Uroczystość Objawienia Pańskiego

IMG_0036

Dziś obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako Święto Trzech Króli. Królowie – Kacper, Melchior i Baltazar udali się do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi. Złożyli Mu w darze złoto, kadzidło i mirrę. Z tym wydarzeniem wiąże się zwyczaj święcenia: kredy, kadzidła i wody.

Uroczystość Objawienia Pańskiego w liturgii wiąże się nierozerwalnie z Bożym Narodzeniem. W Ewangelii św. Mateusza czytamy o Mędrcach ze Wschodu, którzy idą za gwiazdą, aż do Jerozolimy i Betlejem, gdzie szukają nowo narodzonego króla żydowskiego. „Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon.” (Mt 2,11).

W tradycji wschodniej uroczystość ta nazywana jest Epifanią, czyli objawieniem się Boga człowiekowi w Jezusie Chrystusie. Obok Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego jest to najstarsze i najbardziej uroczyste święto obchodzone w Kościele powszechnym.

Tego dnia w wielu miastach na pamiątkę tamtych wydarzeń wyruszą Orszaki Trzech Króli. Jest to oddolna inicjatywa, która przerodziła się w jedno z największych wydarzeń kulturalno-społecznych w kraju z tak wyraźnym przesłaniem chrześcijańskim.

W tym roku orszaki przejdą w ponad 330 miejscowościach w Polsce i kilkudziesięciu miastach na całym świecie. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie osób, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w barwne stroje.

Źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/orszaki-trzech-kroli-w-ponad-330-miastach/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *