Przekop Mierzei Wiślanej priorytetem resortu

Przekop Mierzei Wiślanej i przywrócenie żeglugi śródlądowej – to niektóre z priorytetów ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, jakie przedstawił podczas Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie wiceminister tego resortu Krzysztof Kozłowski.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną to jeden z czterech strategicznych celów resortu – podkreślił Kozłowski. „To jest opłacalny projekt. Zdolności przekładowe portu w Elblągu to 1 mln ton towarów, a w momencie zrealizowania przekopu przez Mierzeję Wiślaną ten port zacznie żyć” – uważa wiceminister.

Jego zdaniem, inwestycja będzie służyła także bezpieczeństwu Polski. Kolejnym priorytetem jest przywrócenie żeglugi śródlądowej. „Śródlądowe drogi wodne to nie jest projekt tylko i wyłącznie dla województw, które leżą nad Wisłą czy Odrą. To jest projekt dla całej Polski, ale o charakterze tanseuropejskim” – powiedział Kozłowski. Jak dodał, udrożnienie Wisły i Odry oraz tzw. kanałów horyzontalnych to inicjatywa, która ma otworzyć polski transport i logistykę na szlaki międzynarodowe. Według wiceministra, „niesłychanie ważnym” zadaniem jest także dbanie o korzystne warunki dla rozwoju polskich portów morskich. „Nasze porty są doskonale zorganizowane, świetnie zarządzane i mają bardzo dobre partnerskie relacje biznesowe ze swoimi kontrahentami. To co się staramy robić na co dzień, to zachęcić podmioty zewnętrzne, aby zechciały nawiązać współpracę z portami morskimi” – powiedział.

Kozłowski zaliczył także do priorytetów odbudowę przemysłu stoczniowego. Wiceminister poruszył także kwestię gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz rybołówstwa w polityce zagranicznej RP. Jak dodał, 70 proc. legislacji jaka jest wdrażana i egzekwowana przez ministerstwo to prawodawstwo UE, a 20 umowy międzynarodowe i 10 proc. legislacji to polskie przepisy. List do uczestników Kongresu skierował prezydent Andrzej Duda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *