Kuratorium przeciwko likwidacji szkoły w Wielkiem

DSCN0059

Na XXV sesji Rady Gminy w Abramowie w dniu 13 stycznia 2017 roku podjęto uchwałę o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Wielkiem. Likwidacja polegałaby na pozostawieniu najmłodszych klas i przekształcenie szkoły w Wielkiem w filię Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Abramowie. Poniżej stosowna uchwała:

szkoła wielkie

 

Jednym z punktów stosownej uchwały było powiadomienie o zamiarze likwidacji szkoły Lubelskiego Kuratora Oświaty. Wizyta Kuratora Oświaty odbyła się kilka tygodni temu i teraz na stronie internetowej UG Abramów zostało opublikowane postanowienie w tej sprawie. Krótko mówiąc  Kuratorium jest przeciwne likwidacji szkoły i w swoim stanowisku szeroko to uzasadnia. Wobec tego postanowienia (opatrzone jest datą 20 lutego)  przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Ministra Edukacji Narodowej w ciągu 7 dni od dnia doręczenia.

 

Poniżej pismo z Kuratorium, które skanujemy w całości ze strony abramów.pl

 

k1k2k3k4

Komentarze do: “Kuratorium przeciwko likwidacji szkoły w Wielkiem

 1. Somsiad

  Kuratorium uchwałę Rady Gminy zaopiniowało jednoznacznie,nie tylko pieniądz się liczy,ale przede wszystkim
  na pierwszym planie musi stać człowiek. Pokolenie poprzedników które w 1867r budowało szkołę w Wielkiem
  było,tego jak najbardziej świadome, w innym przypadku dzieci na wsi jeszcze długie lata pasły by tylko krowy.Do Radnych, pracujcie nad tym aby rozwijać, budować, tworzyć, integrować,a nie likwidować, dzielić i panować. Odwołania raczej nie piszcie bo znów będziecie sławni.

  Reply
 2. Zosia

  A ja uważam, wręcz jestem pewna, że w tym „temacie” Radni nie mają zbyt wiele do powiedzenia. Aczkolwiek zawsze mogą podnieść rękę przeciw – tylko trzeba pierwszego odważnego który ją podniesie na sesji patrząc w twarz Panu wójtowi – reszta go poprze w słusznej sprawie. Pomysłodawcą likwidacji szkoły w Wielkiem jest Pan Artur Chomiuk (i to chyba nie pierwszy raz o ile sobie dobrze przypominam i uważam że nie ostatni). Na razie używając sportowego określenia jest 1:0 dla Szkoły w Wielkiem. Rewanż za rok. A może będzie walkower i Pan wójt odpuści???. Wątpię – ponoć bardzo lubi nowe wyzwania.

  Reply
 3. Ja

  Historia szkolnictwa w naszej gminie rzeczywiście rozpoczyna się w roku 1867. Wtedy to właśnie udało się uzyskać od rosyjskich władz okupacyjnych zezwolenie na otwarcie oficjalnej placówki. To faktycznie szkoła z historią i w tej sytuacji odpowiedniejsze by było przekształcenie szkoły w Abramowie w filię szkoły w Wielkiem (lub Wielkim jak kto woli).
  Szkoła to nie warsztat samochodowy, nie przynosi i nie musi BEZPOŚREDNIO przynosić dochodu gdyż nie temu ma służyć. A tak przy okazji… skoro jesteśmy już przy warsztatach samochodowych… Może by tak zlikwidować te mniej przydatne panie wójcie? Proponuję na początek te mniej przydatne dla społeczeństwa, te w których nie można dokonać nawet podstawowych napraw. A radnym z PSL-u oraz tym proPSLowskim którzy niewątpliwie poczują się oburzeni moją propozycją (no bo jakim prawem ja śmiem rozporządzać czyimś mieniem?), odpowiadam. A jakim prawem wójt i wy „drodzy” radni śmiecie rozporządzać, likwidować lub ograniczać placówkę szkolną bez konsultacji z WŁAŚCICIELAMI czyli mieszkańcami gminy dla których pracujecie???

  Gdyby czynnik ekonomiczny decydował o egzystencji szkół, to chyba nigdzie na świecie żadna placówka by się nie utrzymała.
  A może w tym konkretnym przypadku nie tylko ekonomia decyduje, może to decyzja ma jakieś zabarwienie polityczne?
  No bo, jak dorzuci się te pół setki do Abramowa, to biorąc pod uwagę wzrost demograficzny – przytaczany w piśmie z kuratorium – za parę lat osiągnie się w SzP w Abramowie takie zagęszczenie że faktycznie pojawi się problem i… wtedy się powie że ten bałagan i chaos to przez likwidację gimnazjów.

  A tak na marginesie, od paru tygodni krążą wieści że wójt przeczuwając iż niema co liczyć (nie tylko z powodu ustawy) na kolejną kadencję, dokonał namaszczenia swego następcy.

  PS. Ciekawe czy tzw. losowania do komisji wyborczych też będą odbywały się pod nadzorem kamer tak jak liczenie głosów? A może komisje zostaną z zeszłego sezonu wyborów samorządowych?

  Reply
 4. konkurs na dyrektora szkoły

  Uwaga konkurs na dyrektora szkoły podstawowej w Garbowie !!!
  https://uggarbow.bip.lubelskie.pl/index.php?id=ostatnio_dodane

  Reply
 5. Krystyna

  Kiedy będzie konkurs na dyrektora szkoły w Wielkiem. Zdało by się zmienić dyrektora, który likwiduje szkołę.
  A może niech zwolni się sam – jak nie podoba mu się praca w tej szkole.
  Czy ktoś coś wie?

  Reply
 6. M

  Krystyna ma rację,dyrektor i nauczyciele przynajmniej oficjalnie,byli za likwidacją szkoły i nie mogą udawać ,że nic się nie stało . Szkoła dla nich to miejsce pracy, powinni go bronić z determinacją, trzeba spojrzeć rodzicom i uczniom w oczy, i publicznie się wytłumaczyć przed mieszkańcami całej Gminy Abramów . Strach przed radnymi podejmującymi dziwne decyzje chyba nie jest argumentem dla wykształconych nauczycieli .

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *