Peregrynacja relikwii Św.Maurusa- męczennika rzymskiego z III w.

IMGP0912_1280

Peregrynacja Relikwii św. Maurusa -męczennika

rzymskiego z III w /+284 r./ przed Jubileuszem

100-lecia parafii Abramów / 1925 – 2025 /.

I. Przekazanie relikwii św.Maurusa / po południu ok g.17,00 rodzina przychodzi do sąsiadów po relikwie- pozdrawiając się w ten sposób/

Pokój Temu Domowi ! odp. –oraz wszystkim wchodzącym !

  • Prosimy o relikwie dla naszej rodziny wszyscy podchodzą całują relikwie, oraz gospodarze chowają relikwiarz do futerału, i wypowiadają te słowa:
  • Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu jak była na początku teraz i zawsze i na wieki wieków.Amen.odp. Bóg Wam zapłać – zostajcie z Bogiem. odp. Boże Prowadź !

II.Powitanie relikwi w domuna stole nakrytym białą serwetą lub obrusem kładziemy futerał, wyjmujemy relikwiarz św. Maurusa i stawiamy go na środku, wyjmujemy Księgę Pisma św. różaniec i inne pomoce modlitewne i rozpoczynamy krótką modlitwę; W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen

Dzisiaj przybywają do naszej rodziny relikwie św.Meczęnnika, żołnierza Legionów Rzymskich, który przenosi nas w wierze do początków chrześcijaństwa, do III wieku. W 284 r. Maurus,za cesarza Numerjana stanął w obronie Pisma Św., nie podeptał go, a wyznał wiarę w Jezusa Chrystusa,dlatego został ścięty mieczem- módlmy się za jego wstawiennictwem, abyśmy z odwagą przyznawali się do Chrystusa w naszej codzienności…

Ojcze naszteraz każdy może oddać cześć relikwiom poprzez

ich ucałowanie… Po ucałowaniu modlimy się słowami; Boże Ty dałeś swojemu ludowi Św. Maurusa, nieugiętego męczennika, przez Jego wstawiennictwo wzmocnij naszą wiarę,abyśmy umieli wyrzekać się samych siebie i całe serce oddać Tobie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa,który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków.

    1. Modlitwy wieczorne lub w ciągu dnia;

Wraz z relikwiami przychodzi do naszych domów księga Pisma Świętego. Jest to księga dzięki której możemy spotkać się z Chrystusem obecnym w swoim słowie. Czytanie Pisma Św. w naszych rodzinach niech stanie się częstą praktyką…

-proponujemy odczytanie fragmentu z Ewangelii / może być rozdział na głos / w ramach modlitwy rodzinnej można odmówić ,,Dziesiątek Różańca,” lub Koronkę do Bożego Miłosierdzia, i zaśpiewać Apel Jasnogórski.

Na zakończenie dnia – proponujemy wspólny pacierz;

Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo…Wierzę w Boga, Dziesięć Przykazań Bożych, Aniele Boży Stróżu mój…

  • Możemy wypowiedzieć osobiste modlitwy z naszego modlitewnika książeczki lub z pamięci :
  • Ogarniamy w modlitwie, także tych co pomarli- gdyż Zmartwychwstanie Jezusa,które głosił aż do męczeństwa Św.Maurus, pozwala nam z nadzieja patrzeć w przyszłość ku nowemu niebu i nowej ziemi,ale też z godnością i pogodą ducha znosić codzienne przeciwności.
  • Pamiętajmy aby do zeszytu wpisać naszą rodzinę i nr domu, by uczestniczyć w I sobotę miesiąca o g.18,00-we Mszy św. w intencji rodzin,które ostatnio przyjęły relikwie św.Maurusa- wszystkich serdecznie zapraszamy !

IV. Modlitwa przy relikwiach w oczekiwaniu na przybycie sąsiadów /ok.15 minut przed pożegnaniem Matko Boga i człowieka,Najświętsza Maryjo Panno z Góry Karmel-patronko naszej abramowskiej parafii, dziękujemy Ci za ten czas Nawiedzenia Relikwii Św. Maurusa w naszej rodzinie, do Syna Twego prowadź nas. Amen – możemy teraz zakończyć modląc się słowami Litanii do Matki Bożej , oraz Pod Twoją obronę...

– Adoracja trwa w ciszy w oczekiwaniu na przybycie sąsiadów po relikwie ok g.17,00.

-Przekazanie relikwi ( patrz punkt I.)

Szczęść Boże! Pozdrawiają Was księża z naszej parafii.

Komentarze do: “Peregrynacja relikwii Św.Maurusa- męczennika rzymskiego z III w.

  1. Amanda

    Chciałabym poczytać o św.Maurusie zanim przybędzie do mojego domu bo o ów świetym wiem tylko tyle ile zostało nam na mszy przekazane. Szukam w internecie i bez skutków. Przykro mi ale mój mózg nie ogarnia tego i stawia opory aby do ów świętego modlić się jak do Boga w dodatku nie wiedząc o nim praktycznie nic. Czy mogę prosić o jakieś namiary ?

    Reply
    • witold

      Postaramy się w najbliższym czasie napisać o świętym Maurusie, dużo o tym świętym powiedział w czasie kazania ks. prof. Stanisław Koczwara w październiku. Historia św. Maurusa to III w. po Chrystusie, także dostępnych materiałów może nie być za wiele. Do świętych nie modlimy się jak do Pana Boga, w naszych modlitwach prosimy ich o wstawiennictwo.

      Reply
    • Ja

      Ja też z dystansem podchodzę do kwestii wyrywania ze zwłok jakichś szczątków i obnoszenia ich po wsiach.
      I jak to się ma do zapisów kodeksu karnego w którym wyraźnie napisano:
      Art. 262.
      § 1. Kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego, podlega grzywnie, karze ograniczenia
      wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
      § 2. Kto ograbia zwłoki, grób lub inne miejsce spoczynku zmarłego, podlega karze pozbawienia wolności od 6
      miesięcy do lat 8.

      Poza tym stawiam dolary przeciw orzechom iż nikt nie jest w stanie zagwarantować że to faktycznie fragment zwłok Maurusa a nie jakiegoś bezdomnego z XVw.

      Reply
      • Anty - ORMO

        Pytanie do Ja:
        czy może korzystałeś z „Poradnika bezbożnika”, o którym wiele słyszałem, ale nigdy nie udało mi się do niego dotrzeć? Ale tak mniej więcej wyobrażałem sobie jego porady w kwestii wiary, a szczególnie kultu świętych….

        Reply
        • Ja

          Przypuszczam że poradnik o którym wspominasz istnieje jedynie w twojej wyobraźni… więc skoro tobie nie udało się do niego dotrzeć, to mi tym bardziej 😀

          A czy ty czytałeś może kiedyś Pismo Święte? Wątpię. Ja korzystałem ze Starego Testamentu.

          „Kto się dotknie zmarłego, jakiegokolwiek trupa ludzkiego, będzie nieczysty przez 7 dni.”
          „Rozkaż Izraelitom usunąc z obozu każdego chorego na trąd, cierpiącego na wycieki oraz tego, kto zaciągną nieczystości przy zwłokach zmarłego.”
          – Księga Liczb

          Poza tym poddaję w wątpliwość metodologię badawczą zastosowaną w momencie pozyskiwania i trafność oceny co znaleziono. W owych czasach handel relikwiami – różnego bliżej nieokreślonego pochodzenia – był w europie na porządku dziennym.
          To były „dzikie” czasy. Niestety, relikwie po dziś dzień są wykorzystywane w celach handlowych.

          Reply
          • A.R.

            Tak było. Relikwie to był bardzo intratny biznes, a że świętych nie było zbyt wielu to się dorabiało różne artefakty i relikwie z czego się dało.

          • Historyk

            Widzę, że lubisz czytać. Biblioteka gminna co prawda nie jest zbyt dobrze zaopatrzona, ale parę książek znajdziesz, żeby się dokształcić. Może będzie też i Nowy Testament… W razie co jest internet….

  2. Antychryst

    Także szukałem w internecie o Tym świętym i nic nie znalazłem.
    według ogólne światowego portalu nie ma takiego świętego o podanych parametrach, przez proboszcza.
    http://www.catholic.org/saints/stindex.php?lst=M&page=2

    Reply
    • Baniak

      Najbardziej zaraźliwa we wszechświecie jest głupota. Oj, ale chyba Ty już jesteś zarażony….?
      III wiek to starożytność, a nie średniowiecze…

      Reply
    • Nie bój się!

      Nawleczemy choróbska……? Czego Ty się boisz? Że Cię zaraza weźmie, a majętności zostaną?………..
      A może boisz się nawrócenia?, prawdziwego..

      Reply
  3. Ja

    Czy może ksiądz wskazać gdzie w piśmie świętym jest wzmianka o świętości „zwykłych śmiertelników”?
    Ja swoją wiedzę opieram na PŚ. Stary Testament jest pisany dosyć specyficznie, być może źle niektóre zapisy interpretuję – jednak w przeciwieństwie do niektórych, zadałem sobie trud przeczytania. Po tej ciężkiej – nie tylko pod względem objętości – lekturze, Nowy Testament na razie przejrzałem tylko pobieżnie.

    Reply
  4. Marek

    A skąd możemy wiedzieć czy to właśnie świadkowie Jehowa nie mają racji jeśli chodzi o interpretację Biblii? Może to my się mylimy, nie wiem po co ta nienawiść do nich, jesteśmy dziećmi jednego Ojca prawda? Jestem katolikiem, może nie do końca praktykującym, i szanuję każdego, przynajmniej się staram, polecam i księdzu to samo.

    Reply
  5. Ja

    Jeśli chodzi o Santo-Subito to nie przypominam sobie aby Pismo Święte wspominało że tak można. Ale nie będę tego negował. Jak wspomniałem w NT nie wczytywałem się tak bardzo jak w Stary – parę stron opuściłem – więc być może można. Niemniej jednak co do tego że „co nie jest zabronione to jest dozwolone” – czyli jeżeli w Piśmie Świętym nie ma przyzwolenia na czynienie ze zwykłych śmiertelników świętych to nie znaczy że nie można tak robić… ksiądz wybaczy ale zostawię to bez komentarza.

    Zdaje się że Bóg zabronił przedstawiania go na wizerunkach. Zabronił też oddawać czci wizerunkom… a jak jest każdy widzi.

    Nie oddzielać ST od NT? Wiemy że Jezus potępiał wiele popularnych wśród Żydów zachowań (opisywanych w ST), można powiedzieć że namawiał Żydów do zerwania z tradycją i właśnie dlatego do tej pory nie cieszy się wśród nich sympatią.

    Ja nie piszę o tym czego nie ma w Piśmie Świętym, piszę o tym co jest.
    Weźmy – jeśli dobrze pamiętam – jednego z potomków Abrahama… Wędruje sobie taki Żyd „na dorobku” od miasta do miasta, aż dociera do miejsca które – jak zakłada z góry – jest mu nieprzyjazne. Przyjmuje takie założenie mimo iż nie doświadczył żadnej nieprzychylności ze strony tubylców – typowe zachowanie charakteryzujące nację „wybrańców”. Co w tej sytuacji robi przedstawiciel „narodu wybranego”? Wysyła małżonkę aby ZJEDNAŁA mu przychylność lokalnej społeczności i zabrania jej mówić że jest jego żoną, każe jej mówić że jest ona… jego siostrą. A że „siostra” wpadła w oko właścicielowi tamtejszych terenów, to o mało co nie doszło do aktu cudzołóstwa. To wzbudziło gniew Boga, ale Bóg bynajmniej nie gniewał się na „Żyda na dorobku”, Bóg rozgniewał się na władcę który okłamany o mało co nie posiadł kobiety podesłanej mu przez przybyłego Żyda. Historia kończy się tak że Żyd „na dorobku” opuszcza miasto bogatszy o pokaźne odszkodowanie za straty moralne których doznał wśród obcych. I Bóg wg. ST to akceptuje. I tu rodzi się pytanie. Czy aby na pewno takie zachowania akceptował Bóg, czy może Żyd piszący ten fragment Starego Testamentu.
    INTERPRETACJA zapisu może być taka: Żyd wędrował po świecie niosąc słowo Boże. Był hojny dla wszystkich których spotykał (nawet własnej żony nikomu nie żałował) a ci których spotykał hojnie mu się odpłacali.

    Przykład natury gospodarczej, również rażący, to wynegocjowanie przez Abrahama ziem pod grobowiec Sary.
    Przy użyciu podobnej strategii prowadzenia negocjacji po wojnie uczyniono z Palestyny w Izrael.

    Księga Rodzaju: „Nazajutrz rzekła starsza do młodszej (siostry): Ostatniej nocy ja spałam z ojcem, upójmy go winem także tej nocy ale tym razem ty śpij z nim abyśmy obie miały potomstwo z naszego ojca.”
    Powyższy cytat odnosi się do rodziny, ojca i dwu córek, którzy utknęli na pustyni i młode Żydówki chcąc przedłużyć linię rodu postanowiły wykorzystać swego ojca.

    Przykład zdawałoby się rodem ze Sprawy dla Reportera: Wykorzystanie ślepoty ojca i podstępne pozbawienie przez Jakuba i jego matkę przywilejów i majątku należnego Jakubowemu bratu Ezawowi.
    – nie jestem pewien na 100%, ale chyba to też Księga Rodzaju.

    I jeszcze jeden przykład, bardzo na czasie. Z tym że tu też nie jestem pewien imienia więc proszę mnie ewentualnie poprawić (sprostować). Abraham wykorzystuje swoją niewolnicę Hagar jako SUROGATKĘ kiedy jego żona nie może mieć dzieci. Gdy niewolnica urodziła Abrahamowi potomka, Abraham i jego żona przepędzają niewolnicę.

    Jak to pogodzić z nauką Jezusa czyli z Nowym Testamentem?
    I dlaczego skoro kościół nie odrzuca Starego Testamentu (czyli spisu obyczajów żydowskich), to nigdy na mszach nie cytuje się fragmentów o kazirodztwie?

    I jeśli można, proszę księdza o zajęcie stanowiska w sprawie opłat za relikwię Maurusa.

    Reply
  6. Ja

    Oj, proszę księdza, bo się obrazimy. Ja wypraszam sobie podobne insynuacje. Nie mam nic wspólnego z odszczepieńcami.
    A tak na marginesie… ksiądz może być spokojny, skoro nie ustają w wysiłkach to znaczy że ciągle nie mają kworum na swojej liście do raju (a zdaje się że wg. Jehowy liczba miejsc w raju jest niewielka).
    Nie mniej jednak muszę przyznać że nie można wyznawcom Jehowy zarzucić nawet najdrobniejszych nieuczciwości – pomijając ten kit o ograniczonej ilości miejsc w raju.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *