Spotykajmy się, rozmawiajmy, organizujmy się i działajmy razem. Kilka słów o społeczeństwie obywatelskim. [edukacja samorządowa]

Źródło: Nasz Garbów

Co to jest społeczeństwo obywatelskie?

Otóż społeczeństwo obywatelskie to taka społeczność, która w większej lub mniejszej mierze potrafi działać niezależnie od instytucji państwowych czy samorządowych. W swej istocie społeczeństwo obywatelskie reprezentuje swoistą, autonomiczną siłę oraz jakość życia wspólnotowego, która nie może być zastąpiona żadnymi urzędniczymi strukturami, choć może być przez te struktury wspierana.

Rywalizacja między obywatelami a strukturami państwowymi

Należy podkreślić, że niezależność i autonomiczność żywiołu życia obywatelskiego nie musi oznaczać rywalizacji społeczeństwa z władzą, która to rywalizacja występuje zazwyczaj w państwach, w których ustrój polityczny jest sprzeczny z wolą większości obywateli. W skali lokalnej rywalizacja taka może odbywać się pomiędzy organizacjami i inicjatywami autentycznie niezależnymi pod względem koncepcyjnym jaki i materialnym a organami samorządu lokalnego. Występowanie takiej rywalizacji czy jakichkolwiek form zwalczania obywateli przez “żywioł urzędniczy” jest już samo w sobie przejawem pewnego typu patologii, gdyż w społeczeństwach demokratycznych z mocy prawa władze zobowiązane są do wspomagania inicjatyw społecznych i do dbania o rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Zwalczanie społeczeństwa obywatelskiego

Zwalczanie oddolnych ruchów społecznych i obywatelskich cechuje wszelkie państwa o mniej lub bardziej totalitarnych zapędach. Oczywiście w państwach totalitarnych organizacje obywatelskie są z definicji wprost lub pośrednio zwalczane. Jednak pewne formy prześladowań działalności obywatelskiej występują również na różnych poziomach sprawowania władzy w tzw. państwach demokratycznych. Przykładem z ostatnich miesięcy w Polsce może tutaj być sprawa Telewizji Trwam, której odmawia się miejsca na cyfrowym multipleksie. W rzeczywistości lokalnej przejawami dyskryminacji może na przykład być niesymetryczne wspieranie różnych stowarzyszeń obywatelskich przez lokalne urzędy, nieużyczanie niechcianym stowarzyszeniom miejsca w przestrzeni informacyjnej na przykład na stronach internetowych danej gminy, wywieranie negatywnego nacisku na osoby zaangażowane w działalność obywatelską lub w skrajnych przypadkach bezpośrednie publiczne piętnowanie, lekceważenie i obrażanie aktywnych obywateli w celu dokonania ich społecznego wykluczenia i poniżenia w świadomości reszty wspólnoty. Tego typu praktyki są szczególnie obserwowane w państwach postkomunistycznych, w których władzę sprawują często ludzie w jakiś sposób powiązani z poprzednim systemem i przenoszący jego wady i nawyki na rzeczywistość posttotalitarną. To piętno posttotalitaryzmu przejawiające się w wielorakich patologiach, może być zwalczone jedynie przez wzrost samoświadomości społecznej i rozwój społeczeństwa obywatelskiego, które jako realna siła może zmusić swoich urzędników do skrupulatnego przestrzegania prawa, które  ma chronić życie wolnych obywateli.

Zainteresowanie obywateli sprawami wspólnymi jest wielkim dobrem

Podstawową cechą społeczeństwa obywatelskiego jest świadomość jego członków potrzeb wspólnoty oraz dążenie do ich zaspokajania, czyli zainteresowanie sprawami społeczeństwa (społeczności) oraz poczucie odpowiedzialności za jego dobro. Już samo zainteresowanie sprawami wspólnymi stanowi wielką wartość społeczną, na której możliwe jest budowanie coraz bardziej dojrzałych mechanizmów obywatelskich, które gdy są w pełni rozwinięte mogą na gruncie lokalnym, ale też ogólnopaństwowym dokonywać prawdziwych cudów społecznych.

Całość w:http://naszgarbow.pl/spotykajmy-sie-rozmawiajmy-oragnizujmy-sie-i-dzialajmy-kilka-slow-o-spoleczenstwie-obywatelskim-edukacja-samorzadowa/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *