokratycznych wyborach.

  Reply
 22. Ja

  Tak, tak…tylko że pani radna z Glinnika podobnie jak jeszcze co najmniej jedna osoba z komitetu p. Kowalskiego jest sympatyczką p. Chomiuka – ot taka chorągiewka na wietrze.

  Pewnie że nie musi spędzać pełnego etatu w pracy, poprzednio też się nie przepracowywał więc nic dziwnego że wówczas panowała swego rodzaju inwestycyjna stagnacja.
  Jednak urywanie się z państwowej posady żeby popracować na boku (np. w firmie żony) zgodne z prawem chyba nie jest?
  Powinieneś się orientować że nie można zwolnic kogoś kto jest na chorobowym…a że kolega, jak go nazywasz, p. Chomiuka często chorował…

  To nie jest wojna ani – jak mawiają polityczne miernoty, pozostałości PRL-u – „podpalanie polski”, to jest krytyka władzy która w demokratycznym państwie jest rzeczą normalną.
  Nie ciesz się, Polska to jeszcze nie Białoruś (mam nadzieję).
  Jestem zaskoczony że winą za podwyższone zarobki obecnego wójta i Rady (z której większość to ludzie pana Ch.) nie obarczasz Kaczyńskiego. Chyba jesteś pierwszym Drugoirlandzczykiem który się wyłamał i odstąpił od tej tradycji:)

  Reply
 23. Karol

  w sasiedniej gminie Michow radni maja po 400 zl inikt nie robi z tego halo a tutaj by utopili w lyzce wody. Skoro radni z poparcia P. Kowalskiego przeglosowali to coz ma do tego P.Chomiuk.

  Reply
 24. Ja

  Ach ta wasza buraczana logika.
  W Warszawie mają jeszcze wyższe, tylko że to jakby większe obszary i dysponują większym budżetem.

  I przestańcie Platfusowym zwyczajem kłamać zieloni hipokryci że to radni Kowalskiego przegłosowali bo to Chomiuk dysponuje większością w radzie.

  To że p. Kowalski był na tyle uprzejmy (albo naiwny) że dopuścił do wpisania sobie na listę ludzi Chomiuka nie zmienia faktu że są kretami.
  PSL-owcy już się ustawiają w kolejce, tylko że w świetle ostatnich wydarzeń chyba będą musieli jeszcze poczekać na posadki.

  Reply
 25. Maria

  Karol –
  jeżeli się wypowiadasz, że Rada wszystko robi to albo nie chcesz nic wiedzieć, albo nie posiadasz wiedzy – kto kieruje i nadaje ster rządzenia Radą i kto twojego Marcina Z TAKĄ WIEDZĄ OBSADZIŁ NA PRZEWODNICZĄCEGO.
  Wiedza o samorządzie pokazana była w telewizji. Jeżeli się na coś decydujemy to bierzemy na siebie odpowiedzialność. Będziemy to robić ze swojej wiedzy i umiejętności lub działać pod dyktando i okazać się burakiem w telewizji. Pokazano w panorami lubelskiej wiedzę i zachowanie naszych przedstawicieli rządzących.

  Reply
 26. Ryś

  Cienki jesteś Bolek Lolek skoro twierdzisz ,że to pracownik o którym mowa napisał te projekty.Sprawdz w gminie i w szkołach ile zapłacono za nie ludziom z zewnątrz.On ich może nawet nie widział a za ten jeden, dostał sowitą nagrodę.

  Reply
 27. Karol

  Szkoda ze nie pokazano w reportarzu tych ktorzy przeglosowali podwyzke tylko chlopaczyne ktory musial sie z tego tlumaczyc. Widze ze przeciwnikom nie chodzi o podwyzke bo to nie sa wielkie pieniadze tylko o narobienie jak najwiekszego szumu wokol tej sprawy bo w tej sytuacji tylko tyle moga. Zal.

  Reply
 28. Paweł

  Z tego co pamiętam propozycja 400 zł na miecha podczas głosowania przeszła jednogłośnie. Było kilka propozycji ale radni staneli na jednej i poddali ją głosowaniu. 15 głosów za, łącznie z przewodniczącym.

  Reply
  • Paweł

   Przepraszam, już się poprawiam. głosów było 14 za i jedna radna wstrzymała się od głosowania.

   Reply
 29. Greg

  Jeśli ktoś ma dane z pierwszej ręki albo uczestniczył w sesji niech poda swoją wersję
  Jak dotąd mamy takich co to wiedzą jak było rugają innych forumowiczów za brak wiedzy ale nic nie piszą o faktach (a przynajmniej ich interpretacji)
  Mamy przecież trochę tych radnych niech zadbają o swoje dobre imię i przedstawią argumenty które przekonają wątpiących że mieli rację postępując tak a nie inaczej

  Jest jak z Pawlakiem na S24 gdy chełpił się wspaniale wynegocjowanym kontraktem gazowym że mamy najniższą cenę ale ile nigdy nie na pisał za to szybko się zmył z forum (a jak było naprawdę każdy teraz wie)
  Greg
  Ps 1. Argument ze w Michowie płacą diety po 400 jest bezsensowny i ten kto go używa się ośmeisza
  Przecież nie mieszkamy w Michowie a tam mogą im płacić nawet 2 000 – ich sprawa nie nasza (widać ich stać) Może radni chcą skonsumować powstanie zapewne w nieodległej przyszłości farmy wiatrowej w gminie? Przecież coś mi sie za ignorowanie głosów sprzeciwu należy?
  Ps 2. To że ktoś startował z takiej listy albo innej nie ma znaczenia jak mówił klasyk „kasa Misiu kasa!”
  Jeśli wygrałby kto inny zapewne także wspierali by swym głosem wójta – ot patrioci lokalni

  Reply
  • Paweł

   Akurat byłem jednym z dwóch wolnych słuchaczy na sesji. Jak kogoś interesuje to mogę podać jakie propozycje padały co do wynagrodzenia. Najlepiej jednak będzie mieć wgląd do protokołu z sesji. Wtedy nie będzie żadnych przekłamań.

   Reply
   • Ja

    A jest jakiś protokół?

    Uważam że najlepiej by było gdyby każda sesja była rejestrowana i udostępniana np. przez „Nasz Abramow”.
    Z jakiegoś powodu redakcja zaniechała nagrywania.
    Mam nadzieję że to nie ma związku z faktem że obecny wójt ma poparcie proboszcza?

    PS. Można by pomyśleć o dopracowaniu strony bo zdaje się że na telefonach nie wyświetla się prawidłowo.

    Reply
    • Redakcja Post author

     Z bardzo prostego powodu nie nagrywamy, ponieważ nas na nagrywanie każdej sesji po prostu nie stać. Nie jesteśmy też w stanie być na każdej sesji czy komisji. Działamy społecznie i z własnej nie przymuszonej woli, mamy nadzieję, że wszyscy piszący na tej stronie też. Wracając do nagrywania, wynajęcie kamerzysty, niestety sporo kosztuje, ale jeśli ktoś chce nagrać i będzie to dobrej jakości, to oczywiście opublikujemy, czyli i Ty, który swoje komentarze podpisujesz „Ja” możesz to nagrać i wysłać. Próba przypisania nas do jakiejś opcji to chybiony strzał, ale każdy może pisać to, co mu dyktuje sumienie.

     Reply
     • Ja

      Nie chciałem przyklejać wam łatki.
      Jeśli tak zostało to odebrane to przepraszam.

      1. Nie dysponuję sprzętem (jak choćby dobry smartfon) który zapewniałby dobą jakość nagrywanego materiału.
      2. Po co wynajmować operatora skoro proces nagrywania praktycznie ogranicza się do wciśnięcia rec i stop? (ew. obróbkę można przeprowadzić choćby w Windowsowym programie do obróbki video)
      3. Ja nie jestem dziennikarzem. Poza tym jestem zbyt leniwy.

      Jeśli chodzi o montaż mógłbym się tego podjąć, aczkolwiek nie na stałe bo to żmudna – nudna jak dla mnie – robota i pewnie max po 5 sesjach miałbym dosyć.

     • Redakcja Post author

      Odpowiem w punktach:
      1. Nie nazywamy siebie dziennikarzami, działanie nasze jest społeczne, bez pomocy wielu życzliwych osób ta strona w ogóle by nie powstała i nie funkcjonowała. Żeby sprostać twoim propozycjom, musiałoby włączyć się więcej osób. Oby się tak stało.
      2. Życzymy naszym czytelnikom, aby powstała konkurencyjna strona do naszej. Z pozycji cenzora czy komentatora jest o wiele łatwiej pisać – to wiemy.
      3. Aby otrzymać interesującą nas informację z U. Gminy ( tej której nie ma na BIP) należy składać nie prośby a wniosek o udostępnienie informacji publicznej, reguluje to ustawa – tu pomocna strona – http://www.bip.pip.gov.pl/pl/bip/wniosek_inf_pub
      4. Jeśli ktoś wystąpi z wnioskiem na interesujący go temat i informacje uzyska – opublikujemy. Na ile będziemy mogli, postaramy się pomóc, ponadto można się zwrócić do Fundacji Wolności w Lublinie, która przetarła ścieżki w wydobywaniu z urzędów potrzebnych informacji. Każdy mieszkaniec może mieć wpływ na prace rady i wójta, jeśli się interesuje, chociażby zadając wybranemu przez siebie radnemu pytania, dlaczego nie przegłosujecie nagrywania sesji?, czy będzie dostępny do wglądu rejestr umów zawieranych przez gminę itp.
      5. Obiektywizm wiąże się z tym, że również u osoby nielubianej można dostrzec pozytywne dokonania. Przecież żaden z konkurentów do władzy, nie jest tylko biały, a drugi tylko czarny.
      6. Demografia. Nie należy tego rozumieć wprost. Odpowiem pytaniem – jeśli powstanie farma wiatrowa, to czy młode rodziny będą się chciały tu osiedlać?, chyba nie jest to trudne do przewidzenia. A działania prorozwojowe – tereny pod inwestycje w gminie?, zachęty dla inwestorów?, pomoc lokalnym przedsiębiorcom?

   • Ja

    Jeśli dysponujesz informacjami kto głosował za podniesieniem wynagrodzenia wójta i radnych to je ujawnij.
    Protokół pewnie utajnią 🙂

    Reply
 30. wolny sluchacz sesji

  Poprzedni radni – 110 zł ze prace w komisji przed sesja + 110 zł za sesje = 220 zł razy ok 10 sesji w roku
  Obecni – 400 zł miesięcznie sumarycznie za sesje i komisje
  Kwestia – ile sesji w roku będzie i jak to się przelozy na działalność radnych

  Reply
 31. M.

  Kiedy wreszcie wójt dopasuje się do harmonogramu pracy i przyjęć interesantów.Nie ma czasu, bo prywatny biznes też musi sie kręcić, skoro taka mała pensja w gminie.

  Reply
 32. iwa

  Karol!!!! Ta chłopaczyna,miernota to był PRZEWODNICZACY RADY GMINY .Mysle ,ze majac troche jeszcze honoru ustapi ratujac nazwisko

  Reply
 33. psierpinski321

  Może zainteresuje Was tekst na ten temat: http://www.infoonas.pl/artykul,na-pierwszej-sesji-przyznali-sobie-300-proc-podwyzki-w-innych-gminach-zarabiaja-wiecej,1325.html

  Reply
 34. Bolek i Lolek

  Podobno była dziś w gminie delegacja radnych na rozmowie z wójtem, czy ktoś zapytał dlaczego wychodzi wcześniej z pracy i nie ma wyznaczonych godzin przyjęć interesantów.
  Według wypowiedzi dla portalu infoonas to radni oceniają pracę wójta a nie odwrotnie.
  A Tobie Rysiu przykro , że to nie Ty wziąłeś dotację z LGD na rozwój gospodarstwa… lecz ktoś inny zgarnął większość z puli na tamten okres…
  Ps. czytajcie linki które inni przesyłają można w nich przeczytać różne wersje nie tylko te o których piszecie

  Reply
 35. ferdek kiepski

  wszyscy czepili się tych radnych a dlaczego nie dyskutujecie na temat pensji wójta? przecież by nie było tej całej szopki z mediami gdyby p.Chomiuk otrzymał pensje która zaproponowała mu jedna z radnych (z koalicji) czyli 9700 na ręke. ale ze radni nie wydali na to zgody to trzeba się teraz im odwdzięczyć czyli zaprosić media i niech wszystko idzie w świat. a w tym przypadku to nie jest obczernianie radnych tylko obczernianie samego siebie bo gdy p.Chomiuk obiął stanowisko to od razu wielki bałagan się zrobił. jak to dłuzej potrwa to aż wstyd się będzie przyznać ze jest się mieszkańcem tej gminy. władze gminy ośmieszyły same siebie…

  Reply
 36. kabaret

  co niektórzy robią wszystko aby skompromitować nowego wójta a może nie mogą POgodzić się z przegraną…
  ciekaw jestem kolejnego artykułu 😀

  Reply
 37. Ferdek kiepski

  Tak, to prawda. I gdyby doszlo do skutku to ciekawe co by wtedy wyborcy mowili? Martwili by sie gdzie ida ich podatki? Raczej watpie, bo nie martwili sie o to za poprzednich kadencji p.Chomiuka. a wtedy mial wlasnie podobne pensje. Jak nie wieksze. I dlaczego wlasnie w mediach bylo tyle klamstw? Kto za tym stoi? Za pensja radnych glosowalo 14 osob i tylko jedna nie glosowala lub sie wstrzymala a media podaly ze bylo 8 za, 4 przeciw a 3 sie wstrzymalo. Czemu przewodniczacy byl za a tv mowili co innego?

  Reply
 38. Ferdek kiepski

  Do kabaret.
  To nie chodzi zeby skompromitowac nowego wojta bo ja osobiscie nic nie mialem z tego gdy u wladzy byl p.Kowalski a tym bardziej nie skorzystam gdy teraz bedzie rzadzil p.Chomiuk. Tu chodzi o jakis szacunek do ludzi, zeby potrafic sie ze wszystkimi dogadac i porozumiec, zeby wszyscy zyli w zgodzie a nie jak teraz gmina juz zostanie podzielona i bedzie pelno wrogow pomiedzy zwolennikami obu stron. Bo kazdy mniej wiecej moze miarkowac kto za kim jest. I niestety to sie juz stalo

  Reply
 39. Karol

  Wyborcy sa od dawna podzieleni dowodem jest niewielka przewaga glosow w wyborach. Tylko dlaczego przeciwnicy wygranego pisza takie bzudy i wymyslaja z kazdym dniem kolejne. Jesli macie taka fantazje to ksiazki piszcie.

  Reply
  • wojtek

   Ty nadal uważasz że nic sie nie stało i nie ma o co robić szumu??
   Pierwsze zebranie rady i od razu na start kwestie diet dla radnych i pensja wójta, oni ewidentnie nie zebrali sie tam aby reprezentować interesy naszej społeczności… Jedni drugim robią przysługe, wójt nie ma zastrzeżeń do diet radnych oni zgadzają sie na jego pensje.I nie przekonuje mnie argument Chomiuka że radni tak ustalili i tak musi być, do cholery to po co on tam jest?A gdyby sobie ustalili 1000zł też nie zareagował by? Ciekawe skąd później by brał pieniądze na utrzymanie gminy?

   Reply
  • Ja

   Panie Karolu, nie wywołuj pan wilka z lasu, i tak macie przechlapane już na starcie.

   Ale skoro pan chcesz…
   Sugerowałem już redakcji opublikowanie dokumentacji, ale myślę że jeśli z podobna prośbą zwróci się więcej mieszkańców, to szansa na przychylne rozpatrzenie prośby się zwiększy.

   Reply
 40. iwa

  kabaret! Nie chodzi o kompromitacje nowych władz tylko pokazanie pazernosci ludzkiej.Pierwszy dzien pracy rozpoczęty walka o wielkie podwyżki pensji.Nie trudno zauwazyc i chyba ty to tez widzisz ze to wójt sam rozdmuchał sie medialnie. Miało byc inaczej oszczedniej i jest sam wyliczył te oszczednosci przed kamerami. Odkrył sie pierwszego dnia jaki jest jego prawdziwy cel sprawowania władzy.Tego w programie wyborczym nie było.Przykre jest to dla ludzi ktorzy mu zaufali,popierając. Trzeba takie błedy wytykac to moze sie opamięta i pomysli o tym co obiecywał na spotkaniach

  Reply
 41. Ola

  Wszyscy jesteście tacy „odważni” i wygadani tu, niech któryś z Was pójdzie do gminy przedstawi się i poprosi o protokół z posiedzenia Rady, to nie są tajne rzeczy. A wtedy będziecie mieć pewność 100% co kto komu itd. Wtedy dyskusja będzie miała sens, a tak to tylko takie Wasze gdybanie i domysły, szkoda na to czasu.

  Reply
 42. miśka

  zgadza sie Kowalski nie zostawił pustej kasy gminnej tylko dług!!! tak jak Zaworski a wszystkie inwestycje co zrobił Kowalski to były zaplanowane przez Chomiuka a on tylko kończył a raczej Zaworski konczył bo przeciez Kowalski nie ma zielonego pojęcia o prowadzeniu gminy

  Reply
  • Ja

   Tak, tak, jasne.
   Chomiuk przez 8 lat siedział i planował inwestycje….tylko czasu nie wystarczyło na realizację…i przyszedł taki Kowalski i podstępnie zrealizował wielkie plany Chomiuka 🙂
   Jak Chomiuk wyczuł że mogą go wywieźć na taczkach to w pośpiechu zaczął rozdawać nagrody budżetówce żeby „wyzerować licznik”.
   Czy ty masz jakieś pojecie o zasadach finansowania tego typu inwestycji??? Czytając twoje brednie to wątpię… Ty chyba nawet nie wiesz o czym piszesz.
   Bredzisz Miśka i tyle.
   Lepiej módl się żeby któremuś z lokalnych drinkowców nie rozwiązał się język.

   Tu zwracam się z prośbą/sugestią do redakcji. Myślę że w zaistniałej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie opublikowanie dokumentacji finansowej gminy z ostatnich 12 albo i 25 lat.

   Reply
 43. rolnik

  pierwsza sesja rady gminy to,zaprzysiężenie wójta radnych,wybór przewodniczącego rady i komisji rady gminy
  min.komisji finansów(skrót). a podwyżki dla kogokolwiek bez wyjątku w ciemno są po prostu nie tylko śmieszne, ale i naruszające statut rady gminy. następna sesja ,powinna odbyć się po sprawdzeniu stanu finansów przez komisję finansów,potrzeba na to przynajmniej kilka a być może kilkanaście dni
  i przyjęciu propozycji od wójta i radnych co do wysokości zarobków i diet. wtedy każdemu według zasług,
  można dzielić kasę,albo nie jak kasy brak to poczekać na zasługi i zostawić po staremu.
  w sytuacji jaka jest obecnie nie ma wygranych ani przegranych, wszystkich nas mieszkańców gminy ABRAMÓW
  określać będą jak w komentarzach niusów w jednej z tv(buraki) lepiej brzmiało by (kozłeki).
  RADA działając zgodnie ma szansę naprawy sytuacji -bo kasy do ręki jeszcze nikt nie dostał. pozdrawiam.

  Reply
 44. ZOSIA SAMOSIA

  Moje skromne zdanie jest takie ze moze pan CHOMIUK skonczy,, wycieczki,, do ciucholandow itp. swoich pracownic bo p. MALESA to chyba wiecej czasu spędzała w sklepach niz w pracy

  Reply
 45. tomm1122

  Jak ktos tam zauważył , jak radni moga podnies sobie dietę jak niewiedza ile na koncie UG jest pieniedzy, i CZY GMINE JEST NA TO STAĆ
  Tak jak JA bym poszedł do sklepu na zakupy , ale niewiem ile mam kasy w kieszeni (moze wcale nie mam).
  Jak ktos tam napisał ze gmina ma długi , to jak radni moga głosowac za zwiększeniem swojego i wójta wynagrodzenia. bo podobno gmina ma długi? To jak gmina jest zadłużona ,to ją dalej trzeba ciagnac w duł zadłuzenia – to sa nasze realia zycia (zeby odłuzyc gmine podnosimy SOBIE DIETE BOBRE) Czy te radni i wójt wiedza co sie dzieje w NASZEJ GMINIE chyba nie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Chcą zagarnąć nasze pieniądze na swoje konta i tylko tyle.Ktoś tam robił wyliczenia ile beda nas kosztować radni z na czele z wójtem w ciągu roku,czterech lat, są to spore sumy liczone w setkach tyś. a mozna by te pieniadze przeznaczyć na inne instytucje publiczne naszej GMINY, inwestycje dla gminy , pomoc ludziom z naszej gminy zeby sie mieszkało i zyło w niej lepiej nie tylko WÓJTOWI,RADNYM, ale i nam obywatelom GMINY ABRAMÓW.Jest mnóstwo pomysłów dla polepszenia naszego bytu w gminie , ale tego trzeba chcieć .

  NIE KASY ALE DOBREJ WSPÓŁPRACY WSZYSTKICH RADNYCH , WÓJTA ,RADNYCH POWIATOWYCH (jest ich az trzech -to trzeba wykorzystać )

  Reply
 46. fred

  Dajmy już spokój radnym. W poprzedniej kadencji radny brał 110 zł za sesje. Przed każdą sesją zbierały się komisje np. rewizyjna czy budżetowa i za to radny czy radna dostawali kolejne 110 zł, czyli już 220 . A niektórzy radni należeli do dwóch komisji, czyli kolejne 110 zł. W sumie to 330 zł. I powiedzcie skąd wzięło się 300% podwyżki?.. Jak by każdy o tym wiedział to nie było by tego gadania i szumu. Pan wójt dobrze na tym wyszedł, zrobił dobrą minę do złej gry. Teraz tylko patrzeć kiedy będzie brał pensje, którą zaproponowała radna z wolicy. Zrobicie wtedy szum, czy każdy będzie siedział cicho, tak jak było w przypadku kampanii wyborczej?.. Jakich sposobów używano aby zagłosować na pana Chomiuka?.. Dużo osób widziało, słyszało ale nikt z tym nic nie zrobił, bo najlepiej jest gadać i krytykować tak jak jest teraz w przypadku pensji radnych.
  Teksty typu że pan Kowalski zrealizował plany pana Chomiuka są absurdalne.
  Komentarz do Miśka: Miśka jesteś nawiedzona przez złe duchy.

  Reply
  • Ja

   A teraz każde takie dodatkowe wynagrodzenie też zapewne będzie odpowiednio wyższe (czyli trzykrotnie).
   Czyli nie o 200 tys. tylko coś k. 500 000 tys. więcej będzie nas kosztowała nowa ekipa.

   Ciekawe jakie jeszcze pomysły na dojenie gminy „wpadną” im do głowy, bo gniazdka dla swoich już się w gminie mości.
   Za poprzedniej kadencji p. Chomiuk parkował u siebie autobus szkolny, ciekawe co teraz wymyśli…, tzn. ciekawe co radni uchwalą?

   Reply
 47. Ja

  Redakcjo, samo uzyskanie dokumentów – o ile nie zaginęły w ostatnich dniach – to nie wszystko.
  Pozostaje weryfikacja danych, sprawdzenie czy wykaz jest kompletny itd.

  Sprawa w sam raz dla organizacji non-profit.

  Reply
 48. lipy

  Radni uchwalą to co im pan wójt będzie kazał! Tak było w przypadku wyboru przewodniczącego. Prawdopodobnie przed I sesją pan wójt jeździł po radnych nawet ze strony pana Kowalskiego i wszystkich namawiał żeby głosowali na Mazura. Tak będzie z większością spraw. Swoich radnych owinie wokół paluszka i pozamiatane!!!

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *