Pieniądze wywiatrakowane z Twojej kieszeni. O ile spadnie wartość nieruchomości w pobliżu elektrowni wiatrowych?

DSCN3580

Budowa farmy wiatrowej w toku, mieszkańcy wiosek przez które przejeżdżają ogromne ciężarówki od rana do nocy wiele mogliby opowiedzieć o uciążliwościach związanych z budową, można by tu dodać jeszcze o zniszczonych drogach czy popękanych ścianach, jak choćby w Rudzienku – Kolonii, ale to problem czasowy i  o tym innym razem. Dziś zatrzymajmy się na chwilę przy zmianie krajobrazu okolicy, bo jak rozmawia się z mieszkańcami, to znaczna ich część nawet w tej chwili, w trakcie intensywnego trwania budowy nie do końca wyobraża sobie, jak będzie wyglądała okolica za kilka miesięcy. Wydaje się, że dla wielu mieszkańców będzie to prawdziwy szok, jak w „realu” zobaczą ogromne wiatraki. Może więc warto zrobić zdjęcia, żeby było co wspominać, albo by kiedyś pokazać dzieciom lub wnukom, jak okolica wyglądała przed inwestycją. Zmiana krajobrazu, żeby nie powiedzieć zapaskudzenie jest tylko jedną stroną medalu, drugą jest spadek wartości nieruchomości w pobliżu farmy wiatrowej i o tym traktuje artykuł ze strony – nowa-stepnica.x25.pl/- którego fragment zamieszczamy, a który w całości można przeczytać pod linkiem – http://nowa-stepnica.x25.pl/2011/11/16/spadek-wartosci-nieruchomosci-w-poblizu-elektrowni-wiatrowych/ (red.)

 

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Jednym z budzących największe emocje tematem związanym z budową elektrowni wiatrowych jest … spadek wartości okolicznych domów i gruntów. Nic w tym dziwnego – bo chodzi o naprawdę POWAŻNE PIENIĄDZE, które można STRACIĆ – z dnia na dzień!

Niektóre szacunki mówią o utracie wartości nieruchomości od 25 do 40 procent lub więcej kiedy w okolicy pojawi się turbina w odległości bliższej niż ok. 3km. Okazuje się, że do spadku wartości wystarczy nawet tylko … zapowiedź, że turbina może powstać.

Szczególnie mogą stracić na wartości nieruchomości posiadające walory przyrodnicze, ekologiczne czy agroturystyczne, bo wiele osób nie chce mieszkać ani wypoczywać na wsi, patrząc na metalowe śmigła i słuchając jazgotu wirników.

Także cena gruntów w miejscach, gdzie stawiane są farmy, radykalnie spada. Ludzie nie chcą mieszkać w ich okolicach ani prowadzić tam działalności.

Pytanie – dlaczego wartość spada?

Zdrowy rozsądek mówi: Jeśli zapłaciliście dobre pieniądze za dom w spokojnej, wiejskiej okolicy, z ładnym widokiem – to będziecie nadal płacić tę samą cenę, jeśli można zobaczyć, a przede wszystkim usłyszeć turbiny wiatrowe w pobliżu?

Zdrowy rozsądek mówi NIE.

Dania ma np. specjalny system rekompensat dla właścicieli domów, którzy cierpią na utratę wartości nieruchomości spowodowanych przez turbiny wiatrowe. Takiego programu po prostu by nie wprowadzono, jeśli nie byłby to realny problem!

W Wielkiej Brytanii powszechnie wiadomo, że wartość nieruchomości zmniejszana jest poprzez sąsiedztwo słupów wysokiego napięcia. Istnieją nawet specjalistyczni agenci, którzy negocjują roszczenia odszkodowawcze. Jest nie do pogodzenia ze zdrowym rozsądkiem, że ​​słupy energetyczne zmniejszają wartość nieruchomości o połowę, a ma to nie dotyczyć turbin wiatrowych!

Znane są liczne przypadki, że wartość okolicznych nieruchomości spada na samą wiadomość o PLANACH lokalizacji farmy wiatrowej. Jedynym sposobem, aby sprzedać nieruchomość, gdy kupujących odstraszają farmy wiatrowe jest niestety obniżenie ceny.

Inwestorzy wiatrakowi – w swoim dobrze pojętym interesie – zażarcie zwalczają informacje o spadku wartości nieruchomości posuwając się do powoływania zastępów pseudo ekspertów, rozpowszechniania nierzetelnych raportów a nawet zwykłego kłamstwa. Nie są jednak w stanie zmienić faktów. O faktach w tym przypadku decyduje rynek – czyli kupujący i cena transakcyjna – nie zaś najbardziej nawet utytułowani eksperci.

Inwestorzy chcą abyś uwierzył że te dwa domy mają taką sama wartość. Co TY myślisz?

Więcej w:http://nowa-stepnica.x25.pl/2011/11/16/spadek-wartosci-nieruchomosci-w-poblizu-elektrowni-wiatrowych/

I jeszcze godna polecenia prezentacja obrazująca omawiany temat – http://stopwiatrakom.eu/194-wiadomo%C5%9Bci-z-zagranicy/1494-niemcy-efekty-niemieckiej-polityki-klimatycznej-w-dokumentacji-fotograficznej.html

Komentarze do: “Pieniądze wywiatrakowane z Twojej kieszeni. O ile spadnie wartość nieruchomości w pobliżu elektrowni wiatrowych?

 1. W.Komsta

  W ostatnim numerze Info Gminy Abramów Nr 2/14/Lipiec 2015 jest wywiad Pawła Ogórka z Markiem Siuciakiem – specjalistą ds. energii odnawialnej z LODR w Końskowoli. Rozmowa dotyczy w zasadzie jednego segmentu energii odnawialnej, elektrowni wiatrowej. W miarę czytania odpowiedzi na kolejne pytania, nasuwa się wrażenie, że mamy do czynienia ze swego rodzaju lobbingiem, bo nawet nie można powiedzieć, że odpowiedzi są jednostronne. Swoistym kuriozum jest odpowiedź na pytanie – Jak bliskość turbin wiatrowych wpływa na zdrowie? Zacytujmy fragment odpowiedzi – „Wpływ na zdrowie mieszkańców – trudno jest doszukać się bezpośredniego wpływu wiatraków na stan zdrowia mieszkańców i wywoływanych chorób” – tyle cytat, dalej w odpowiedzi – jako argument na poparcie tej tezy – przytacza porównanie hałasu wywoływanego przez średniowieczny drewniany wiatrak mielący zboże z hałasem wytwarzanym przez ogromną turbinę o wielkiej mocy produkującą prąd! Według niego [cytat]: „Poziom hałasu w takim wiatraku był znacznie większy niż obecnie”!
  Panie Specjalisto, jeśli porównujemy te wiatraki, to trzeba się też odnieść do wielu parametrów: ich gabarytów, prędkości śmigieł, infrastruktury związanej z posadowieniem turbiny i in., nie mówiąc już o ich usytuowaniu w krajobrazie. Co ma piernik do wiatraka?
  A wracając do zdrowia, to informuję, że jest już obszerna, specjalistyczna literatura na ten temat, również w j. polskim.
  W artykule są również pytania m.in. o dotacje, ale opinie na odpowiedzi jakie padły na te pytania pozostawiam czytelnikom.
  Mam tylko nadzieję, że nie jest to ostatni artykuł w Info Gminy Abramów na ten temat i że w następnym numerze ten problem zostanie przedstawiony z innej perspektywy, bardziej obiektywnie.

  Reply
 2. SOMSIAD

  Bałagan, rozgrzebane pola, gdzie popadnie . Pieniądze za zgody na budowę dróg,w marzeniach rolników. Taki obraz budowy w Michowie i Abramowie.

  Reply
  • Reakcja Post author

   To co Somsiad napisał to jedno, ale nie tylko rolnicy mogą oddawać się marzeniom, podwykonawcy chyba też. Oto co można przeczytać w sieci: Podwykonawca o Aldesie: Ich sposób to okradać wszystkich wokoło i robić roboty za pół darmo – link do artykułu – http://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/podwykonawca-o-aldesie-ich-sposob-to-okradac-wszystkich-wokolo-i-robic-roboty-za-pol-darmo-15561.html

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *