Abramów, Michów – Ile podatku za wiatraki?

DSCN5375

W marcu w optymistycznym tonie lokalne gazety donosiły, ile to gminy Abramów i Michów zainkasują z tytułu podatku od wiatraków. Na sesji Rady Gminy w Michowie 18 lutego Wójt Janusz Jankowski przedstawił wysokość kwoty deklarowanej przez firmę Elektrownie Wiatrowe Wschód, kwota ta to prawie 1,7 mln zł. Wymieniona kwota wynika z wyliczenia 2% od wartości budowli, czyli w tym przypadku od fundamentów i wieży. Radny Roman Adamczyk zapytał o pełne wyliczenie przedstawionej kwoty i zadał dodatkowe pytanie, czy firma może zmienić deklarowaną kwotę, składając korektę deklaracji? Na to pytanie, jak nam powiedział radny, nie otrzymał konkretnej odpowiedzi. Pomimo to, perspektywa zwiększających się wpływów do budżetu spowodowała, że radni  w  gminie Michów przegłosowali obniżki cen za wodę i ścieki.

Dla mieszkańców naszej gminy bardziej interesujący będzie wątek związany z wpływami do budżetu gminy Abramów. Przypomnijmy, na naszym terenie znajduje się 3 turbiny i deklarowana kwota przez firmę to 429551 zł,  z tego tytułu wpłynęły należności w kwocie 107387,75zł. (stan na dzień 23 marca – data uzyskania informacji z U.Gm.)

Tak jak napisaliśmy, wymienione kwoty to w większości na razie deklaracje, a ile rzeczywiście wpłynie do budżetów gmin i czy będą to sumy deklarowane, czas pokaże. Tym bardziej, że w ostatnim czasie zaszła istotna zmiana, mianowicie farma zmieniła właściciela. Nowym właścicielem została Grupa Ikea i czy ona wpłaci deklarowane przez poprzednika kwoty, okaże się w najbliższych miesiącach.

W. Komsta , Foto: R. Adamczyk

 

 

Komentarze do: “Abramów, Michów – Ile podatku za wiatraki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *