pch24.p – O. Pelanowski: módlmy się za księży! Inaczej kościoły staną się nocnymi klubami, a Msze parodią

o.p

W kazaniu wygłoszonym w niedzielę, 25 lutego, ojciec Augustyn Pelanowski OSPPE odniósł się do Ewangelii o Przemienieniu na Górze Tabor oraz nieznanego dziś szerzej pojęcia „folusznika”, który niegdyś wybielał szaty. Kaznodzieja mówił również o przekazie, jaki do Polaków płynie z Cudów Eucharystycznych, które niedawno miały miejsce na naszej ziemi, oraz udowodnił, dlaczego koniecznie musimy modlić się za Kościół i księży.

 

Dawanie tkaninom koloru, tworzenie i pozyskiwanie różnych barwników, było w starożytności niezwykle kosztowne. W związku z tym możemy pomyśleć, jakże kosztowne jest wybielanie sumienia? Domyślamy się, że ten rzemieślnik i to co on czynił, to wszystko jest wspomniane w Biblii ze względu na zupełnie inne „wybielanie” czy też „dodawanie koloru” – powiedział w homilii o. Pelanowski.

 

Do tego samego obrazu odwoływał się prorok Jeremiasz, kiedy prorokował o Jerozolimie, aby oczyściła się ze swoich brudów, na podobieństwo folusznika, który ugniata stopami brudne skóry, tkaniny, by mogły one pozbyć się nieczystości i nabrać zupełnie innej barwy, wybielenia – stwierdził kaznodzieja tłumacząc, że oczyszczenie w języku proroka Jeremiasza oznacza czynność mycia dokonywanego stopami, a nawet bicie tkanin. To przenośnia oznaczająca pozbycie się nieprawości z sumienia, którego dokonać mamy samodzielnie. Z kolei Jerozolima symbolizuje zgromadzenie ludu – Kościół, a więc i każdego z nas.

 

Kto by się odważył zebrać cały brud naszych myśli i uczuć, moich czy Twoich uczynków, wszystkich słów i to wszystko unicestwić depcząc stopami? Nawet to, co jest niewidzialne dla nas, niewidoczne, nieuświadomione, nieznane nam? Kto stanie się tak odważny, by oczyścić nasze brudy? Kto jest gotowy oczyścić najskrytsze i najbrudniejsze myśli i pragnienia wszystkich ludzi? Kto odważy się oczyścić bród w tym kraju? Kto będzie tak odważny? – pytał ojciec Augustyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *