W Sejmie o ustawie wiatrakowej. Ostre spory o odległość od domostw.

RSCN5337

Wczoraj, w dniu 18 maja 2016 r., odbyła się w Sejmie debata nad sprawozdaniem Komisji Infrastruktury w sprawie poselskiego projektu ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (druki nr 315 i 365). Była to bardzo potrzebna debata, gdyż pokazała, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości zamierzają wywiązać się z obietnic wyborczych i uchwalić tak oczekiwaną przez stronę społeczną ustawę odległościową, która ucywilizuje proces inwestycji w lądowe farmy wiatrowe. Mimo medialnej nagonki ze strony branży energetyki wiatrowej sytuacja została wyjaśniona, w czym niewątpliwie pomógł ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli wskazujący na patologiczne sytuacje w wielu gminach, gdzie planowano lub budowano elektrownie wiatrowe.

W debacie, ze strony aktualnej opozycji padały zarzuty wręcz niepoważne i demagogiczne, które trudno jest traktować serio. Zresztą, im dłużej słuchamy posłów PO, PSL czy Nowoczesnej, tym bardziej nabieramy przekonania, że merytoryczne argumenty przeciwko budowie elektrowni wiatrowych, jakich jest przecież wiele, w ogóle do nich nie trafiają. Rozumiemy, że ciężko się przyznać do niewiedzy czy też do własnych błędów, ale to m.in. przez polityczną zgodę na nadmierną i chaotyczną ekspansję elektrowni wiatrowych na obszarach wiejskich rządowi PO i PSL przyszło zapłacić utratą władzy. Czas wyciągnąć wnioski i zdecydować się czy jest się za inwestorami czy za społeczeństwem. (źródło: http://stopwiatrakom.eu)

Na portalu Interia.pl może przeczytać, że w trakcie debaty doszło do ostrej dyskusji pomiędzy posłami PiS, czyli autorami projektu ustawy, a przedstawicielami opozycji którzy starają się nie dopuścić do uchwalenia ustawy. Poniżej fragment (źródło: http://fakty.interia.pl/polska/news-gwaltowne-spory-o-ustawe-wiatrakowa-chodzi-o-odleglosc-od-do,nId,2204843)

Sprawozdawca projektu Grzegorz Schreiber (PiS) wskazywał na szkodliwość wielu wiatraków, emitowanie przez nie hałasu, a także „w skrajnych przypadkach” nawet odrywanie się łopat wirników. Powoływał się na raport NIK, który negatywnie ocenił dotychczasowy tryb budowy elektrowni wiatrowych. Wychodząc temu wszystkiemu naprzeciw – wyjaśniał – grupa wnioskodawców przygotowała projekt.

Zwrócił uwagę, że w pracach w podkomisji i komisji wprowadzono do projektu poprawki. Jedna z nich zakłada, że można będzie rozbudowywać lub przebudowywać domy, znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie wiatraków, jeśli pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Chodziło o to – podkreślał Schreiber – by nie karać dodatkowo mieszkańców za to, że w sąsiedztwie ich domów są wiatraki. „Projekt przyczyni się do uregulowania zasad lokalizowania elektrowni wiatrowych na terytorium Polski” – przekonywał sprawozdawca.

Poparcie dla projektu deklarowała też reprezentująca klub PiS Anna Paluch. Wskazała, że proces lokalizacji elektrowni wiatrowych budzi wiele konfliktów społecznych. Zwracała uwagę, że ustawa nie będzie dotyczyć np. obszarów morskich.

Ostrą krytykę projektu przedstawiła Małgorzata Chmiel (PO). Przekonywała, że ustawa doprowadzi do paraliżu energetyki odnawialnej, gdyż normy odległościowe spowodują, że praktycznie nie będą mogły powstawać nowe wiatraki. Z kolei obecne elektrownie zbankrutują, bo opłaty na nich nakładane wzrosną trzykrotnie. Jednocześnie tam, gdzie wiatraki są, nie można będzie budować domów. „W niektórych przypadkach nawet całe gminy będą wyłączone z zabudowy mieszkaniowej” – argumentowała.

Przypominała, że zgodnie z wymogami UE, do 2020 r. Polska powinna wytwarzać 15 proc. energii ze źródeł odnawialnych, a przyjęcie ustawy „antywiatrakowej” spowoduje, że to się nie uda i Polska będzie płaciła kary.

Chmiel przywołała opinię MSZ do projektu, podpisaną przez wiceministra Konrada Szymańskiego. Uznał on, że zapisy projektu ustawy wiatrakowej mogą być niezgodne z prawem UE oraz dyskryminować OZE z wiatru.

Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/polska/news-gwaltowne-spory-o-ustawe-wiatrakowa-chodzi-o-odleglosc-od-do,nId,2204843#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *