Towarzystwo Gimnastyczne Sokół – szansa na działanie nie tylko dla młodych

sokół_garbów_1 (13)

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół zapewne znane jest części mieszkańców przynajmniej ze słyszenia, ale ile osób wie, że to stowarzyszenie działa na terenie naszej gminy? Ale o tym szerzej następnym razem, na teraz kilka podstawowych informacji.

Towarzystwo ma bogatą i długą historię, której początki sięgają jeszcze czasów zaborów, prężnie rozwijało się w okresie międzywojennym. Niestety w okresie Polski Ludowej stowarzyszenie zostało zdelegalizowane, a działalność zakazana, odradzać się zaczęło dopiero po roku 1989. Towarzystwo  działa również poza granicami Polski, a w kraju działają Oddziały regionalne PTG „Sokół”. „Sokolnicy” z naszego terenu należą do Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Lublinie. Zainteresowanych bardziej szczegółową historią towarzystwa odsyłamy do materiałów znajdujących się w internecie.

Zakres działalności TG „Sokół” jest szeroki i jeśli ktoś chce działać może znaleźć tam dla siebie miejsce. Cele jakie sobie stawia Towarzystwo „Sokoła” w Lublinie zawarte jest w Statucie, którego fragment zamieszczamy poniżej:

II. CELE TOWARZYSTWA I SPOSÓB ICH URZECZYWISTNIENIA

Art. 6
Celem Towarzystwa jest podnoszenie dzielności duchowej i fizycznej społeczeństwa polskiego oraz wyrabianie w nim karności, spójni i ofiarności, odpowiedzialności za swe czyny, poczucia obowiązku wobec Państwa i wszelkich innych cnót obywatelskich, stanowiących podstawę istotnej miłości Ojczyzny.

  1. Ideał wychowawczy do którego dąży Towarzystwo jest całkowicie zgodny z zasadami wiary katolickiej i moralności, na zasadach tych się opiera i jest osiągany poprzez bezwzględne ich stosowanie.
  2. Skutkiem wychowawczych działań Towarzystwa jest Człowiek, który jest dobrym katolikiem, polskim patriotą i gorliwym szerzycielem wyznawanych zasad.

Art. 7
Do osiągnięcia powyższych celów Towarzystwo dąży poprzez:

  1. podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
  2. upowszechnianie kultury fizycznej i sportu;
  3. przeciwdziałanie patologiom społecznym;
  4. upowszechnianie wiedzy i umiejętności na rzecz obronności państwa;
  5. upowszechnianie kultury oraz  ochrony dóbr kultury i tradycji;
  6. prowadzenie działań wspierających edukację narodową i klasyczny model wychowania a także stosowanie klasycznego modelu wychowania podczas wszelkich podejmowanych działań;
  7. organizację wypoczynku dzieci i młodzieży;
  8. działalność na rzecz osób niepełnosprawnych;
  9. działalność na rzecz ekologii i ochrony zwierząt oraz dziedzictwa przyrodniczego;
  10. działalność charytatywną;
  11. niesienie pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą;
  12. działanie na rzecz integracji narodów Europy oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami;
  13. promocję i organizację wolontariatu.

Źródło: http://tgsokol.lublin.pl/onas/statut

Podsumowując: Towarzystwo działa na wielu płaszczyznach: wychowawczej, patriotycznej, historycznej. Organizuje  obozy sportowe m.in. kajakarskie, narciarskie, strzeleckie i inne, obozy turystyczno-krajoznawcze czy obozy wojskowe. Działają polowe drużyny np: Lubelska Kompania Polowych Drużyn Sokolich im. Św. Michała.

Następnym razem przedstawimy ludzi, którzy działają na naszym terenie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *