O Abramowie na sesji Powiatu w Lubartowie cz.I

DSCN2908

Ostatnie sesje Rady Powiatu w Lubartowie powinny być interesujące również dla czytelników Naszego Abramowa, którzy może mniej interesują się sprawami całego powiatu, a bardziej terenem naszej gminy. Otóż przy omawianiu projektu wieloletniej prognozy finansowej, jak też projektu budżetu na 2016, padły pytania dotyczące gminy Abramów. Pytania zadała Teresa Zielińska – Radna do Powiatu z Abramowa. Gwoli wyjaśnienia: pytanie padło po tym, jak omawiane (a następnie głosowane) były projekty realizacji przedsięwzięć drogowych na najbliższe lata na terenie powiatu. Projekty dotyczyły wspólnej (powiatu z gminami) realizacji przedsięwzięć drogowych na terenie gmin Jeziorzany, Kamionka, Kock i Michów. Wnioski w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich można składać do 14 stycznia 2016 r.  Jakie zaakceptowane zostały drogi z terenu tych gmin, oraz o propozycji uchwały klubu radnych PIS dotyczącej włączenia do projektu drogi z terenu Gminy Abramów ( Wolica – Marcinów) w II części.

Poniższy tekst jest cytatem z protokołu z XI sesji rady z dn. 25 listopada.

Radna Teresa Zielińska zapytała, czy do projektów brana była Gmina Abramów, a jeśli nie, to dlaczego?

Kierownik Jolanta Skiba – Gmina Abramów na etapie uzgodnień nie wyrażała na piśmie chęci przystąpienia do tego typu przedsięwzięcia. Natomiast z tą Gminą prowadzone są rozmowy innej natury.

Wicestarosta Kazimierz Sysiak uzupełniając  powyższą wypowiedź wyjaśnił, że  jest w kontakcie z Wójtem Gminy Abramów, który wykazywał ostatnio inicjatywę, która dotyczy m.in. drogi w Glinniku. Wójt deklaruje duże zaangażowanie finansowe – nawet wykonanie drogi w 100% z własnych środków. Wystąpił do Zarządu z wnioskiem  o udostępnienie tej drogi na cele budowlane.  Zarząd analizował wstępnie ten wniosek, jednak w proponowanej formie nie można tej drogi udostępnić. Zostanie zaproponowane, przekazanie zadania w formie uchwały podjętej na następnej sesji oraz użyczenie nieruchomości w celu wykonania inwestycji na tej drodze.

Radna Teresa Zielińska stwierdziła, że jest zorientowana w sprawie 100% pokrycia kosztów. Radna rozmawiała z Wójtem, który mówił, że na temat inwestycji ma szereg korespondencji stanowiącej o negatywnym działaniu. Radna mówiła, że jest jej bardzo przykro, że Gminy Abramów w ogóle nie bierze się pod uwagę do jakiejkolwiek inwestycji.

Starosta Fryderyk Puła odnosząc się do powyższego mówił: Rozmowy zostały rozpoczęte już w wakacje, po pierwszych sygnałach o planowanym na sierpień naborze wniosków. Wówczas nie było żadnej reakcji ze strony samorządów gminnych. Nabór się przeciągnął, a w tej chwili jest już ogłoszony. Jeśli chcemy złożyć wniosek, to w pierwszej kolejności Zarząd musiał podjąć decyzję, a w następnej podejmie Rada. Starosta podkreślił, że jest ograniczona pula środków, stąd nie można wybrać 20-30 dróg, chociaż takie są potrzeby.  Po drugie, w tym naborze wybrane przez Zarząd drogi będą punktowane. Jeżeli, po wstępnej ocenie,  niektóre drogi nie spełniają kryteriów, to nie ma sensu zgłaszać takich dróg i ponosić kosztów dokumentacji, zawierać porozumień, bo byłyby to działania pozorowane.

Tak więc, po wielu dyskusjach, biorąc pod uwagę deklaracje samorządów – udział środków własnych jest bardzo ważny – zapadły decyzje, co do czterech wskazanych dróg. Natomiast, jeśli chodzi o gminę Abramów, to na terenie tej gminy bardzo dużo było robione w poprzedniej kadencji. Były nawet zarzuty ze strony radnych, że na terenie tej gminy robi się dużo, a na terenie innych nie. Przyszła, zatem kolej na inne gminy. Odnosząc się do stwierdzenia o jakiejś licznej korespondencji, Starosta zauważył, że są to może 2-3 niezobowiązujące pisma. Tymczasem, z tych czterech samorządów są konkretne deklaracje o udziale dużych środków własnych, w wybranych inwestycjach drogowych.

 

Komentarze do: “O Abramowie na sesji Powiatu w Lubartowie cz.I

 1. Elvis

  Nasza gmina zajęta chodzeniem po sądach a nie inwestycjami drogowymi. Wróciły stare konflikty na szczeblu wójt – starosta. Zapomnijcie o jakichkolwiek inwestycjach.Tyle w temacie

  Reply
 2. SOMSIAD

  Wyborcy na pewno władzom i radnym to zapamiętają.Przysłowie ” Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta”,pasuje do tej sytuacji , Na pewno inne gminy skorzystają, Abramów sobie na to popatrzy.

  Reply
 3. Presley

  To już wszystko jasne. Wójt chce zakupić walec. Będzie sam robił drogi. Trzeba jeszcze zakupić urządzenie do rozkładania asfaltu i wtedy razem z Zastępcą wyremontują i wyasfaltują nam wszystkie drogi. Proponuję tylko żeby były szersze niż ta zrobiona ostatnio na Kolonii Wielkolas (totalna porażka). Podobno wójt miał pozwolić aby tam jeździł autobus i zabierał nasze dzieci do szkoły, ale powstała super ścieżka rowerowa. Po raz kolejny daliśmy się wykiwać. Zresztą podobnie było z drogą za Kaplicą i innymi inwestycjami w Wielkolesie. Elvis ma rację, proponuję aby wójt zostawił swoje stare upodobania z „włóczeniem się po sądach z wszystkimi i o wszystko” a zaczął śladem poprzedniego wójta współpracować razem z Powiatem, powstało wtedy w gminie Abramów tyle dróg. Wszystkim nam to na pewno będzie się to opłacać.

  Reply
 4. KoszaKosyLasy

  Problem miejcie do radnych zakładam, że zostali poinformowani o szerokości asfaltu. Nie jestem pewnien, ale wydaje mi sie, ze droga za kaplica zajmowal sie poprzednik wojta. Wielokrotnie widzialem jak robili droga np. kruszywem po tygodniu wszystko uciekalo z zasypanego dolka. Walec kupia pewnie do tych celow.

  Reply
 5. Ja

  A asfalt??? Jeszcze jakiś zakład petrochemiczny gmina będzie musiała kupić. Będzie sprzęt, będzie asfalt… a młodzież szkolna w ramach czynu społecznego posłuży za siłę roboczą – odpracują jabłka 😀

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *