Będzie zakaz handlu w niedzielę? – Są projekty uchwał

DSCF1054_4K

Jutro 8 marca podczas konferencji naukowej w Sejmie ma zostać przedstawiony projekt ustawy o całkowitym zakazie handlu w niedzielę. Projekt ma przedstawić sekcja handlowa NSZZ „Solidarność”. Według założeń projektu wolne mają mieć wszyscy: pracownicy sklepów, centrów handlowych, logistyki a także sklepów internetowych. Wyjątkami  w których w niedzielę handel mógłby się odbywać byłyby dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem oraz na tydzień przed Wielkanocą.

Być może są pracownicy, którym handel w niedzielę nie przeszkadza, ale to są wyjątki, większość chciała by mieć ten czas wolny dla siebie i dla rodziny. Tak wynika przynajmniej z prywatnych rozmów, oficjalnie część z nich tego nie powie z obawy przed pracodawcą. Poniżej cytat z prasy:

Nie znam ani jednego pracownika dużego sklepu, który byłby przeciwny temu zakazowi – twierdzi Jan Dopierała, sekretarz Sekcji Krajowej NSZZ Solidarność Pracowników Handlu, na co dzień zatrudniony w bydgoskim Auchan. – To nie jest żadna sensacja w Europie, bo wolne niedziele mają w Niemczech,czy Austrii, a na Węgrzech dzięki temu rozwinął się handel rodzimy i internetowy. Znam samotną matkę, która pracuje po południu. Rano nie może być z dzieckiem, ponieważ jest ono w szkole, a, gdy wraca z lekcji mama szykuje się na swoją zmianę. W niedzielę też jest w sklepie, więc kiedy ma spędzać czas z córką? (źródło: http://www.strefabiznesu.pomorska.pl)

Czy ustawę przegłosuje Sejm i czy w zaproponowanej treści wejdzie w życie, czas pokaże. Będzie na pewno duzy opór ze strony sklepów wielkopowierzchniowych i straszenie zwolnieniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *